Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Církevní restituce jsou popřením Masaryka a jeho odkazu. Církev káže vodu a pije víno, říká profesor práva Pavlíček

01.07.2014
Církevní restituce jsou popřením Masaryka a jeho odkazu. Církev káže vodu a pije víno, říká profesor práva Pavlíček

Autor: ČT/repro

Popisek: Profesor Václav Pavlíček

Odborník na ústavní právo profesor Václav Pavlíček je velkým odpůrcem zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi v podobě, v jakém ho prosadila bývalá vládní koalice. V rozhovoru pro deník Právo přiznává pochybnost, že stanovisko Vatikánu k církevním restitucím je v Česku interpretováno pravdivě. Papež podle něj restituce nechválí.

Václav Pavlíček je kritikem zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Je přesvědčen, že noví zákonodárci mají právo zákon změnit. A aby nedošlo k nevratným změnám, doporučuje, aby Senát zákonným opatřením pozastavil všechny kroky vedoucí k návratu majetku i finančním kompenzacím.

„To, k čemu dochází, je popření a snaha o zvrácení toho, co pozemková reforma znamenala. Maximální výměra zemědělské půdy měla být 50 nebo 250 hektarů veškeré půdy. Obrovské majetky, které se vracejí, jsou popřením nikoli zásahů po únoru 1948, ale přímo pozemkové reformy po 1. světové válce," tvrdí Pavlíček.

Hovoří o tom, že po roce 1989 se postupovalo v tom smyslu, že existujícím řeholníkům budou poskytnuty k řeholnímu životu budovy, tedy určitý majetek na základě výčtového zákona. Stát se zákonem rozhodl poskytnout majetek na činnost církve. Později ovšem podle profesora zvítězilo pojetí, že právo katolické církve je rovnoprávné suverénnímu státnímu právu a že církev má právo vůči státu vznášet žaloby.

„To je naprosto falešné, je to návrat před osvícenství a před josefínské reformy u nás," říká Pavlíček v rozhovoru pro Právo.

Odborník na ústavní právo vyjádřil také podezření.  „Pochybuji, že stanovisko Vatikánu k českým tzv. církevním restitucím je interpretováno pravdivě. A že by současný papež chválil české církevní restituce? Od žádného představitele Vatikánu jsem to neslyšel, jen od některých českých biskupů," říká Pavlíček.

Současní činitelé církve podle něj přesouvají povinnost, podle které se na potřebách církve tak, aby měla prostředky na bohoslužby, charitativní činnost a živobytí služebníků církve, mají podílet věřící, na stát a na jeho občany.

Neustálé změny přinášejí devastaci veřejného majetku

V souvislosti s restitucemi spatřuje Pavlíček ještě jeden problém.  „Základem právního státu je stav právní jistoty také v majetkových vztazích. Období po listopadu 1989 je ve znamení neustálých změn, což přináší také devastaci veřejného majetku, o který se nikdo v této nejistotě řádně nestará," popisuje profesor.

ČSSD, která chtěla před volbami zákon o církevních restitucích změnit a nyní mlčí, opustila podle Pavlíčka jeden ze svých základních slibů. A odůvodňuje to koaliční smlouvou.  „Je pravděpodobné, že občané na to budou reagovat v budoucích volbách. A pokud jde o hodnocení chování církví, to se odehrává v duchu biblického 'Kážou vodu a pijí víno'," říká odborník na ústavní právo.

Upozorňuje, že ačkoli se podle Listiny základních práv a svobod stát neváže na žádnou výlučnou ideologii ani náboženské vyznání, v poslední době nemine významná státní ani vojenská událost, aby vedle státních činitelů nestál také kardinál.

„Co by na to asi řekl Masaryk? Zdá se, že tím opouštíme šanci na vstup do kulturního okruhu takových států, jako je Francie nebo Německo, a kráčíme spíš směrem Ukrajina, Rusko nebo stará c. k. monarchie," uzavírá Václav Pavlíček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace