Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novinářsko-politický kýč, propagandistická bramboračka. I taková slova padala o smrti čtyř vojáků v Afghánistánu. Nafackoval bych jim, reaguje politik a novinář dodává: Držte hubu

14.07.2014
Novinářsko-politický kýč, propagandistická bramboračka. I taková slova padala o smrti čtyř vojáků v Afghánistánu. Nafackoval bych jim, reaguje politik a novinář dodává: Držte hubu

Autor: Pražský Hrad

Popisek: Pietní akt za účasti prezidenta Zemana na letišti v Kbelích, kde přistál vojenský speciál s ostatky čtyř zastřelených vojáků

Nejen českými sdělovacími prostředky otřásla tento týden smrt čtyř českých vojáků rukou sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. „Při vší úctě k památce zesnulých a bez sebemenší touhy cynicky snižovat cenu lidského života se nemohu ubránit hodnocení, že téměř vše, co se v médiích těchto dnů na toto téma odehrává, je novinářsko-politický kýč,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský. Ten ale nebyl zdaleka jediný, kdo se o tragickou událost „otřel“ svým perem…

Podle Žantovského to napadne každého, kdo se začetl do láskyplného výlevu komentátora Petra Kamberského. „Ve středečních Lidových novinách tento letitý kritik dnešní hlavy státu vynáší Miloše Zemana do nebes za jeho patetické vyjádření k onomu atentátu. Miloš Zeman ovšem takováto vyjádření užívá tradičně. Vzpomeňme na září 2001, kdy po náletu na WTC prohlásil, že s teroristy se nejedná, s teroristy se bojuje. Na pozadí kdejakých alibistických a v podstatě bázlivých reakcí většiny evropských politiků z toho tehdy Zeman vyšel jako titán,“ připomíná Petr Žantovský.

Ze smutného příběhu vytvářejí novináři propagandistickou bramboračku

Nyní použil český prezident téměř stejná slova jako před lety. „A má jistě pravdu. V Afghánistánu a okolním regionu bují nebezpečí pro civilizovaný svět. Islámský fundamentalismus je zlo, které nemá omluvy. Že toto zlo zasáhlo čtyři Čechy v uniformě, je smutné. Nicméně čeští novináři – spolu s Kamberským – z tohoto smutného příběhu vyrábějí propagandistickou bramboračku, aniž by se hlouběji zamysleli nad dalšími odstíny věci, které sice třeba nejsou hned viditelné, ale mají nepominutelnou váhu,“ upozorňuje mediální odborník.

Předně je třeba uvést, že naši vojáci jsou v misích dobrovolně, je to jejich práce, jsou za ni placeni, jsou k ní cvičeni a znají rizika. „Nejsou to ´boží bojovníci´, nýbrž de facto četníci na cizím hřišti. To – opakuji – nijak nezmenšuje utrpení pozůstalých, ale je to tak. Dále, co tam vlastně všechny ty spojenecké armády celá ta léta pohledávají? Což se už dost nepoučily, že invazivní politika na tento region neplatí a islamistický fanatismus jen zhoršuje a přitvrzuje? Proč se bojíme otevřeně říci, že islám si musí své věci vyřešit sám, bez vstupu kohokoli cizího?“ podivuje se Petr Žantovský.

Nepopulární, ale pravdivé hodnocení od Terezy Spencerové

Poukazuje na to, že islám není jeden, jak je dnes vidět na vývoji v Iráku. „Dá se předpokládat, že se navzájem znepřátelené islámské frakce dostatečně zaměstnají vzájemnou půtkou a nemajíce společného ´papeže´ a ideologii, není příliš pravděpodobné, že se v jednom šiku pohrnou na zbytek světa … A když, tak opět hlavně guerillově, záškodnicky, teroristicky, jednotkově, jako dosud. A tomu žádný Obamův mírotvorný nářek ani milióny eur z bruselské, údajně humanitární, kasičky nezabrání,“ tvrdí mediální analytik.

„Suma sumárum kolem čtyř zesnulých vojáků naše média rozjela nevkusnou mazurku, z níž je – opět – patrné, jak málo novináři myslí vlastní hlavou. Za všechny výjimky jmenuji Terezu Spencerovou z Literárních novin, která jako obvykle s otevřeným hledím napsala nepopulární, ale pravdivé hodnocení,“ konstatuje Petr Žantovský a všímá si i toho, jak novináři zareagovali na vyjádření europoslance a předsedy Svobodných Petra Macha, který řekl poměrně nevybíravě, byť věcně správně, že vojáci v misích jsou de facto žoldáci.

Házením Macha do jednoho pytle s komunisty práce médií končí

Médiím vytýká, že Petra Macha zahrnula velmi primitivně do jednoho pytle s komunisty, kteří zase říkají, že bychom do těchto misí své vojáky posílat neměli. „Na stránkách deníků to vypadá náramně líbivě: Mach = komunista. Ale je tomu tak doopravdy? Z čeho čerpá Petr Mach své názory? A z čeho Vojtěch Filip? Jsou ty zdroje opravdu stejné? Nic z toho jsme si v našich médiích nepřečetli. Novinářům stačí setrvat na povrchu, jít do hloubky znamená pochybnost, a tedy práci,“ míní mediální odborník.

Ubohost, nafackoval bych jim! Schwarzenberg se nebývale ostře naštval kvůli útokům na padlé vojáky

Šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga naštvalo a znechutilo, jak se někteří politici i občané vyjadřují o českých vojácích, kteří byli zabiti při sebevražedném atentátu v Afghánistánu. Říkat, že to byli žoldáci, kteří tam bojovali pro peníze, je podle něho ubohé. „Kdyby mi tohle někdo řekl, přímo bych mu nafackoval,“ sdělil předseda TOP 09 redakci ParlamentníchListů.cz.

Rutinní výjezd do jinak údajně bezpečné oblasti v Afghánistánu stál život čtyři české vojáky, pátý bude mít následky po zbytek života. Tragédie, která z různých stran zasáhla všechny a po několik dní je hlavním tématem na novinových stáncích i internetových serverech.

Jsou to hrdinové, řekl prezident

Tato událost ale naplno pustila uzdu širokému spektru názorů na účast České republiky a její armády v zahraničních misích. Pro jednu část obyvatelstva jsou vojáci padlými hrdiny, kteří bojovali na naši svobodu po boku našich spojenců. Pro jinou část lidí jde o mrtvé žoldáky, kteří přišli o život při výkonu své práce, o níž věděli, že je životu nebezpečná.

„Chtěl bych říci, že nezemřeli zbytečně, protože v Afghánistánu je jedna z nejvýznamnějších teroristických základen, která organizuje útoky vůči celému civilizovanému světu. Kromě již známých útoků v New Yorku bych chtěl připomenout útoky v Londýně, v Madridu, ale také v Bombaji, ač indická armáda nebyla v Afghánistánu nasazena. Není vyloučeno, že teroristé plánovali nebo plánují také útoky na další země a další města, včetně České republiky,“ uvedl k tomu na mimořádném brífinku prezident Miloš Zeman.

Čím intenzivněji se bude podle prezidenta v Afghánistánu bojovat, tím nižší je riziko, že budou zasaženi i nevinní civilní čeští občané. „V tomto je hluboký smysl jejich boje a v tomto je hluboký smysl jejich obětí,“ dodal prezident republiky.

ParlamentníListy.cz se zeptaly šéfa TOP 09 a bývalého ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, co pro něho smrt vojáků znamená, a především, co si myslí o názorech, že jsou naši vojáci v misích žoldáci. „Samozřejmě je mi nesmírně líto našich zabitých vojáků i toho zraněného, ale i jejich zdrcených rodin. Zmařený mladý život je vždycky tragédie. To je jedna věc. Za druhé bohužel žijeme ve světě, kde se násilí děje, a stát musí někdy své vojáky vyslat do nebezpečných situací,“ konstatoval Karel Schwarzenberg.

Ubohost podle Schwarzenberga

Co říká na objevující se názory, že šlo o žoldáky, jejichž smrt pro nás nemá žádný význam a že zemřeli zbytečně? „Kdyby mi tohle někdo řekl, tak bych mu přímo nafackoval! Jacípak žoldáci? Jsou to čeští vojáci, kteří tam na rozkaz armády byli činní. Žádní žoldáci. Oni tam bránili naši svobodu proti světovému terorismu. Tak jaké kecy o žoldácích?! Tohle je tak nezodpovědné a špinavé nadávat na padlé vojáky, že nevím, jak to komentovat,“ uvedl předseda TOP 09.

„Říkat, že šlo o žoldáky, kteří tam zemřeli bez smyslu, to jsou velmi, velmi ubohé názory. Za prvé to není správné věcně a za druhé před padlými a jejich rodinami to je opravdu strašné říkat. A vojáky tam neztrácejí jen Američané, ale podívejme se na Kanaďany, Němce, Holanďané tam ztratili spoustu lidí. Každý evropský národ tam ztratil své vojáky. My jsme vlastně dosud měli poměrně velké štěstí, protože jich padlo málo. Podívejte se, kolik padlo Poláků. Ne, o těch ubohých názorech ani nechci polemizovat,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Karel Schwarzenberg.

Prasecké ubožácké mackovské nic! Doktor Macek to schytává za svá slova o žoldácích. A píše dál

Někdejší místopředseda ODS doktor Miroslav Macek v nedávné glose napsal, že nechápe, co je hrdinského na tom být žoldákem. Svým vyjádřením v souvislosti se smrtí čtyř českých vojáků v Afghánistánu vyvolal vlnu nepochopení a sklidil značnou kritiku. I páteční glosy expolitika na webu Viditelný Macek se týkají tohoto tématu.

„Děkuji všem, kteří mne upozornili na definici `žoldáka` dle článku 47 Ženevské konvence z roku 1949. Ano, znám ji a také si uvědomuji, proč zrovna v té době vznikla… Na smyslu a obsahu mé glosy to proto nic nemění,” píše Macek v úvodu.

Macek vyvolal diskuzi i vlnu kritiky na svou hlavu

Bouřlivou diskuzi vyvolala tato jeho slova: „Pořád nerozumím tomu, co je hrdinského na tom být žoldákem. Ten musí pochopitelně poslouchat i ty rozkazy, se kterými vnitřně nesouhlasí a musí se účastnit bitev a válek, které jsou (jako většina těch minulých, současných a budoucích) zcela nesmyslné a nic neřešící. Rizika, že přitom může být zmrzačen nebo zemře, si je jistě dobře vědom. Za to je přece též placen. Má navíc na vybranou: Může se kdykoliv žoldu vzdát a jít dělat nějakou méně rizikovou práci.”

Právě tento výrok pobouřil mnohé. V souvislosti s útokem v Afghánistánu, který usmrtil čtyři české vojáky a jednoho těžce zranil, se zdá být poněkud neuctivý. Důkazem toho může být zpráva, kterou Macek obdržel prostřednictvím sociální sítě.

„Mně neznámý Daniel Potocký mi na Facebooku zaslal následující zprávu: Jako hrdý občan České republiky nežádám lidský trus zvaný Macek, aby nešířil své ubožácké názory, já v souvislosti s úmrtím našich čtyř vojáků křičím, držte hubu, vy prasecké ubožácké mackovské nic!” cituje bývalý politik ODS ostrý vzkaz.

Čtenář to doktoru Mackovi náležitě vysvětlil

Macek sdílí také vzkaz jednoho ze čtenářů jeho glos, který zareagoval na Mackovu výzvu čtenářům, aby objasnili, koho česká armáda v Afghánistánu brání.

„Jsem sice absolutní laik jako vy, přesto mi nedá, abych nereagoval (a chvíli byl podobně jako vy chytrý jak rádio), zejména poté, co jste spolu s Vyvadilem, Machem a levičáckou sebrankou pejorativně označil profesionální vojáky termínem žoldáci,” napsal čtenář M. J., jak Macek cituje.

A jeho příspěvek k diskuzi pokračoval následovně: „Tedy nemyslím, že `někoho bráníme`. Dle mého soudu (přesvědčením bych to nenazýval) má naše angažmá několik dobrých důvodů, v prvé řadě snahu společně zabránit přeměně Afghánistánu na ryze teroristickou základnu, která bude představovat mezinárodní hrozbu. Z pohledu člověka, starajícího se převážně o vlastní prospěch, nějaké ty žabomyší spory a nadávání směrem k Bruselu mohou starosti o problémy aktuálně vzdálené v čase či prostoru vyvolat leda posměch, ale lidé jsou různí a škála idealistů i cyniků naštěstí bohatá. Nepodceňuji ani i spojeneckou loajalitu v rámci NATO (jak populární slovo, v Česku, že?), když už neplníme rozpočtové závazky v tomto směru. Nepomíjel bych ani možnost nasazení jednotek v reálném boji, neboť bojové zkušenosti jsou, jak vám selský rozum jistě napovídá, nenahraditelné. Praxe přispívá ke zlepšování kvality armády."

Drž hubu, hloupý a rozmazlený doktore Macku! píše novinář Jiří X. Doležal kvůli „žoldákům"

Doktor Miroslav Macek to stále schytává za své označení zemřelých českých vojáků v Afghánistánu jako „žoldáků“. Nejnověji na jeho kacířské texty zareagoval Jiří X. Doležal, redaktor týdeníku Reflex, na jeho webu.

„Expolitik a nynější rentiér Miroslav Macek, proslulý především bitím dr. Ratha zezadu, se ublogl na svém blogísku na téma našich padlých,“ představil čtenářům Mackovy vývody. Bývalý místopředseda ODS tím podle něj „ukázal procesy myšlení hodné soudruha hlavního kádrováka z StB“. Podle těchto vývodů je každý, kdo bojuje za peníze, žoldák, nejspíš imperialistický, a rovnou by se měl stydět.

„Dovoluji si pana Macka upozornit, že kromě dětských vojáků v Africe jsou dnes `žoldnéři` všichni vojáci,“ píše dále Doležal. V Evropě totiž podle něj již všechny země pochopily, že všeobecná branná povinnost vygeneruje nezaučené záložáky, kteří by u sofistikované techniky beztak nebyli k ničemu. Proto je naše armáda profesionální, podobně jako policie nebo hasičský sbor. To však nemění nic na faktu, že je to práce veřejně prospěšná.

„Ti naši vojáci, kteří brání rentiéry typu Macka, aby jim islamisté za pár let tu rentu nevzali,“ připomíná novinář. Velmi by jej prý zajímalo, jak jinak by si Macek válečné operace představoval. „Že by brannou povinností, ve které by rukovali stárnoucí rozmazlení rentiéři jako on? To by se Tálibán dlouho válel smíchy,“ soudí Doležal.

Blogující expolitik by podle něj měl raději přejít od slov k činům, například k tomu, že část své vysoké renty, jejíž plody tak rád vystavuje na odiv, bude posílat rodinám padlých. Případně jít uvědoměle místo „žoldáků“ bojovat do Afghánistánu zadarmo.

„Vím, že to neudělá. Ale mohl by na tohle téma našich padlých hrdinů alespoň držet hubu,“ uzavřel Jiří X. Doležal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

  

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace