Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znáte ho? Odměna 100 tisíc za tip vedoucí k dopadení vraha taxikářů. Co prozradil drožkař i náš zdroj u policie?

04.07.2014
Znáte ho? Odměna 100 tisíc za tip vedoucí k dopadení vraha taxikářů. Co prozradil drožkař i náš zdroj u policie?

Autor: Policie ČR

Popisek: Znáte ho? Je vám povědomý? Takhle zhruba vypadá pachatel brutálních vražd tří pražských taxikářů.

KRIMI Odměnu 100 000 korun za informace, které povedou k dopadení trojnásobného vraha pražských taxikářů, nabízí anonymní dárce. Policie ČR současně zveřejnila identikit muže, po němž pátrá. Znáte ho? Volejte 158!

Nejistoty v ulicích naší metropole má zřejmě již po krk anonymní dárce, který se rozhodl věnovat z vlastní kapsy 100 000 korun tomu, jehož informace povedou k dopadení pachatele tří brutálních vražd řidičů pražských taxi. „Usilovným šetřením, výslechy svědků a další intenzívní prací v terénu se detektivům podařilo v těchto dnech sestavit identikit muže, po jehož totožnosti v současné chvíli pátrají. S největší pravděpodobností se jedná o důležitého svědka, nicméně nevylučují, že by to mohl být samotný pachatel,“ zdůraznila mluvčí policie Hana Jeřábková.

Složili se taxikáři?

Podle tiskové mluvčí nezveřejní kriminalisté další informace o anonymním dárci, protože si to výslovně nepřeje. Proslýchá se však, že se na odměnu pražští ‚drožkaři‘ složili. „Takovou informaci vám potvrdit nemohu, ale je to docela možné,“ připustil muzikant a dlouholetý řidič taxi Karel K. „Tahle profese byla vždy nebezpečná, dřív jsem si to ale nepřipouštěl. Po těch vraždách však odcházím do práce pokaždé s nepříjemným pocitem, že se už nemusím vrátit domů. Jsme na tom všichni stejně, připadáme si jako na válečné frontě v první linii,“ povzdychl si zkušený profesionální taxikář.

Dispečerka jedné z největších taxislužeb ve městě Jana N. prozradila, že je stále obtížnější zajistit dostatečný počet vozů pro zajištění nočních služeb. „Chlapi se vymlouvají, většina z nich nedokáže otevřeně přiznat, že mají strach. V noci se ale do práce nehrnou, přestože patříme k nejbezpečnějším firmám v republice. S řidiči jsme ve stálém kontaktu přes vysílačky, kdyby ale některý z nich naložil nějakého šílence, stejně mu v kritickém okamžiku nebudeme nic platní,“ dodala.

„Je těžké najít způsob, jak řidiče stoprocentně ochránit,“ řekl médiím předseda odborů Taxi Praha Pavel Jelínek. „Jak chcete zabránit v násilnostech člověku, který si do auta sedne s pistolí? Tomu žádná vysílačka ani GPS navigace předejít nemůže.“ Největší nebezpečí plyne z toho, když do auta přisedne zákazník přímo z ulice. Nejúčinnější možnou ochranou cestujících i řidičů je tedy důsledné objednávání vozidel přes dispečink. Odpadá tím úplná anonymita, telefonní hovory s dispečery jsou archivovány. Další ochranou je postupné omezování plateb v hotovosti.

Proč kriminálka mlčí

Podle našeho spolupracovníka z kriminální služby Václava D. je případ trojnásobné vraždy pražských taxikářů mimořádně tvrdý oříšek. „Nejhůř se hledá pachatel, který vybírá své oběti náhodně. V takovém případě se k němu nemůžeme dostat rozpletením vztahů a souvislostí. Dosavadní vývoj vyšetřování naznačuje, že tentokrát jde pravděpodobně o psychicky narušeného člověka, kterému velí zabíjet právě v daném okamžiku jeho aktuální zdravotní stav,“ snažil se osvětlit mlčení policistů s tím, že ani Krajským listům žádné podrobnosti neprozradí. „Udělal bych kolegům medvědí službu. Nemůžu jimv už v tak dost složité situaci házet klacky pod nohy," vysvětluje.

Historie kriminalistiky u nás i v zahraničí zná řadu složitých ‚pomníčků‘, které se doposud objasnit nepodařilo. „Kolegům může pomoci náhoda či propojení pachatele s jinou trestnou činností. Tedy v podstatě zase náhoda. Nejhorší variantou je, když se pachatel definitivně odmlčí. Může sám zemřít, skončit za mřížemi za jinou trestnou činnost, nebo zmizet na druhém konci planety. V takových případech bývají i ti nejpilnější a nejzkušenější kriminalisté zpravidla v koncích,“ dodává kriminalista.

Zakleté Vinohrady

Prvního zastřeleného dvaačtyřicetiletého taxikáře našli policisté v sobotu 1. února na Vinohradech. Muž byl pohřešován od čtvrtečního večera. V autě byla mrtvola až do svého nalezení, za stěračem byl dokonce lístek s pokutou. Vražedná zbraň se na místě nenašla. Další dvojice řidičů taxi byla zavražděna 11. dubna, poté co se pachatel nechal odvézt z centra města do Uhříněvsi. Jejich těla ležela asi 90 metrů od sebe, muži byli podle policie rovněž zastřeleni. Zanedlouho objevili kriminalisté jejich auta, opět na pražských Vinohradech. Zdá se, že tato pražská čtvrť je zatím jediným pojítkem mezi případy. Opravdu s ní pachatele něco spojuje?

Znáte muže na policejním identikitu? Někoho vám připomíná? Volejte číslo 158 nebo urychleně zajděte na nejbližší policejní služebnu!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace