Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministryně Válková a „její muži“: Tahle jména byste asi nečekali

29.06.2014
Ministryně Válková a „její muži“: Tahle jména byste asi nečekali

Autor: Hans Štembera

Popisek: Helena Válková

Deník MF Dnes přinesl informace o tom, že ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO) pomáhá s řízením resortu její muž - lobbista Václav Budínský. Zná se prý s řadou politiků, tak proč by nepřiložil ruku k dílu. Ale to není vše. V souvislosti s političkou za hnutí ANO padá však i jméno Miroslava Kalouska (TOP 09). Přečtěte si podrobnosti.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) si zkomplikovala svůj politický život personálními změnami, které provedla v řadách svých náměstků. Za šéfku resortu se podle MF Dnes nyní u politiků přimlouvá její manžel, lobbista Václav Budinský. Ten podle deníku diriguje obchody a image úřadu. Sám říká, že má v řadách politiků nemálo známých.

Manžel lobbuje u politiků

Lobbista a autor několika humoristických knih Václav Budinský měl blízko k Davidu Rathovi, o kterém napsal i knihu, se svou společností spolupracuje také s Ředitelstvím silnic a dálnic. Nyní prozradil deníku MF Dnes, že radí své ženě, jak zorganizovat zakázku na koupi elektronických náramků pro vězně, kvůli níž se rozloučila s náměstkem Pavlem Šternem. A lobbuje za ni u politiků.

„Ano, já jsem se v tom angažoval i minulý týden, když to řešila sněmovna. Já mám spoustu známých napříč politickým spektrem, já se v té oblasti léta pohybuji, baví mě to. Tak jsem různým lidem, těm poslancům, říkal, zda vědí, v jakém stavu přebrala to ministerstvo? Že tam byl náměstek proslavený kontakty s ODS a kšefty, a ona, když do toho zasáhla a chtěla, aby se to začalo zlepšovat, narazila na tyhle averze a kampaně," uvedl pro deník Budinský.

Pavel Čihák (ANO) potvrdil, že Budinského zná roky. „Když jsme o té věci hovořili na klubu, podpořil jsem paní profesorku Válkovou, protože ji znám i díky jejímu manželovi dlouho. Mě tedy pan Budinský nijak přesvědčovat nemusel," uvedl poslanec.

Naopak Jana Černochová (ODS) prý takovou situaci ještě nezažila a nechápe, proč by se mělo konzultovat s někým z rodiny ministryně. I na to má Budinský vysvětlení. „Ona je ve stresu, tak o tom hovoří a mluvíme o tom doma. Když se zeptá, poradím jí," řekl.

Pochybné vazby a vztahy budí podezření

Prostřednictvím známostí se na ministerstvo do funkce ředitele pro informatiku a evropské fondy prý dostal bez řádného výběrového řízení třeba Jan Švec, který proslul během působení na Ředitelství silnic a dálnic rozepisováním velkých zakázek na malé, takže nepodléhaly řádné soutěži. Léta byl spolupracovníkem Budinského kamaráda Alfréda Brunclíka.

„Co na tohle říci? Připadá mi to celé naprosto obskurní," uvedl k případu Stanislav Beránek z Transparency International. Ministryně ale popírá, že by se Švec, po jehož nástupu vygradovaly spory s jejími náměstky, na úřad dostal prostřednictvím Brunclíka. „Rozhodně ne. Pan Brunclík se o tom dozvěděl, protože mu to řekl můj manžel až poté, co jsem si pana Švece vybrala," uvedla pro MF Dnes Válková.

Údajně prý Švece doporučil manžel její asistentky. Podivná náhoda ale zažehla podezření u dvou náměstků ministryně. Pavel Štern šel dokonce na protikorupční policii. Jeho oznámení, že se dějí podivné věci kolem zakázky na nákup elektronických náramků, se nyní prověřuje. Štern s Válkovou se navzájem osočují, kdo chtěl zakázku ovlivnit.

Budinský nejen že stojí na straně své ženy, ale ještě má přesnou představu, jak by tendr měl vypadat. Uvažuje až o 1500 náramcích, zrušená zakázka ale počítala s pouhými 400. „My uděláme nový transparentní projekt, nebudeme skrývat cenové nabídky, které získáme. Doufám, že se nám na tento projekt podaří získat peníze z evropských fondů," uvedla v rozhovoru pro MF Dnes Válková.

Za vším hledej Kalouska

Ministryni Válkové ale prý radí víc lidí. Podle serveru Pravda o politice jde i o, a to byste možná nečekali, Miroslava Kalouska z TOP 09). Proč by měl radit ministryni opoziční politik? Údajně proto, aby rozklížil hnutí ANO a vrazil klín mezi Válkovou a ministra financí Andreje Babiše.

„Pravda ovšem po rozhovoru se zástupcem TOP 09 došla ještě k jednomu zjištění. Tím je údajná snaha Miroslava Kalouska mediálně radit ministryni spravedlnosti. Proč? Kvůli vklínění se do hnutí ANO. Prostý systém má fungovat následovně. Kalousek spoléhá na fakt, že Babiš Válkovou nechce. To jsme ostatně několikrát psali i my, když jsme informovali, že se proti samotnému Babišovi postavili mnozí poslanci, čímž ho v tu chvíli nepříjemně oslabili. Kalousek tedy na jedné straně podporuje Válkovou v tom, co mediálně činit a zároveň boří auru dokonalosti Andreje Babiše,“ poznamenává server.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace