Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odposlechy Béma a Janouška opět na tapetě: Vyšetřovatelé mají nové informace, kdo je vynesl, a noviny citují, kdo měl být „černá vdova“ a odpálit Cattaniho v sukních

26.06.2014
Odposlechy Béma a Janouška opět na tapetě:  Vyšetřovatelé mají nové informace, kdo je vynesl, a noviny citují, kdo měl být „černá vdova“ a odpálit Cattaniho v sukních

Foto: aTeo

Popisek: Roman Janoušek v podání grafika aTeo. Koláž nese název Kmotrix

Vyšetřovatelé se v případě odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška zaměřili na novou stopu. Je totiž možné, že choulostivé informace z BIS a protikorupční policie vynášel šéf analytiků tohoto útvaru Jan Petržílek.

„Pracuje se s verzí, že Jan Petržílek systematicky vynášel citlivé informace také z protikorupční policie," uvedl pro deník Insider zdroj blízký vyšetřování, který však nechtěl být jmenován.

Odborníkům se prý podařilo rozšifrovat datové nosiče, jež zabavili u šéfa analytiků protikorupční policie při domovní prohlídce. Nakonec po delší době byla prolomena hesla a návladní se začali ubírat tímto směrem vyšetřování.

„Nyní došlo k posunu. Vyšetřovatelé zajistili velké množství materiálu a odborníci na tom museli dlouho pracovat. Něco z toho se jim povedlo rozklíčovat," uvedl zdroj.

Oficiálně se však k vyšetřování nechce nikdo vyjádřit. „Vzhledem k utajenému režimu, v jakém je vyšetřování vedeno, nebudu nic komentovat," odmítl státní zástupce Michal Muravský, jenž dohlíží na vyšetřování úniku odposlechů Béma a Janouška.

Bém: Tuším, že mě Topolánek nechal odposlouchávat

Bývalý primátor Prahy a někdejší místopředseda ODS Pavel Bém mluvil v Rádiu Impuls o odposleších a svěřil se se svým podezřením, že ho někdejší premiér a šéf ODS Mirek Topolánek nechal odposlouchávat.

„Kdybych to věděl, tak bych to tady asi řekl, vzhledem k tomu, že to nevím, ale tuším, podal jsem trestní oznámení. Ten, kdo ten ortel musí vyřknout, jsou soudy, takže si počkejme,“ prohlásil Bém.

V době Topolánkovy vlády Bém několikrát se svými spojenci hlasoval proti němu spolu s levicovou opozicí. To v Topolánkovi prý vzbudilo strach „z toho ambiciózního Béma“, že se rozhodl ho pro jistotu odposlouchávat.

V médiích se objevují informace, že Bém usiluje o post šéfa Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti. „Ano, to je pravda,“ souhlasil exprimátor. Proces přijímacího řízení je prý ale teprve v počátku.

Nové odposlechy Janouška: Militantní hovada, zničení Bradáčové a „milej" premiér

Redaktoři z Lidových novin dostali možnost seznámit se s přepisy policejních odposlechů z kanceláře pražského lobbisty Romana Janouška. Má z nich vyplývat, že se podnikatel snažil ovlivnit podobu českého státního zastupitelství, ale i politiky. Rozhovory se odehrávaly v době rostoucího zoufalství z nové pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

Na přelomu let 2012 a 1013 se v Janouškově kanceláři v pražské Galerii Myšák měly odehrát dva rozhovory „pana domácího“ s neznámým mužem, kterého policisté podle Lidových novin měli identifikovat jako Martina Ulčáka, vlivného podnikatele a někdejšího posledního předsedu Socialistického svazu mládeže.

Debata začíná konstatováním, že „všichni pracovití a moudří lidé budou ohroženi“. Janouškova návštěva dodává, že státní moc zcela přestala fungovat v politice, a místo toho se odehrává na policii a na soudech. Doposud prý bylo normální, že se soudy používaly jako nástroje obchodního boje, ale „teď se nám do toho připlet plebs, kterej funguje sám o sobě“.

Fungování tohoto „plebsu“ se má projevovat tak, že se tam objevují lidé bez materiálních ambicí. „Oni tu ekonomickou moc chtěj nahradit mocí služební,“ poznamenává k tomu Janoušek. Jako příklad takového člověka jmenuje „pana premiéra" (kterým byl v té době Petr Nečas), ale zejména pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou.

O premiérovi Janoušek skepticky pronesl, že „on není schopen udělat nic ani dobrýho, ani špatnýho, on je na popovídání milej". Jeho společník přidal na konto ministerského předsedy poznatek: „To je houba, kterou když prošlápneš, tak tam už není ta voda, která z toho vycákne."

O Bradáčové se posléze rozproudí debata, zda byla vždy „taková paní Cattani“, jak se Bradáčové přezdívá podle známého detektiva. „Nebyla až taková, ale teď hraje svojí životní roli,“ říká k tomu Janouškův partner. „Ona sama sebe žere, je absolutně asketická a rozhodně tímhle nekončí,“ dodává.

Ještě horší pak prý jsou někteří lidé kolem vrchní státní zástupkyně. O jejím náměstkovi Adamu Bašném Janoušek říká, že je to „úplnej blázen“ a s druhým mužem se shodují, že spolu se státním zástupcem Matulou jsou „hlavní honící psi“. „To jsou militantní hovada,“ přisadil si Janoušek.  

Debata se poté přenese na téma, co by se proti Bradáčové dalo vymyslet. Janouškova návštěva navrhuje využít Jana Karabce, někdejšího náměstka zastupitelství, kterého Bradáčová „sesadila“ mezi řadové žalobce. Ten by prý mohl začít na Bradáčovou sbírat kompromitující materiály.

„A v určitou chvíli by se z něj stala černá vdova. To znamená, že by si vzal na sebe výbušniny a vybouch by to celý státní zastupitelství do vzduchu,“ plánuje muž, hovořící s Janouškem. Výbušninami v přeneseném smyslu mají být právě kompromitující informace na Bradáčovou. „Prostě by spáchal sebevraždu, normálně by to do ní nakouřil. On by šel potom soudit na vrchní soud, oni by ho tam vzali, protože on chce. Myslím, že by tady panence mohl pomoct do důchodu,“ uzavřel své úvahy odposlouchávaný návštěvník.

Bradáčová: Úniky odposlechů jsou nežádoucí, zvlášť ty intimní

Podle vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové je nežádoucí, aby docházelo k únikům odposlechů z výrazných kauz. Především je pak podle ní špatně, když se dostanou ven informace o intimním životě nebo zdravotním stavu.

Odposlechy zveřejněné v médiích hodnotí Lenka Bradáčová dvěma způsoby. Na jednu stranu může jít o případ, kdy obhájce sám rozhodne, že část odposlechů by se pro veřejnost měla publikovat. Na stranu druhou ale může jít o úniky, a ty jsou podle vrchní žalobkyně nežádoucí. Především by neměly být zveřejňovány úseky, kde jde o intimní život či zdravotní stav.

V pořadu Interview ČT24 se však Bradáčová vyjadřovala i k dalším tématům. Jedním z nich byl elitní tým Kobra, který má bojovat proti velkým daňovým únikům. Tento typ kriminality je totiž v ČR poměrně rozsáhlý. „Aby si stát mohl dovolit kvalitní policii, tak musí mít i prostředky, aby ji mohl platit,“ vysvětluje Bradáčová.

Více peněz by se podle jejích slov hodilo i na státních zastupitelstvích, ale neměly by se prý soustředit jen na vrchní státní zastupitelství. „Je potřeba se podívat i na ty kraje, protože tam jsou také velmi významné trestní věci,“ míní. Podle ní často velké kauzy přesahující 150 milionů korun začínají právě na krajských státních zastupitelstvích.

Velkou otázkou je nyní také odtajňování vyšetřování případů ministrům spravedlnosti. Podle Bradáčové stačí současná právní úprava. „Můj osobní názor je takový, že současná podoba stačí, kdy ministr spravedlnosti dostává informace o trestních věcech dvou typů, pro výkon vlády nebo výkon jiné působnosti. Zde zákon zcela jasně vymezuje, že tam ministr může informace dostat,“ popsala.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová