Stát se to v Německu, byl by to obrovský skandál, v Česku se o tom mlčí! Americký novinář Best upozorňuje na přestřelku, kterou bychom neměli nechat vyšumět
19.06.2014
Foto: Facebook
Popisek: Pavel Šafr
Sporem mezi bývalým šéfredaktorem Reflexu Pavlem Šafrem a šéfredaktorkou MF Dnes Sabinou Slonkovou se zabýval také americký novinář Erik Best na svém webu The Fleet Sheet. V Německu by přestřelka mezi šéfy nejvýznamnějších médií vyvolala skandál. Ani v Česku se to nepřešlo mlčením, ale přesto si to ještě zasluhuje pozornost.
Best přirovnává roztržku mezi Šafrem a Slonkovou k tomu, jako by bývalý šéfredaktor německého magazínu Der Spiegel veřejně prohlásil, že stávajícího šéfredaktora novin Süddeutsche Zeitung více než deset let ovládá jeden z nejbohatších lidí země.
Do slabých se nemá kopat, prohlásila Slonková. Babiš poslal Šafra do blázince
Podle Šafra totiž Babiš koupil vydavatelství Mafra, aby omezil kritiku své osoby ještě dřív, než vstoupí do politiky. Pak přišel s tvrzením, že Babiš je zhruba deset let hlavním zdrojem novinářky Sabiny Slonkové, která od ledna 2014 řídí deník MF Dnes.
Slonková na to pro ParlamentníListy.cz reagovala: „Andrej Babiš není deset let mým klíčovým zdrojem. Pro Andreje Babiše pracuji od 1. ledna 2014. Doma mě učili, že do slabých či nemocných se nemá kopat, takže myšlenkové pochody Pavla Šafra nebudu dál komentovat. Obecně můžu konstatovat jen to, že to byl Pavel Šafr, kdo z MF Dnes vyhazoval články o tom, jak se politici nechávají hostit na útraty státních firem.“
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš pak rovněž situaci komentoval pro ParlamentníListy.cz: „Pan Šafr by měl urychleně nastoupit psychiatrickou léčbu."
Buď Šafr anebo Slonková se dopustili zásadního morálního a profesionálního selhání
Podle Erika Besta by něco takového vyvolalo v Německu velký skandál. V Česku se to ale přešlo téměř mlčením. „Je pravda, že Reflex není Der Spiegel a MF Dnes není Süddeutsche Zeitung, ale toto si zasluhuje vážnou pozornost. Buď Šafr (svým obviněním) anebo Slonková (službou Babišovi) se dopustili zásadního morálního a profesního selhání,“ míní americký novinář.
Best odmítá, že by stačilo odepsat Šafra jako blázna. Naznačil, že by se záležitostí měl zabývat Syndikát novinářů a redakční rada MF Dnes. Jinak se prý musí ptát, proč takové orgány vůbec existují.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová