Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Celá staletí zabíjeli lidi a hromadili mamon! Čtenáři církev nešetřili, poté, co se Duka ohradil proti tomu, že katolíci prý kolaborovali s nacisty

23.06.2014
Celá staletí zabíjeli lidi a hromadili mamon! Čtenáři církev nešetřili, poté, co se Duka ohradil proti tomu, že katolíci prý kolaborovali s nacisty

Foto: Hans Štembera

Popisek: Kardinál Dominik Duka

Proti výroku sociálnědemokratického poslance Igora Jakubčíka, podle kterého katolická církev za druhé světové války kolaborovala s nacisty, se na svém facebookovém profilu ohradil arcibiskup Dominik Duka. Podle něj církev i u nás za druhé světové války jako celek trpěla a vzdorovala nacistické totalitě.

„...a je mi líto, že někdo může toto zpochybňovat. Několik stovek kněží umučených v nacistických koncentrácích a papežova encyklika Mit brennender Sorge z roku 1937 jsou mi dokladem,“ uvedl Duka na sociální síti.

Z diskuse k arcibiskupovu příspěvku: Hitler je ve srovnání s církví naprostý ňouma

K tomuto příspěvku se na Facebooku rozvířila bohatá diskuse. Jeden z nesouhlasných příspěvků argumentoval tím, že v řadě evropských států za druhé světové války církev s fašisty spolupracovala: „Katolická církev by se měla omluvit za ustašovské Chorvatsko, klerofašistické Slovensko, za násilnou likvidaci republikánského zřízení ve Španělsku. Samozřejmě také za poválečnou pomoc s přesídlením nacistů do Jižní Ameriky. Pokud je pravda, že papež požehnal Německu při útoku na SSSR, tak i za toto 'požehnání',“ uvedl Václav Hlavatý.

Michal Džugan si zase myslí, že nacismus kolaboroval s církví, která je podle něj zodpovědná v historii za tolik životů, „že nějaký Hitler je naprostý ňouma“.

První mafiánskej geng na světě

Václav Jedlička zase tvrdí, že církev nikdy nikomu nepomohla. „...jenom celá staletí zabíjela lidi a hromadila mamon, majetky a peníze. Vlastně je to první mafiánskej geng na světě.“

Sám Jakubčík se v pátek v pořadu Události komentáře omluvil za paušalizaci svých slov. Nechtěl prý mluvit o katolické církvi jako celku, ale o vysokých představitelích, kteří v některých státech s diktátorskými režimy spolupracovali.

Hajlující preláti, aneb co se přesně odehrálo v Poslanecké sněmovně

Silné bušení do stolu se dnes ve sněmovně ozývalo, když poslanec z ČSSD Igor Jakubčík v pátek na konto zákona kolem církevních restitucí poznamenal, že katolická církev za druhé světové války pomáhala nacistickým zločincům a tak s nacisty kolaborovala. Mnozí z opozice pak Jakubčíka vyzvali, aby se omluvil.

„Není za co se omlouvat,“ reagoval za něj pro ParlamentníListy.cz poslanec Jaroslav Foldyna s tím, že se vskutku Vatikán tehdy podílel na úniku nacistických pohlavárů před spravedlností. Dokonce za protektorátu byla podle Foldyny řada okamžiků, kdy církevní hodnostáři hajlovali po boku nacistů.

O pěkné pozdvižení v Poslanecké sněmovně se postaral sociálnědemokratický poslanec Igor Jakubčík výrokem proti katolické církvi. Řekl totiž, že církev byla spojencem nacistického Německa a schvalovala i vraždy židů.

Katolická církev byla největším spojencem nacistů

„Katolická církev za druhé světové války netrpěla. Byla jedním z největších spojenců nacistického Německa. Katolická církev schvalovala odsuny a vraždy židů! Katolická církev pomáhala nacistickým zločincům při jejich odchodu do Jižní Ameriky! To jsou historická fakta!“ pronesl od řečnického pultíku Jakubčík. Při jeho slovech ale převážně poslanci opozice hlasitě bušili do stolů a podle stenozáznamu z webové stránky dolní komory dokonce prý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) velmi emotivně vykřikoval: „Hanba!“

Smyslem nového zákona přitom bylo prodloužit lhůty pro vyřizování výzev k vydání majetku podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Slova Jakubčíka ovšem vyvolala ve sněmovně hlasité roztrpčení poslanců. „Je neštěstí, když vítězí ideologie nad zdravým názorem a když to propukne v takové míře, jak jsme tady byli svědky. Já bych doporučoval, aby kolega korigoval svoje nešťastné vyjádření, které tady zaznělo s plnou nenávistí,“ poznamenal posléze lidovec Ludvík Hovorka.

Máte dvě možnosti: Buď se zastřelit, nebo vyslovit nedůvěru vládě

Následně se debata mezi zákonodárci velmi rozjitřila. O „sprosťárně" Jakubčíka se rozhovořil třeba poslanec topky František Laudát.

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) poté uvedl, že ke katolicismu se hlásí i předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Podle Jakubčíkovy logiky se prý tedy hlásí ke kolaboraci s nacismem. „Máte dvě možnosti: Buď se zastřelit, nebo vyslovit nedůvěru vládě," ironizoval Blažek slova poslance.

„Taková sociální demokracie je pro mě nepřijatelná," řekl ještě zmiňovaný František Laudát za řečnickým pultíkem a žádal Jakubčíka o omluvu.

„Není za co se omlouvat,“ reagoval ale na to nyní pro ParlamentníListy.cz poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna.

Foldyna: Vatikán se podílel na úniku nacistických pohlavárů!

„Ve Španělsku, v Itálii, v Německu, na Slovensku, či v Chorvatsku římskokatolická církev kolaborovala, stejně tak se dá toto najít i u nás. Vatikán se podílel na úniku nacistických pohlavárů před spravedlností. Za protektorátu je řada okamžiků, kdy církevní hodnostáři hajlují po boku nacistů. Je i pravdou, že řada farářů skončila na nacistickém popravišti, ale klér se nepochybně kolaborace dopustil,“ dodal Foldyna ke slovům svého poslaneckého kolegy Jakubčíka.

Sněmovna nakonec po emotivních slovních strkanicích ale přece jen návrh části poslanců ČSSD na prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o vydání majetku v rámci církevních restitucí a pro kontrolu rozhodnutí podpořila. Předloha předpokládá, že by byla roční lhůta místo nynější půlroční.

Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi podle zástupce předkladatelů Jeronýma Tejce (ČSSD) totiž chybně předpokládá, že úřady dokážou v půlroční lhůtě rozhodnout o vydání nemovitostí a pak ve stejné lhůtě rozhodnutí zkontrolovat.

„Chceme, aby státní úřady měly dostatek času, aby kontrolu provedly, aby nebyly vydány nemovitosti, které by být vydány neměly," řekl k tomu Tejc.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová