Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministryně Válková udělala obrovskou chybu! Asi si ji neuvědomuje, ale možná jí srazí vaz, tvrdí zasvěcený politolog

12.06.2014
Ministryně Válková udělala obrovskou chybu! Asi si ji neuvědomuje, ale možná jí srazí vaz, tvrdí zasvěcený politolog

Foto: Hans Štembera

Popisek: Helena Válková

Ministryně Helena Válková spadla z deště pod okap. Zbavila se první náměstkyně Hany Marvanové, protože s ní nedokázala spolupracovat, ale na její místo jí Andrej Babiš nasadil mladého ambiciózního právníka Roberta Pelikána, s kterým to bude mít paradoxně těžší, protože jí podle odborníků bude šlapat na paty. „Myslím, že to tak je. Mohla mít první náměstkyni, která ji neohrožovala ve funkci, místo toho má náměstka, který ji dřív či později možná ve funkci nahradí,“ potvrzuje všeobecný názor ParlamentnímListům.cz i politolog Lukáš Jelínek.

Podle něj se Válková stala trochu už koulí na noze hnutí ANO. „Ale těžko měnit ministryni, která žádnou chybu formálně neudělala a která podle všeho ani resort opustit nechce. Tak šel Andrej Babiš tímto způsobem,“ konstatoval politolog.

Ministryně nasadila hodně osobní tón

Podle odborníků je však jasné, že spolupráce obou žen v čele justice už nebyla možná. Dokázala to sama Helena Válková v Otázkách Václava Moravce, kdy několikrát obvinila svoji už bývalou první náměstkyni, že nechodila do práce, vydávala chaotické příkazy a také se stylizovala do role Jany z Arku apod. Řada lidí, kteří s Hanou Marvanovou v uplynulých dvaceti letech spolupracovali, je těmito výroky šokována, protože právničku a bývalou političku znají jako vyjímečně pracovitou a zodpovědnou odbornici.

 „Ministryně nasadila hodně osobní tón,“ souhlasí i Lukáš Jelínek. Politolog a vysokoškolský pedagog Daniel Kroupa připustil, že neví, co se přesně na Ministerstvu spravedlnosti děje a kdo má pravdu, ale kritizuje, že Válková zabíhá do osobních útoků zvlášť v době, kdy už se Hana Marvanová nemůže bránit. „Ministryně obvinila Hanu Marvanovou z toho, že nechodí do práce, ona zase ji, že podléhá nějakým vlivům. Mohu jen říci, že je nechutné, když se takhle ostřelují přes média dvě dámy, které spolu měly spolupracovat,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Daniel Kroupa. „Z vyjadřování Heleny Válkové bylo zřejmé, že už to mezi oběma dámami nefungovalo, mezilidské vztahy nabourávaly akceschopnosti ministerstva, takže to žádné jiné řešení nemělo,“ připouští politolog Jelínek, že spolupráce obou žen v čele resortu už byla nepředstavitelná.

Ministerstvo spravedlnosti je pomalejší ve výstupech, než by člověk očekával

Politolog Lukáš Jelínek měl prý takový pocit, že Marvanová vytýkala ministryni „něco jako liknavost nebo nerozhodnost nebo netrvání na nějakých principech, s kterými obě do čela resortu šly“. „Je jasné, že ministr je pod tlakem různých lobby, záleží na tom, jak jim dokáže čelit,“ uvedl. Nedokáže posoudit situaci kolem výběru kandidátů na předsedy krajských soudů, protože nezná minulost a schopnosti všech kandidátů. „Ale sleduji diskuze nad novelou zákona o státním zastupitelství, diskuze o odměnách advokátů a exekutorů při vymáhání pohledávek a při exekucích, nad soudcovskou samosprávou, nad transformací vězeňství nebo občanského zákoníku." Je podle něj hodně důležité, aby si ministr zachoval svůj vlastní rozum. „Vidím, že paní Válková má jasné názory, že je to žena pevná a v odborném světě respektovaná, ale mám dojem, že Ministerstvo spravedlnosti je pomalejší ve výstupech, než by člověk očekával,“ upozornil Jelínek.

Předpokládal, že poté, co předváděl na konci svého funkčního období Jiří Pospíšil, který přece jen vyzvedl respekt k české justici, ale jeho nástupci Pavel Blažek a Marie Benešová byli takoví „uspávači hadů“, vnikne ministryně Válková do problémů v resortu celkem rychle a jasně a že začne ve spolupráci s Hanou Marvanovou předkládat jednu předlohu za druhou. „Ale my dnes ani nevíme, jak bude vypadat zákon o státním zastupitelství, jestli budou zrušena vrchní státní zastupitelství, jak to bude se speciálním pracovištěm pro potírání korupce. Tady kritice, která zaznívá na adresu Válkové ze strany Hany Marvanové, rozumím a jen doufám, že se s náměstkem Robertem Pelikánem dokáže v dohledné době rozhýbat, protože od ANO se očekává napravování různých šlendriánů,“ připomněl hesla, s kterými šel Andrej Babiš do voleb.

Babiš chce dosáhnout nějakých výsledků

Je otázka, jak se podaří hnout s protikorupčními normami, když ministryně je odbornice na trestní právo, její náměstek Robert Pelikán na hospodářské právo, na rozdíl od Hany Marvanové, která byla nezpochybnitelnou odbornicí v oblasti protikorupčních opatření. Nebyla nebezpečná mnoha zájmovým skupinám právě tím, že měla jasné představy, s jakými na Ministerstvo spravedlnosti šla a které podporovala i řada nevládních organizací, a byla rozhodnuta je realizovat?

„Tam byl přirozený rozpor mezi oběma dámami. Válková přišla z akademického prostředí, má potřebu věci vyhodnocovat, analyzovat, než udělá nějaké zásadní rozhodnutí, zatímco Marvanová, která pochází z aktivistického prostředí, byla připravena kroky realizovat mnohem rychleji než paní ministryně. Možná i méně systematicky, to nedokážu posoudit. Šla na ministerstvo s celkem jasnou představou a asi ji velmi zklamalo, že se její představa rychle nerealizovala a že ministryně byla ochotna naslouchat představitelům jiných názorů. To je věc, která musí být řešena, a myslím, že Babiš tím, že posadil k Válkové Pelikána, chce dosáhnout nějakých výsledků,“ soudí Jelínek.

Zatím zůstává justice v rukách hnutí ANO, ale jestli by nezvládlo, co od něj i samotná vláda očekává, politolog věří, že by si sociální demokracie dokázala o resort říci a nabídnout odborníky, ať už Jiřího Dienstbiera nebo Jeronýma Tejce.

Advokát Láska se ve sporu s komorou staví na stranu Hany Marvanové

Někteří experti už se přikláněji i k názoru, že ministryně skutečně podléhá některým vlivům. Sama v Otázkách Václava Moravce potvrdila, že zatím nehodlá jmenovat do funkce předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem kandidáta, kterého jí jako nejvhodnějšího navrhla jí samotnou ustavená výběrová komise vedená bývalou náměstkyní Hanou Marvanovou, protože jméno vítěze konkurzu zpochybnili soudci Krajského soudu v Ústí nad Labem. Právě tento případ jmenovala Hana Marvanová mezi důvody, které vedly ke snaze o její odvolání z funkce. Dalšími, kteří podle ní tlačili na její odchod, byli také někteří advokáti a exekutoři.

„Nemohu komentovat, jestli byly hlavním důvodem osobní antipatie nebo názorové neshody obou žen. Mne jen v tomto sporu zaujala neadekvátní reakce Advokátní komory. Podle toho, co se nelíbilo paní doktorce Marvanové a co se nelíbilo Advokátní komoře, byl bych na straně paní Marvanové,“ uvedl advokát Václav Láska ParlamentnímListům.cz. Vysvětlování sporu ze strany Marvanové mělo podle něj větší logiku, než čím argumentoval předseda Advokátní komory.

Advokátní komora reagovala naprosto nepřiměřeně situaci

Václav Láska, který se sám dostal do potíží s Advokátní komorou, když poukázal na podivné praktiky advokátů lobbisty Ivo Rittiga v souvislosti s Dopravním podnikem hlavního města Prahy, kteří pak byli obviněni z trestného činu, přiznává, že je alergický na to, když předseda Advokátní komory označil jednání Hany Marvanové za profesně neetické. „Jak se jim nelíbí jednání advokáta vůči komoře nebo jejímu vedení, hned šermují tou profesní etikou. Zdá se, že ji používají jako zbraň proti nepohodlným, než že by to mělo nějakou objektivní hodnotu. V tomto případě to byla reakce naprosto nepřiměřená situaci,“ kritizuje advokát Láska jednu z profesních skupin, která zřejmě neviděla ráda v čele justice právě Hanu Marvanovou.

Marvanová má další podporu

Na stranu bývalé první náměstkyně Hany Marvanové se postavil další muž z Ministerstva spravedlnosti. Náměstek Štern potvrdil, že ministryně Helena Válková schválila Marvanové, aby jednala s BIS o justici. Píší o tom dnešní Lidové noviny. Ministryně Helena Válková ale ostře nesouhlasí, pověření Marvanové prý nedala, protože ani neměla bezpečnostní prověrku.

Již v sobotu LN napsaly, že se bývalá první náměstkyně Hana Marvanová sešla se šéfem civilní rozvědky Jiřím Langem, který měl údajně potvrdit vliv podsvětí na severočeskou a jihomoravskou justici. Jenže ministryně Válková tvrdí, že rozhodně žádné pověření podřízené k jednání s BIS nedala.

Náměstek pro oblast vězeňství Jan Štern se ale rozpomněl a postavil se na stranu Marvanové. „Pamatuji si, že jsme o tom jednali. Přišla s tím paní náměstkyně Marvanová. Upozorňovala na zprávy BIS a problematická témata. Nepamatuji si sice všechny detaily, ale na poradě vedení v dubnu z úst paní ministryně zaznělo, aby v té věci náměstkyně s BIS jednala,“ uvedl pro LN Štern. Potvrdil tím již dřívější výrok Marvanové, že se na poradě za účasti ministryně a náměstků klientelistické vazby popisované v obecné rovině probíraly a že náměstkyně dostala svolení situaci řešit.

Stanovisko ministerstva tlumočil tiskový odbor

Další z náměstků na Ministerstvu spravedlnosti se vyjádřil velmi neurčitě a rozporuplně. Petr Jägr uvedl: „V této věci mám odpověď zformulovanou, ovšem vzhledem k tomu, že nemám zájem osobně vstupovat do aktuálních mediálních spekulací ohledně Ministerstva spravedlnosti, odpověď poskytnu v koordinaci s tiskovým odborem.“

Lidové noviny zveřejnily oficiální vyjádření tiskového odboru. „Paní ministryně rozhodně nepověřila 1. náměstkyni Hanu Marvanovou k jednání s BIS a ani to udělat nemohla,“ uvedla mluvčí Kateřina Hrochová s tím, že vyjádření Šterna je prý nepřesné. Bývalá náměstkyně totiž neměla bezpečnostní prověrku. Mluvčí ale připustila, že na jedné z porad Marvanová mluvila o dřivějších zprávách BIS, šlo však prý o obecně známé skutečnosti.

Libuše Frantová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová