Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nikdo mě nezastaví, křičí Válková, za jejíhož působení je z ministerstva spravedlnosti trhací kalendář. Ta paní ničí lidi, zní z kuloárů

19.06.2014
Nikdo mě nezastaví, křičí Válková, za jejíhož působení je z ministerstva spravedlnosti trhací kalendář. Ta paní ničí lidi, zní z kuloárů

Autor: Hans Štembera

Popisek: Helena Válková

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) neprožívá v čele resortu právě nejlepší časy. Poté, co odvolala náměstka pro vězeňství Pavla Šterna, dostala výstrahu od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Válková celou situaci chápe jako útok na svoji osobu. Uvedla to v pořadu České televize Události, komentáře.

Spor mezi ministryní Helenou Válkovou a jejím náměstkem nominovaným ČSSD Pavlem Šternem kvůli chystané zakázce na elektronické náramky pro vězně vygradoval, když její podřízený oznámil policii, že překročila pravomoc, a vyvrcholil odvoláním náměstka. Premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka to považuje za nepřijatelné a dal Válkové poslední šanci prokázat své schopnosti při řízení ministerstva.

Situace ve vedení justice bylo předmětem diskuzního pořadu České televize Události, komentáře, kde Válková bránila svoje stanovisko, za které se postavil i klub hnutí ANO.

„Já jsem plnila povinnost, kterou jsem dala svým voličům do voleb a myslím, že tu povinnost budu plnit bez ohledu na jakékoli tlaky. Já jsem chtěla pro daňového poplatníka získat co nejlepší cenu na připravovaný tendr elektronických náramků. A k tomu musím znát určité detaily," uvedla hned v úvodu ministryně na svoji obranu.

„Nezastaví mě tlaky lidí, kteří vyvolávají uměle situace, jež jsou potom medializovány. Nevím, jestli je normální, když vám váš náměstek udělá takový čin, jaký udělal. To znamená, že jde na protikorupční policii a oznámí na svoji ministryni, že považuje její kroky za nestandardní, rozumějme tomu podezřelé, aby je protikorupční policie prověřila," pokračovala Válková.

Že by za vším stála náměstkova uražená ješitnost?

Sama se domnívá, že jde o útok na její osobu. „Přitom je to můj bývalý student. Nedovedu si představit, že by vůbec v jeho hlavě mohla vzniknout takováhle pochybnost vážně. Čili za tím něco je. Buď mě chce poškodit a zmedializovat, nebo prostě reaguje příliš rychle, nepřiměřeně, vznětlivě. V obojím případě udělal zásadní chybu," prohlásila ministryně v ČT.

Osobně se Válková domnívá, že je tam „trošku uražené ješitnosti, trošku pocitu, že jsem ho obcházela". Popírá jakékoli pochybení, o medializaci případu nestála a ani ji nezavinila, nechápe proto ani „žlutou kartu", kterou jí premiér Sobotka vystavil. Zároveň vyslovila lítost nad tím, že se média nezajímají o to, co resort zatím dokázal, ale pouze o problémy.

Válková trvá na tom, že měla právo coby odpovědná osoba znát informace z prováděného průzkumu trhu, které jí její náměstek odmítl poskytnout. „Já si myslím, že v takovém případě náměstek Štern měl přijít a předložit mně tuto informaci," trvá na svém ministryně.

Další skandál a konec zvonec

Její kroky zaměstnaly celou koalici. Koaliční partneři dávají odpovědnost přímo Válkové, potažmo hnutí ANO jakožto subjektu, který ji do funkce nominoval.

Sociálním demokratům došla trpělivost s děním na ministerstvu spravedlnosti. Předseda ČSSD a premiér vlády Bohuslav Sobotka dal ministryni Heleně Válkové (ANO) nůž na krk. Další skandál po odvolání náměstka Pavla Šterna už nestrpí.

Dnes odpoledne Sobotka na tiskové konferenci kritizoval dění na ministerstvu spravedlnosti a obviňoval ministryni Válkovou za to, že poškozuje reputaci celé vlády.  Poté, co Válková Šterna, nominovaného ČSSD, skutečně odvolala,  svoje stanovisko ještě přitvrdil.

„Pokud Válková projeví jakékoliv další zaváhání, bude ČSSD požadovat, aby odešla, “ uvedl premiér.  Ministryně má podle něho poslední šanci prokázat svoje schopnosti. Při dalším zaváhání bude pravděpodobně ČSSD požadovat, aby Válková rezignovala.   

Babiš se za Válkovou zatím postavil

Ministryně spravedlnosti Helena Válková vychází ze sporu se svým náměstkem Pavlem Šternem vítězně. Za šéfku resortu se postavil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, nad věcnými argumenty dvou stran sporu převládla politika. Skončit musí Štern, kterého ministryně včera odvolala.

Pavel Štern je po Haně Marvanové již druhým náměstkem, který musí kvůli sporu s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou skončit ve své funkci.

Rozuzlení situace podle Lidových novin předcházelo setkání náměstka s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Štern údajně předminulý týden Babišovi popsal důvody, proč ministryni nemůže poskytnout cenové nabídky k chystané zakázce na elektronické náramky pro vězně, která stála v centru celého sporu.

„Vysvětlil jsem panu Babišovi situaci. On mi jednoznačně řekl, abych ty informace ministryni nedal," řekl deníku odvolaný náměstek.

Babiš Šternovy pohnutky nechápe

Ministr Babiš toto své doporučení nepopřel. Nevěděl prý ovšem, že nejde o veřejnou zakázku, ale o informace z průzkumu trhu. „Nechápu, proč to bylo utajené, když ještě nebyla vypsaná veřejná zakázka. Pan náměstek neříkal, že je to průzkum trhu. Proč ho vůbec dělal, když se může dozvědět ceny z internetu," divil se ministr financí.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková dostala šanci obhájit svůj krok v podobě odvolání náměstka Šterna, kterým řešila další krizi ve svém úřadě a za který byla dnes od sociálních demokratů kritizována. Svůj postoj k situaci vysvětlovala v pořadu Události, komentáře na ČT24. Diskutovat přišli i zástupci hnutí ANO a ČSSD.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka dnes oznámil, že sociálně demokratický pohár trpělivosti s ministryní přetekl a pokud se objeví další skandál, bude požadovat, aby Válková rezignovala. Ministryně premiérovu kritiku odmítá, a kdyby se objevil podobný skandál, nerezignovala by. „Pokud bych v tom byla jako teď nezaviněně, řekla bych, že to nevidím na demisi,“ oznámila.  

Musím být důrazná!

Nechápe ale jednání svého náměstka. „Nevím, jestli je normální, když jde náměstek na policii a podá na mě žalobu. Přitom to je můj bývalý student a zná mě. Buď mě chce poškodit, nebo reaguje zbrkle. Je tam trošku pocit uražené ješitnosti,“ přemítá.

Šterna podle svých slov odvolala kvůli podané žalobě a náměstkovo zveřejnění celé kauzy do Lidových novin. „Mohli jsme komunikovat a dohodnout se na postupu.  Pro mě je to podraz,“ povzdechla si.

Konzultaci s ČSSD, která Šterna na post náměstka nominovala, prý nebyla třeba. „Každý v průběhu událostí věděl, že Šterna odvolám. Nebyla jsem vázána ničím, proč bych to nemohla udělat dneska,“ vysvětlovala.

„Stojím v čele rezortu a nesu za něho odpovědnost. Musím být proto důrazná, a pokud je třeba nějaký krok udělat, tak ho udělám. Necítím, že bych pochybila,“ uzavřela.

Chvojka: Na ministerstvu se nemaká, pouze se hádá

Do studia České televize přišli o dění na ministerstvu debatovat i předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

Poslanecký klub hnutí ANO se za svoji ministryni dnes postavil a podle jeho předsedy Válková svůj úřad zvládá. Odmítl i obvinění, které dnes vznesl sociální demokracie o tom, že Válková odvoláním Šterna porušila koaliční smlouvu. Podle Faltýnka je to naopak. „V koaliční smlouvě o náměstních není ani slovo. Koaliční smlouvu porušil naopak Štern. Místo, aby s Válkovou jednal, podal na ní trestní oznámení,“ rýpl si do bývalého náměstka. Přesto podle Faltýnka měla ministryně Šternovo odvolání s ČSSD, která ho nominovala, konzultovat.

Podle Chvojky Válková řízení úřadu nezvládá. „Za čtyři měsíce toho moc nepředvedla. Nebyl předložen jediný zákon. Na ministerstvu se nemaká, pouze se hádá,“ uvedl svůj pohled na věc. „Vážím si jí jako profesorky trestního práva, ale dobrá profesorka nemusí být nutně dobrou manažerkou,“ myslí si. Jméno náhradníka zatím sociální demokraté nemají. „Měla by to být respektovaná osobnost,“ soudí Chvojka.

Zlámalová: Válková je silný chaot

Podle komentátorky zpravodajského serveru Echo24 Lenky Zlámalové můžeme očekávat od ministryně další „botu“.  Ministryně má podle ní nutkavou potřebu do všeho zasahovat. „Ministr má mít přehled o tom, co se děje na ministerstvu. Ale bohužel ona chce mít přehled i o tom, kde na to nemá nárok,“ vysvětluje. „Nemyslím si, že Válková je dobrá ministryně. Je silný chaot, který by neměl řídit ministerstvo. Svoje kroky navíc neumí dostatečně vysvětlit,“ dodala Zlámalová.

Válková ničí životy slušných lidí

Brigádní generál Petr Dohnal, který se dostal do sporu s Helenou Válkovou jako první, ParlamentnímListům.cz řekl, že současná situace jen dokazuje, co říkal na začátku. „Ta paní (ministryně Válková) ničí životy ostatních slušných lidí, zničila mě, zničila doktorku Marvanovou a teď i magistra Šterna. To je neuvěřitelné, prostě šílené,“ prohlásil. „Já jsem poukázal na začátku na její naprosto nestandardní postoje i chování, v některých případech i nezákonné jednání a tohle je prostě jen důsledek,“ dodal.

V současném sporu stojí jednoznačně na straně Pavla Šterna. „Znám ho jako velice slušného člověka, my jsme spolu komunikovali a pracovali velmi dobře, spolupráce byla vždycky velmi korektní. Vím o něm, že je velmi háklivý na všechny možné nezákonnosti a nesprávnosti,“ potvrdil, že poslední události ho naprosto šokovaly. „Ale zapadá to do rámce, na který jsem upozorňoval už před časem, co se děje na ministerstvu a ve vězeňské službě,“ uvedl, že podle jeho názoru panu Šternovi nezbylo nic jiného, než se obrátit na policii. „Jestli dlouhodobě upozorňoval paní ministryni, že jedná minimálně v rozporu s dobrými mravy a ona to obcházela, nic jiného nemohl dělat,“ vysvětlil, že se Pavel Štern zachoval standardně, když svoji nadřízenou upozornil, že její kroky nejsou v pořádku. A jestliže ty kroky ze strany Válkové nejen nepřestaly, ale začaly se ještě stupňovat, protože paní ministryně po něm prý požadovala takové věci, aby bez jediného zákonného a relevantního důvodu navýšil požadavek o tisíc náramků pro náhradu vazby, tak je to podle něj za hranou.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace