Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šokující případ českých dětí, které norské úřady bezdůvodně odebraly matce. O kauze jednal i Zaorálek, čtěte podrobnosti

17.06.2014
Šokující případ českých dětí, které norské úřady bezdůvodně odebraly matce. O kauze jednal i Zaorálek, čtěte podrobnosti

Foto: Hans Štembera

Popisek: Lubomír Zaorálek

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jednal s norským státním tajemníkem Bardem Gladem Petersenem o dvou dětech odebraných v Norsku českým rodičům. ČTK to v neděli sdělilo ministerstvo. Rodině doporučilo obrátit se znovu na norské soudy či Evropský soud pro lidská práva, což už ale matka udělala. Chlapce odebraly norské úřady v roce 2011 kvůli údajnému zneužívání, které ale neprokázaly. Děti přesto dál žijí u pěstounů, každé v jiné rodině, a matka je vídá jen dvakrát ročně.

„Hovořili jsme o všech známých možnostech, které nezávislý norský systém ochrany dětí nabízí. Mluvili jsme o variantách odvolání a dalších postupech v podobných případech týkajících se ochrany dětí," popsal Zaorálek setkání s tajemníkem Petersenem. „Tyto informace včetně doporučení pro další postup při odvolání předáme rodině dětí a případu se budeme dál intenzivně věnovat," doplnil.

Ministerstvo zahraničí rodině doporučilo, aby se obrátila na soud

Česká zahraniční služba podle ministerstva věnuje případu nejvyšší pozornost už od chvíle, kdy byly děti odebrány. Protože však není české velvyslanectví v Norsku účastníkem řízení, nedostane se ke všem informacím a nemůže do řízení zasahovat. „Poskytování pomoci může spočívat zejména v dohledu nad procesní stránkou věci. Velvyslanectví může upozorňovat norské úřady například na případné nedodržování lhůt, neposkytnutí tlumočníka nebo obhájce," oznámil úřad. Žádná pochybení prý ale ministerstvo ze strany norských úřadů nezaznamenalo.

„Další kroky v případu je možné činit pouze soudní cestou. Doporučili jsme paní Michalákové (matce dětí) obrátit se na Evropský soud pro lidská práva a rovněž požádat o revizi případu u norského soudu," doplnilo ministerstvo. Na evropský soud se ale matka odebraných chlapců obrátila již loni v listopadu a také se odvolala k norským soudům, které však odvolání odmítly.

Matka vídá své syny jen dvakrát ročně na dvě hodiny

Norské úřady odebraly českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy, že jsou děti pohlavně zneužívány. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Matka může syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách.

Na čtvrteční schůzi české Poslanecké sněmovny se k případu po interpelaci poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09) vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prohlásil, že zadá audity, aby zjistil, jak dosud české vlády v kauze postupovaly. Výsledky spolu s kroky, které učiní jeho kabinet, chce Sobotka poslancům oznámit na příštím jednání sněmovny.

Kauza Michalákovy děti, o co přesně jde?

Poslanecká sněmovna, jak už bylo výše řečeno, ve čtvrtek během interpelací projednávala případ Evy Michalákové, které norské úřady na základě neprokázaného obvinění odebraly dvě děti. O případu informoval časopis Týden poprvé v červnu loňského roku. Norské úřady obvinily Michalákovou i otce dětí, také Čecha, ze zneužívání potomků. Podezření se však neprokázalo.

Před soudem norská sociálka Michalákovou nařkla i z fyzického trestání dětí. Podle matky šlo jenom o občasné „výchovné“ plácnutí rukou vedené tak, aby to děti nebolelo. To přiznaly i norské úřady, když konstatovaly, že míra trestů „není závažná“. Přesto úřady děti – Denise a Davídka, matce nevrátily, chlapce daly každého k jinému pěstounovi a matce styk s dětmi omezují. Vidět je smí dvakrát do roka. Neuspěla ani sestra Evy Michalákové, která si děti chtěla vzít do své péče.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace