Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza pražská záchranka a její umírající pacienti, co je nemocnice nechtějí: Němeček se čílí, prý mu lhali. Šéf záchranářů na oplátku nařkl ministra, nic pěkného

30.06.2014
Kauza pražská záchranka a její umírající pacienti, co je nemocnice nechtějí: Němeček se čílí, prý mu lhali. Šéf záchranářů na oplátku nařkl ministra, nic pěkného

Autor: Wikipedie

Popisek: Zdravotnická služba, ilustrační foto

Jak je možné, že se pacient, který potřebuje ošetřit v co nejkratším čase, nedostane do nemocnice a záchranná služba ho vozí po Praze od jedné nemocnice k druhé? A hodlá na tom ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) něco měnit? Na tyto otázky odpovídal šéf resortu ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu. Nebral si přitom servítky. Šéf záchranky poté oplatil stejnou mincí…

„Situace zdaleka není tak špatná. Informace médií, že pacient byl dvě hodiny vožen po Praze není pravdivá. Přivolaná záchranná služba se do půl hodiny dostala s pacientem do Nemocnice na Homolce a v okamžiku, kdy se ukázalo, že potřebuje ještě odbornější péči,... byl po domluvě převezen do Vinohradské nemocnice,“ popsal příběh ministr. Nepravdivá informace prý vzešla od tiskové mluvčí pražské záchranné služby. Každý si o tom může udělat svůj obrázek. Za další problém Němeček považuje skutečnost, že se informace od pražské záchranky dozvídá až z médií.

Odpovědnost prý nese i hlavní město Praha

Navzdory tomu bude ustavena vyšetřovací komise, která prověří, zda došlo k pochybení při převozu pacientů do nemocnic v různých případech. Odpovědnost podle Němečka padá na vedení pražského magistrátu, protože v jiném kraji se nic podobného neděje. Jestliže ale prověrka komise ukáže, že snad pochybil ředitel nemocnice přímo řízené ministerstvem, „budou padat hlavy“. „Hlavní město Praha by se mělo čelem postavit k tomu, že je zčásti zodpovědnost za zdravotnické služby na svém území,“ pokračoval Němeček.

Pražská záchranná služba by měla být i personálně posílena. Zjednodušeně řečeno by měla mít více doktorů. Záchranná služba má prý jen šest plně kvalifikovaných lékařů. To se musí změnit. Ministr hodlá jednat o této problematice i s pražským primátorem.

V pořadu došlo i na téma veřejných neziskových nemocnic - na takovou by se mohla přeměnit každá nemocnice, která by to uznala za vhodné. „My chceme najít optimální model a chceme se poučit v zahraničí,“ podotkl Němeček. Počítá přitom i s převratným prvkem. Pokud bude taková nemocnice naplňovat všechny aspekty zdravotnické veřejné služby, i ty ztrátové, získá za to i určitou odměnu.

Pražská záchranná služba ve středu upozornila na svém webu na opětovný problém s předáváním pacientů. V noci měly její posádky problém umístit tři lidi s příznaky mozkové příhody a muže se srdečními potížemi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu s Němečkem o problému prý mluvil. Podle něj se ministr musí do řešení vložit a s řediteli a záchrankou komunikovat osobně. Dosud to měl na starosti jeho náměstek.

Bouchnout pěstí do stolu

„Mě ta situace, co se týká pražského zdravotnictví, přestává bavit. Na posledním jednání s ředitelem záchranné služby bylo jasně domluveno, že jakýkoliv problém s předáváním pacientů zavolá náměstkovi Josefu Vymazalovi. Velmi mě překvapuje, že se o problémech dozvídáme z médií. Komunikace by měla fungovat napřímo," postěžoval si ministr. S řediteli pražských nemocnic a šéfem záchranky chce dnes o problémech jednat.

Náměstek dostal za úkol případy pacientů prošetřit. Řekl, že pokud se ukáže jakékoliv pochybení ze strany nemocnic, bude chtít, „aby byla vyvozena konkrétní personální odpovědnost" a viníci byli potrestáni. Němeček uvedl, že podle dosavadních analýz by lůžek pro přivážené pacienty měl být dostatek, problém bude prý spíš asi v komunikaci.

Také podle exministra Leoše Hegera (TOP 09) je potřeba u potíží záchranné služby „bouchnout pěstí do stolu". „Pražské nemocnice jsou trošku nafoukané a myslí na špičkovou medicínu - což naše země potřebuje, nesmí to ale být na úkor bazální péče," reagoval v České televizi Heger.

V Praze musí pacienty od záchranné služby převzít nejbližší nemocnice

Potíže s předáváním pacientů měla záchranka už dřív. Na jaře se zprávy dostaly do médií. Poté se podle statistiky záchranné služby počet těchto komplikací citelně snížil. Zatímco v březnu odmítly nemocnice záchranářům 165 pacientů, od počátku června do úterka zaznamenala záchranka jen 11 takových situací. Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídilo svým zařízením, že v Praze musí pacienty od záchranné služby převzít nejbližší nemocnice. Ke stejnému postupu vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice.

Trpký spor mezi ministrem zdravotnictví a šéfem záchranky

Resort zdravotnictví, jak bylo výše popsáno, prověřuje, proč mají záchranáři v Praze opakované problémy s umístěním pacientů do některé z nemocnic. V jednom ze svých vyjádření nařkl ministr Svatopluk Němeček šéfa záchranné služby v Praze a senátora Zdeňka Schwarze z toho, že nedostatečně komunikuje. Ten to ale odmítá a své stanovisko vysvětluje na dotaz čtenářky serveru ParlamentníListy.cz.

„Ministr zdravotnictví si i v souvislosti s problémy umísťováním pacientů ze záchranek do nemocnic stěžuje i na špatnou komunikaci s vámi. Prý problémy neřešíte s ním, ale přes média. Je to pravda?" položila dotaz řediteli Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy a senátoru Zdeňku Schwarzovi čtenářka ParlamentníchListů.cz.

„Plánujete se s ním sejít, a proč jste to ještě neudělal? A považujete tento problém za tolik závažný, nebo spíš jde o ojedinělé případy?" zajímalo uživatelku s pseudonymem „michaelapusakova" dále.

Senátor odpovídá jednoznačně: „Pan ministr nekomunikuje vůbec. Na společné jednání o pražských problémech ve zdravotnictví jsem jej vyzval já, stejně jako všechny minulé ministry. Nepřišel a o další neprojevil zájem. Já se přeci nebudu jej doprošovat a zvát opakovaně. Jsme dospělí lidé a snad má kapku slušnosti. A pokud jej skutečně problém zajímá, tak by měl aktivně také k tomu přistupovat. Komunikuji s každým, kdo o problém má zájem. Informuji o problémech trvale všechny aktéry," napsal Schwarz.

Ministerstvo chce podle senátora svalit vinu na záchranáře

Šéf pražské záchranky nazval reakce Ministerstva zdravotnictví za „hysterické, neuvážené až agresivní" se snahou problém přenést na zdravotnickou záchrannou službu a najít viníka na straně záchranářů. „Bohužel se k tomu vyjadřují lidé, kteří o problémech nevědí podstatné informace a mnohdy lžou," podotýká Schwarz.

Senátor dále ujišťuje, že nemá problém sejít se s každým, ovšem pokud o to nejeví ministr Němeček zájem, nemůže ho úkolovat a nutit, aby na sjednané schůzky přišel.

Politik a lékař se vyjádřil také k tomu, jak problém vnímá. „Z pohledu čísel jde o problém menšinový, ale z pohledu pacienta a závažnosti jejich zdravotního stavu je to problém velmi vážný, protože těm lidem jde o zdraví i někdy přímo o život. A také to prodražuje náklady záchranné služby, které hradí občané ze zdravotního pojištění a z daní. Zvyšuje to i nároky na naše zaměstnance, kteří jsou tak vystaveni riziku a stresu," napsal ve své odpovědi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace