Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To je ta ministerská bába taková štěkna? ptají se čtenáři. Válková je ve sporu snad úplně s každým. Už to řeší sněmovna, prezident i premiér. Máme podrobnosti

18.06.2014
To je ta ministerská bába taková štěkna? ptají se čtenáři. Válková je ve sporu snad úplně s každým. Už to řeší sněmovna, prezident i premiér. Máme podrobnosti

Foto: Hans Štembera

Popisek: Helena Válková

Poslanci ANO podpořili svou ministryni Helenu Válkovou v jejím dosud posledním sporu s náměstkem Pavlem Šternem (nominovaným za ČSSD) kvůli tendru na nákup elektronických náramků pro domácí vězně. Po jednání klubu to řekl jeho šéf Jaroslav Faltýnek. Chování Šterna, který ministryni odmítl podat více informací a obrátil se na policii, označil Faltýnek za divné.

Klub podle Jaroslava Faltýnka jednoznačně stojí za Válkovou. „Položme si společně otázku, jestli není divné, když podřízená složka Ministerstva spravedlnosti odmítne poskytnout základní informace o připravovaném tendru ministryni, která nese politickou, ale také finanční odpovědnost za tento tendr," řekl Faltýnek.

Podle něj se hnutí ANO snaží o transparentnost a naopak chce odkrýt nešvary v tendrech. Nechce prý spekulovat, proč Pavel Štern tuto událost odstartoval. „Je potřeba se podívat do minulosti těchto lidí, s kým komunikovali, na čem se podíleli,“ míní Faltýnek. „Pro nás je to velmi podezřelá záležitost,“ dodal.

Nad chováním Šterna se pozastavil i Válkové 1. náměstek Robert Pelikán. Podle něj Štern hned po oznámení na policii záležitost medializoval.

Helena Válková nyní zvažuje, že Šterna odvolá. Na dotaz, zda ji klub v tomto podpořil, Faltýnek řekl, že rozhodnutí je na sociální demokracii, která Šterna na místo nominovala. 

Sobotka: Slibovali mi uklidnění

Opakované spory mezi ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (za ANO) a jejími podřízenými přinášejí vládě podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zbytečnou negativní publicitu. Podle Sobotky se situace na ministerstvu neuklidnila, jak Válková se šéfem ANO Andrejem Babišem v minulých dnech slibovali.

Helena Válková měla v minulých týdnech spory i se svou první náměstkyní Hanou Marvanovou. Marvanová úřad opustila. Nyní se ministryně pře s náměstkem pro vězeňství Pavlem Šternem (nominovaný ČSSD) kvůli tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Válková zvažuje, že Šterna odvolá. Štern podal kvůli jejímu postupu trestní oznámení.

„Bohužel nedošlo k uklidnění poměrů na ministerstvu, které pan Babiš a paní ministryně minulý týden slibovali v souvislosti s výměnou na pozici prvního náměstka. Opakované veřejné spory mezi paní Válkovou a jejími podřízenými nám jako koaličnímu partnerovi vadí, vládě to přináší zbytečnou negativní publicitu," uvedl Bohuslav Sobotka.

Premiér na tiskové konferenci také zalitoval, že v Česku stále není zavedená v praxi koncepce elektronických náramků. „Je to škoda, protože příslušná legislativa tady funguje už několik let,“ řekl Sobotka. „Teď jsme bohužel ztratili další čtyři měsíce a já musím říct, že z mého pohledu předsedy vlády je to absurdistán,“ dodal s tím, že Česko možná ví, jak ušetřit, ale Ministerstvo spravedlnosti není schopné vše dotáhnout do konce.

Válková tendr zrušila

Na brífinku vystoupil i poslanec Roman Váňa, za nímž náměstek Štern přišel s tím, že navštíví protikorupční policii. Podle Váni byly Šternovy informace závažné. „Já doufám, že Policie ČR povede vyšetřování velmi důsledně,“ prohlásil s tím, že Štern podle něj korupci pozná, jelikož s tím má zkušenosti.

Štern v minulých dnech odmítl Válkové dát podrobnější údaje k tendru na elektronické náramky pro domácí vězně a obrátil se kvůli tomu na protikorupční policii. Podle něj se Válková snažila získat o průběhu řízení informace, na které nemá nárok. Válková pak tendr zrušila. Odůvodnila to pochybnostmi o transparentnosti. 

Ve sněmovně Válkovou nakousl Kalousek

A pokračoval předseda ODS Fiala: „Dámy a pánové, především dámy a pánové z koaliční stran. Abyste mohli do zítřka přemýšlet nad tím, proč je skutečně důležité, aby se tato sněmovna zabývala situací na Ministerstvu spravedlnosti, tak bych vám stručně připomenul některé věci, které se paní ministryně týkají, a některé spory, do kterých se za krátkou dobu co je v úřadu, dostala,“ začal od sněmovního pultíku Fiala.

A pokračoval stručným výčtem: „Připomeňme si z února letošní roku spor se šéfem Vězeňské služby Dohnalem. Připomeňme si z března tohoto roku nevhodné výroky, které se týkaly protektorátu. Připomeňme si spor s paní náměstkyní Marvanovou, který řešil předseda jejich strany. Připomeňme si rozpory a koncepci vrchních státních zastupitelství s Lenkou Bradáčovou. A připomeňme si nakonec i ten nejnovější spor s jejím náměstkem Šternem o tendr na náramky. Není to dost věcí za tak krátkou dobu, abychom byli zneklidněni a aby Poslanecká sněmovna měla právo vyslechnout si paní ministryni, zeptat se jí na tyto věci a nakonec se rozhodnout o tom, jestli se domníváme, že situace na Ministerstvu spravedlnosti je normální nebo že si vyžaduje nějaké řešení?“

Strašně jsem se rozčílila…

Kauza náramků pro vězně otřásla Ministerstvem spravedlnosti. Náměstek Pavel Štern, nominovaný ČSSD, v pondělí na protikorupční policii nahlásil ministryni Helenu Válkovou, že se domáhá důvěrných informací o cenových nabídkách, ke kterým nemá mít přístup. Ministryně naopak vystoupila v České televizi a vznesla podezření, že celá zakázka je velmi pochybná a náměstek Štern, který se v její realizaci velmi angažuje, ji prý možná před svou nadřízenou záměrně kryje.

Zakázka je ve fázi zjišťování cenových nabídek a náměstek tvrdí, že firmy své cenové parametry poskytly výměnou za slib, že nebudou nikde zveřejněny. Obávaly se totiž úniku citlivých údajů ke konkurenci. Náměstek zastává názor, že z toho důvodu by neměl ceny znát nikdo mimo pracovní skupinu, která zakázku připravuje, tedy ani sama ministryně. Ta se však na konci minulého týdne začala informací domáhat.   

Ministryně Helena Válková v České televizi uvedla, že o náramcích pro vězně dostala jen obecné informace, které ji nemohly uspokojit. „Proto jsem chtěla do 13. 6. nabídky všech firem, které v tom průzkumu byly,“ uvedla.

Požadavek prý učinila zcela jasným a srozumitelným způsobem. Jenže v pátek 13. 6. jí náměstek Pavel Štern sdělil, že její žádosti se nevyhovuje, protože informace jsou důvěrné a nebudou sdělovány nikomu mimo pracovní skupinu, která zakázku připravuje.

Když si ministryně Válková v pátek odpoledne ve svém e-mailu toto zamítnutí přečetla, velmi se prý rozčílila. Náměstka Šterna již v jeho kanceláři nenašla, tak zavolala ředitelce Probační a mediační služby, která na projektu náramků rovněž participovala, a žádala po ní informaci, jakým legálním způsobem se jako ministryně může k informacím o cenových nabídkách dostat.

700 milionů prý v „luftě“

Ředitelka prý několik cest nabídla a ministryně si chtěla přes víkend rozmyslet, která z cest bude nejvýhodnější. Proto ředitelku požádala, aby nic neříkala náměstku Šternovi, že se s ním domluví sama. Než však k domluvě došlo, vypravil se v pondělí ráno náměstek Štern na policejní Útvar pro vyšetřování korupce a finanční kriminality a oznámil, že ministryně chtěla ovlivňovat průběh veřejné zakázky.

Ministryně považuje za nevěřitelné, že ve své pozici nemůže dostat požadované informace o nabídkách na detenční náramky. „Tím spíš, že tam klíčí podezření, že se tam odehrává něco, co není v pořádku,“ upozornila ministryně. Podle ní nikdo neví, zda cena 700 milionů, se kterou pracovní skupina operuje, je skutečně reálná a odpovídá cenovým nabídkám.

„A náměstek Štern, místo toho, aby nám to vysvětlil, tak hned v pondělí jde na protikorupční policii učinit oznámení na mě, a na odchodu to ještě všechno zavolá do Lidových novin,“ rozhořčila se Válková na závěr.    

Tak další padák...

Ministryně spravedlnosti Helena Válková v úterý odvolala svého náměstka pro vězeňství a trestní politiku Pavla Šterna (nominovaného ČSSD). Podle Válkové je důvodem Šternovo chování ve věci tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Řekla to novinářům po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou a vicepremiérem Andrejem Babišem. Válková teď očekává, že ČSSD nominuje na uvolněné místo dalšího člověka...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

   

Vložil: Anička Vančová