Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V pražské topce to vře, spekuluje se o rozpadu úspěšné pravicové partaje, padají slova jako podlost a podrazáctví. Co se vlastně děje? Máme nejaktuálnější zprávy ze zákulisí

08.07.2014
V pražské topce to vře, spekuluje se o rozpadu úspěšné pravicové partaje, padají slova jako podlost a podrazáctví. Co se vlastně děje? Máme nejaktuálnější zprávy ze zákulisí

Foto: TOP 09

Popisek: TOP 09, ilustrační foto

Pražská radní Ludmila Štvánová (TOP 09) napsala dopis, ve kterém se ostře pustila do svého stranického kolegy a primátora města Prahy Tomáše Hudečka. Zveřejnil ho server Týden.cz. Čelní představitelé TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek spory v pražské buňce své strany bagatelizují.

„Nemohu vám vyjádřit svou důvěru, neudělala jsem to a neudělám. Důvodů je mnoho, ať už věcných, politických, nebo etických. Dlouhodobě nesouhlasím s vaší politikou, vaším jednáním a zejména s vaším vystupováním v médiích," vypočítávala Štvánová v dopise Hudečkovy nedostatky.

Kriticky hodnotila i postup primátora při sestavování kandidátky pro nadcházející komunální volby. „Vámi sestavená listina přátel naprosto není založena na principech odbornosti, vzdělání, zkušenosti a etických profilech kandidátů. Celá se řídí pouze a jenom vašimi emocemi a pragmatismem, který nemá s realistickou politikou pranic společného. Největší podlost a podrazáctví je to, že jste na ni nezařadil předsedu krajské organizace," čílila se.

Každý se považuje za náčelníka a málokdo za prostého indiána

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek si nemyslí, že ve straně dochází k vážnějšímu pnutí mezi členy. „Je to jeden dopis jedné dámy a sestavování kandidátek s sebou vždycky nese pocity osobní hořkosti. To je všechno, co k tomu mohu říct,“ okomentoval dění v Praze pro Novinky.cz. A odmítl i kritiku Štvánové ohledně sestavování kandidátek s tím, že kandidátku zvolil pražský krajský výbor strany, který je k tomu jediný oprávněný.

Pražská TOP 09 podle něho není ani rozpolcená. „Ujasnili jsme si, že tam nejsou žádná křídla, opravdu tam nejsou žádná křídla, programové hodnoty jsou stejné,“ zdůraznil. Přesto připustil existenci osobní animozity mezi některými členy. „Ale to se stane i v některé rodině. Neznám žádnou rodinu, kde by se občas někdo nepohádal,“ pronesl s nadsázkou.

Ani šéfa strany Karla Schwarzenberga dění v pražské organizaci TOP 09 nezneklidňuje. „V každé straně se při sestavení kandidátek lidi perou. To je docela normální věc, zažil jsem to v Rakousku, zažil jsem to u různých stran,“ uvedl.  „Sestavování kandidátek je vždycky nejcitlivější věc, poněvadž v každé straně se každý považuje za náčelníka a málokdo za prostého indiána. V tom je ten problém, ale ono se to zase po volbách zklidní,“ dodal.

Kolosální ostuda, podlost a podrazáctví. Tohle prý znamená konec TOP 09 nejen v Praze

Konflikt v pražské TOP 09 mezi křídlem pražského primátora Tomáše Hudečka a křídlem prvního náměstka primátora Jiřího Vávry ale hoří dál. Svědčí o tom dopis pražské radní pro oblast školství z TOP 09 Ludmily Štvánové Tomáši Hudečkovi, ve kterém mu říká, že podle ní není chlap, ohrazuje se proti sestavení kandidátky a říká, že TOP 09 volby s Hudečkem prohraje a že to znamená konec TOP 09.

Štvánová ve svém dopise Hudečkovi mimo jiné reagovala na Hudečkův dopis předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi a prvnímu místopředsedovi strany, ve kterém se ohrazoval proti tomu, aby vedení celostátní TOP 09 tlačilo na pražskou TOP 09, aby revokovala usnesení krajského výboru TOP 09, které těsně schválilo kandidátku do komunálních voleb na magistrát navrženou Tomášem Hudečkem. Jak ParlamentníListy.cz informovaly, Jiří Vávra se totiž s výsledkem nesmířil a snaží se prý prosadit změnu kandidátky. V tom ho prý podporuje Miroslav Kalousek.

Ludmila Štvánová patří do tábora Jiřího Vávry. Na výborem schválené kandidátce je na nevolitelném místě v druhé desítce kandidátů. Dle kandidátky navržené Vávrou by byla v první desítce.

Pane primátore, důvěru vám vyjádřit nemohu

„Vážený pane primátore. Vaše vyjádření o důvěře TOP 09 mě osobně uráží. Nemohu Vám vyjádřit svou důvěru, neudělala jsem to a neudělám. Důvodů je mnoho, ať už věcných, politických nebo etických. Dlouhodobě nesouhlasím s Vaší politikou, Vaším jednáním a zejména s Vaším vystupováním v médiích. To, že jste několikrát uzmul našim kolegům radním jejich témata a vyhlásil je bez jakékoliv debaty v Radě na veřejnosti, je hloupě prvoplánová politika. My ostatní jsme pak uštvaně dělali vše pro to, aby TOP 09 neměla kvůli Vašim vyjádřením ostudu. Namátkou jmenuji tunel Blanka, tramvaje, Opencard, abych byla konkrétní. Vaše ´tajná´ vyjednávání s protistranami v těchto případech jsou totiž bohužel docela známá. Je to neseriózní jednání. Navíc, jakmile jste zjistil, že z kauzy nevytěžíte nižádný mediální bodík, v tichosti jste z problému vycouval a otevřel kauzu jinou. Bohužel si tohoto jednání všímají i voliči naší strany. Je mi úplně jedno, jestli budou volit Vás, záleží mi na straně a jejím ideovém základě, nikoliv na Vás osobně. Vystoupila bych proti každému, kdo se proti myšlenkám TOP 09 prohřešuje,“ napsala na úvod Štvánová Hudečkovi.

Štvánová se vyjádřila i přímo ke kandidátce: „Je mi velmi líto, ale Vámi sestavená listina přátel naprosto není založena na principech odbornosti, vzdělání, zkušenosti a etických profilech kandidátů. Celá se řídí pouze a jenom Vašimi emocemi a pragmatismem, který nemá s realistickou politikou pranic společného. Největší podlost a podrazáctví je to, že jste na ni nezařadil předsedu krajské organizace. To byla pro mě ona příslovečná poslední kapka.“

Nejste chlap, pane primátore. Chlap drží slovo

Výhrady vůči Hudečkově politice a morálním postojům začaly již před časem a Štvánová Hudečkovi připomíná, že mu své výhrady říkala. Hudečkovi vyčítá, že neodstoupil kvůli kauze Opencard: „Neplníte slovo, pane primátore. Většina z nás si dobře pamatuje Váš veřejně deklarovaný slib, že pokud budete obviněn nebo obžalován, odstoupíte z postu primátora. Nesplnil jste. Nejste chlap, pane primátore. Chlap drží slovo.“

Podle Štvánové Hudečkova kandidátka ve volbách neuspěje: „Vaše kandidátka je v této podobě postavena tak, že voliči TOP 09 se od ní odvrátí. V důsledku to znamená, že jste téměř nevolitelní. Navíc s Vámi v čele máte koaliční potenciál, který se blíží nule. Pokud Vám nějací vytrvalí voliči vůbec zůstanou, skončíte v opozičních lavicích. V důsledku to znamená, že nebude primátor, nebudou radní, ale nebudou ani dozorčí rady a představenstva. Až Vám spadnou z očí šupiny opojení mocí, bude pozdě. Ti Vaši ´dobří rádcové´, kterými jste se ve své bezbřehé naivitě obklopil, Vás postupně opustí, neboť jejich primárním zájmem není dobro Prahy, TOP 09 nebo dokonce Vaše, ale jen a jen jejich osobní prospěch. Hleděno tímto prismatem je mi Vás líto. To prozření bude opravdu těžké.“

Kolosální ostuda. Znamená konec TOP 09 nejen v Praze

„Daleko víc mi však leží na srdci, že Váš nezodpovědný postup znamená konec TOP 09 nejen v Praze. Alespoň na tu dobu, než přijde nová generace a voliči na tu kolosální ostudu zapomenou. Je mi to velmi líto. Myšlenky naší strany jsou a byly vždy dobré. Nezbývá než doufat, že se jich chopí nová, serióznější politická elita. Dnes jsem se v monitoringu dočetla, že pokud Vám někdo sáhne na kandidátku, odstoupíte z pozice lídra. Další slib? Nebo vydírání? Ultimativní požadavky? To snad abyste to opravdu vzdal sám dříve, než Vás k tomu někdo vyzve. Ostuda bude menší pro všechny,“ uzavřela svůj dopis Štvánová.

Hudeček ve svém dopise Kalouskovi a Schwarzenbergovi zmínil příklady toho, jak spolu topáci na radnici nespolupracují, kdy na zasedání rady se hlasuje šest proti čtyřem, na zastupitelstvu je přehlasována rada hlavního města vlastními zastupiteli z TOP 09, když je potřeba schválit něco kontroverzního a někteří zastupitelé TOP 09 jsou proti, schválí se někdy s pomocí ČSSD, nezávislých, ODS či KSČM. A když zastupitel jiné politické strany potřebuje něco prosadit, slíbí mu to někdo z TOP 09 bez vědomí i proti vůli ostatních lidí. A Hudeček varoval, že pokud bude kandidátka změněna, dojde k rozkladu TOP 09.

Hudečkova kandidátka

Jak informovala ČTK, na druhém místě „Hudečkovy“ kandidátky je jeho náměstek Jiří Nouza a na třetím radní Martin Dlouhý. Čtvrté místo obsadila radní Eva Vorlíčková a na pátém je nestraník, bývalý hokejový brankář a pražský zastupitel Petr Bříza zvolený za ODS.

Do první desítky se dostali ještě další dva členové pražské městské rady - Lukáš Manhart, který je na devátém místě, a primátorův náměstek Václav Novotný na místě šestém. Sedmá pozice patří zastupiteli Albertu Kubištovi, osmá starostce Prahy 3 Vladislavě Hujové a desátá zastupitelce Monice Krobové Hášové. Vorlíčková, Manhart a Novotný jsou společně s Hudečkem obžalováni v kauze Opencard.

TOP 09 hrozí rozpad, povídá se. Kníže byl nepřítomen, Hudeček prásknul dveřmi

ParlamentníListy.cz jako první informovaly, že existuje snaha revokovat usnesení krajského výboru, který zvolil kandidátku primátora Tomáše Hudečka do komunálních voleb proti kandidátce prvního náměstka primátora Jiřího Vávry. Přinášíme další informace ze zákulisí.

Přesto, že TOP 09 vyhlásila o úterním zasedání celostátního předsednictva informační embargo, ParlamentníListy.cz již informovaly o možné snaze revokovat nedělní usnesení krajského výboru pražské TOP 09.

„Pražskou organizaci jsme zdvořile požádali, aby ověřila a zvážila, zda byl skutečně dodržen demokratický nominační proces a zda byla respektována vůle regionů s tím, že rozhodnutí krajského výboru budeme plně respektovat a kandidátku podporovat,“ řekl MF Dnes k výsledkům jednání předsednictva první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. 

Podle informací ParlamentníchListů.cz však ale jednání úterního celostátního předsednictva TOP 09 až tak idylické nebylo.

„No, znáte tu Kalouskovu zdvořilost. Na Hudečka byl vytvářen brutální nátlak, aby bylo revokováno nedělní usnesení a kandidátka změněna. Hudeček se naštval, odešel a doslova prásknul dveřmi. Kalousek mluvil klidně, i když je naštvaný, že se mu Hudeček i Vávra úplně vymknuli kontrole. Možná by Praze nejradši sebral licenci. Za Vávrou je silná ekonomická lobby,“ řekl ParlamentnímListům.cz o úterním jednání dobře informovaný zdroj z pražské TOP 09. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg stojí za Hudečkem, avšak na úterním předsednictvu nebyl.

Rozložená TOP 09 v metropoli

Hudeček napsal Kalouskovi i Schwarzenbergovi zdvořilý dopis, kde se ostře vymezuje proti zasahování do již schválené kandidátky. Ten mají ParlamentníListy.cz k dispozici. Hovoří o nefungování pražské TOP 09, varuje před rozkladem TOP 09 a pohrozil i svým odchodem.

„Schválená kandidátní listina je sestavena tak, tak aby lidé v ní uměli spolupracovat... Protože budeme na radnici v koalici, je třeba, abychom byli schopni spolu jít na pivo a bez zášti a komplexů si věcně popovídat. V opačném případě nás brzo protistrany v zastupitelstvu hl. m. Prahy rozloží úplně stejně, jako se to stalo v právě končícím období,“ napsal například Hudeček.

A Hudeček pak zmínil příklady toho, jak spolu topáci na radnici nespolupracují, kdy na zasedání rady se hlasuje šest proti čtyřem, na zastupitelstvu je přehlasována rada hlavního města vlastními zastupiteli z TOP 09, když je potřeba schválit něco kontroverzního a někteří zastupitelé TOP 09 jsou proti, schválí se někdy s pomocí ČSSD, nezávislých, ODS či KSČM a když zastupitel jiné politické strany potřebuje něco prosadit, slíbí mu to někdo z TOP 09 bez vědomí i proti vůli ostatních lidí.

Jsem samozřejmě ochoten se členství v TOP 09 vzdát, pohrozil Hudeček

Hudeček pak v dopise varuje před zásahem do kandidátky. „Nepovažuji za jakkoli možné do kandidátní listiny znovu na úrovni krajské organizace TOP 09 Praha zasahovat, neboť si nedokážu představit nedozírné následky takového činu. Nastolená rovnováha samozřejmě nemusí všem vyhovovat, jsem však přesvědčen, že je nejlepší možná a za týmem lidí seřazeným za mnou se mohu postavit... Nepovažuji za realistické ani vhodné v tomto ohledu opakovanou schůzi krajského výboru nad tématem kandidátní listina. Poškozuje to stranu, vás, nás všechny i mne jako lídra,“ apeluje Hudeček na Kalouska a Schwarzenberga.

„Já sám se k této věci stavím jednoznačně a to tak, že žádný zásah do tohoto týmu lidí nepřipustím za cenu vlastního setrvání na kandidátní listině. Na základě mnoha rozhovorů s vámi jsem konal přesně dle vašich pokynů a do posledního hlasování splnil vaše dřívější pokyny a věřím, že i očekávání. Nerozumím vůbec současné snaze o destabilizaci nastolené rovnováhy a sděluji, že jakékoli zásahy do této rovnováhy nedopustím. Pokud se rozhodnete jinak a zmíněná destabilizace bude pokračovat, jsem samozřejmě ochoten se členství v TOP 09 vzdát, a tedy i vedení kandidátky ve prospěch, který myslíte, že to může přinést. Naopak vás žádám o okamžité pozastavení všech kroků, které situaci dále destabilizují, a jednoznačnou podporu sestavené kandidátní listině, týmu lidí, který je ochoten pracovat a táhnout za jeden provaz, a mně jakožto lídrovi kandidátky. Bez vaší jednoznačné podpory napříč všemi orgány strany i členy strany nemůžeme takto svou činnost vykonávat,“ varoval Kalouska a knížete Hudeček.

Dopis knížeti podepsalo podle informací redakce 22 členů pražského krajského výboru TOP 09. K primátorovi se přidal dodatečně Martin Dlouhý.

Rozpad TOP 09 na obzoru?

Kvůli hádkám a rozbrojům se objevují spekulace o rozpadu TOP 09. „Už jsem slyšel i spekulace, že by se Hudeček a jeho lidé, pokud by celostátní vedení vytvářelo nátlak na změnu kandidátky, trhnuli a kandidovali sami. Nebo společně se svým přítelem Janem Kaslem. Praha je základnou TOP 09. Co by to pak představovalo pro celou topku, kdyby o ni přišla, je možné si představit,“ řekl redakci zdroj. O Vávrovi se zase mluví, že má kontakty na „passerovce“ a lidi napojené na takzvané pražské kmotry.

Dlouhodobě existuje pnutí mezi pražskou TOP 09 a zbytkem republiky. V pražské TOP 09 není tolik bývalých lidovců, spíše jsou v ní lidé z jiných pravicových stran, a Kalouskovi lidovci drží pohromadě. Dále doutnal vždy spor se STAN ohledně změny rozpočtového určení daní, které mělo Praze ubrat prostředky.

Aktuálně: Vávra chce odvolat Hudečka

Podle informací ParlamentníchListů.cz ze zdrojů z TOP 09 i ODS se první náměstek primátora Jiří Vávra pokusí odvolat primátora Tomáše Hudečka a radní z TOP 09 obžalované v kauze Opencard. Přinejmenším na to shání hlasy.

ParlamentníListy.cz informovaly již v několika článcích o nesmiřitelném boji mezi primátorem Tomášem Hudečkem a prvním náměstkem primátora Jiřím Vávrou, který je současně i předsedou pražské TOP 09.

Boj o kandidátku

Hudeček prosadil na krajském výboru svou kandidátku na magistrát, Vávrova byla odmítnuta a Vávra na Hudečkově kandidátce vůbec není. Vávra se podle informací redakce snaží prostřednictvím celostátního vedení TOP 09 revokovat usnesení krajského výboru. Hudeček ale pohrozil ve svém dopise předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi a prvnímu místopředsedovi strany Miroslavu Kalouskovi odchodem.

Nyní se údajně snaží Vávra sehnat dostatek hlasů na svolání mimořádného zastupitelstva, které by odvolalo Hudečka z postu primátora a odvolalo i další radní obžalované v kauze Opencard.

Půl topky, ČSSD plus…

Zastupitelstvo má 63 členů, nadpoloviční počet je tedy 32. „Vávra má velmi dobré vztahy s Pochem a podle informací, které se objevují, by položení Hudečka a spol. měli podpořit sociální demokraté a asi polovina zastupitelů topky. Ještě potřebují získat hlasy nezávislých, tedy bývalých ódéesáků či z ODS. Prý jim schází dva zastupitelé. A Hudeček o tom celém ví,“ řekl ParlamentnímListům.cz dobře informovaný zdroj z TOP 09.

Podle informací redakce od zdrojů z ODS budou členové ODS jednat o případné podpoře odvolání primátora a dalších na začátku příštího týdne. Vzhledem k obžalobě Bohuslava Svobody ale není pravděpodobné, že by se přidali všichni. Pravděpodobnost je spíše u nezávislých.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace