Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pod Sobotkou se kymácí židle. Zdroj z ČSSD hovoří o lidech na odstřel i „zrádci“ Chovancovi. Co se ve vládní straně za zavřenými dveřmi vlastně děje?

26.06.2014
Pod Sobotkou se kymácí židle. Zdroj z ČSSD hovoří o lidech na odstřel i „zrádci“ Chovancovi.  Co se ve vládní straně za zavřenými dveřmi vlastně děje?

Foto: Stránky politika

Popisek: Bohuslav Sobotka

Do jarního volebního sjezdu ČSSD je ještě relativně daleko, přesto již nyní se začíná hovořit ve straně o lidech, kteří by se mohli dostat do vedení, a kterým naopak hrozí pád.

Velmi podstatné budou výsledky komunálních voleb a voleb do Senátu. ČSSD získala během oranžového tsunami 24 z 27 senátorských křesel. Sám Sobotka by považoval za úspěch, kdyby se podařilo obhájit devět mandátů.

Pro Sobotku bude výsledek senátních voleb o to důležitější, že své křeslo v Senátu obhajují jeho nejbližší spojenci a přední funkcionáři ČSSD s vysokými ústavními funkcemi. Konkrétně jde o ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera, který je senátorem za Kladno, ministra školství Marcela Chládka za obvod Louny, předsedu Senátu Milana Štěcha za obvod Pelhřimov, místopředsedkyni ČSSD a první místopředsedkyni Senátu za obvod Zlín Alenu Gajdůškovou.

V Senátu obhajují křeslo klíčoví Sobotkovi spojenci

Zvláště Gajdůšková bude mít v katolickém a „pravicovém“ Zlíně těžkou pozici, zde bude silná KDU-ČSL, případně TOP 09 a Starostové.

„Výsledek těchto lidí bude důležitým signálem. Pokud tito lidé ztratí senátorské křeslo a nebudou mít důvěru voličů, budou těžko hájit své pozice ve vedení ČSSD či ve vládě. Pro Sobotku je to o to prekérnější, že to jsou jeho blízcí spojenci. Když pohoří důležitá jména, tak se toho chopí ´haškovci´, i když dnes nelze hovořit už o ´haškovcích´, spíše protisobotkovcích. A Michal Hašek již není tou hlavní postavou opozice. Navíc existuje průzkum, že ČSSD obhájí jenom pět až šest senátorských křesel, což by byl další úder Sobotkovi,“ řekl ParlamentnímListům.cz dobře informovaný zdroj z ČSSD.

Rekonstrukce vlády?

Jak již bylo řečeno, pro sjezd bude klíčový výsledek podzimních komunálních a senátních voleb a jejich výsledek také rozhodne o tom, kdo bude kandidovat do vedení ČSSD.

„Současné vedení vidí, že mu teče do bot, tak zve znovu na grémium Haška jako šéfa Asociace krajů a místopředsedu Senátu Škromacha, oba s hlasem poradním. Je možné, že Sobotka, aby zavřel ústa kritikům, vezme třeba Jeronýma Tejce či Milana Urbana do vlády a některým nabídne podporu při kandidatuře na místopředsedu. Otázkou ale je, zda budou chtít. Jestli si raději nepočkají na pád Sobotky,“ řekl redakci zdroj.

Hamáček, Chovanec, Tejc…

Zájem o kandidaturu již poměrně jasně vyjádřil ministr vnitra Milan Chovanec, který si však získal ve straně pověst „zrádce“ a člověka, který přeběhne vždy, když se mu to hodí. „No nevím, být Sobotkou, jestli bych si nechal zrovna od Chovance krýt záda. Jak říká sir Humphrey v Jistě, pane ministře: ´Když chcete někomu vrazit nůž do zad, nejprve se za něj musíte postavit´,“ řekl redakci přední sociální demokrat.

Patrně bezproblémově bude zvolen řadovým místopředsedou nynější předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, který se sice řadí do Sobotkova křídla, ale zase nepatří k těm, kdo by ve straně rozdmýchával konflikty a útočil na „haškovce“.

Horkým kandidátem, případně i na prvního místopředsedu – a možná i výše – je bývalý předseda poslaneckého klubu strany Jeroným Tejc, který nyní sonduje podporu. Opatrně vyslovuje kritiku vůči Sobotkovi, ale je celkově velmi opatrný a chce působit konstruktivně, aby stranu sjednocoval a získal na svou stranu umírněné a nerozhodnuté. I pro jeho rozhodování bude klíčový výsledek podzimních voleb. Michal Hašek si upevňuje pozici v Asociaci krajů a do vedení dle nynějších informací kandidovat nebude a podpoří Tejce.

Škromach, Zimola, Zaorálek, Gajdůšková…

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach již oficiálně potvrdil, že pokud bude cítit podporu, do vedení ČSSD kandidovat bude. V současnosti je patrně nejostřejším kritikem nynějšího vedení strany, premiéra Sobotky a ministra Jiřího Dienstbiera.

Kandidaturu do vedení zkusí patrně i oblíbený jihočeský hejtman Jiří Zimola. Alena Gajdůšková je místopředsedkyní za ženy a záleží hodně na tom, zda obhájí svůj senátorský mandát. Pozici místopředsedy bude chtít obhájit patrně též ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, i když ten si svou pozici ve straně hodně poškodil svými výroky proti Rusku.

„Řada lidí Lubošovi říká, že nelze tak ostře útočit na Rusko a dělat, že na Majdanu nebyli žádní banderovci a fašisté. A že by neměl mluvit stejně jako Schwarzenberg. Ale zdá se, že bere zpátečku. I premiér má v poslední době vyvážená prohlášení,“ řekl redakci zdroj.

Lukáš Petřík

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace