Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přijedu domů, spočítám 12 mega a voholím si ptáka! K čemu takový odposlech, vzteká se Nečas. Moderátor Kraus i Slonková jsou ale pro zveřejnění

13.06.2014
Přijedu domů, spočítám 12 mega a voholím si ptáka! K čemu takový odposlech, vzteká se Nečas. Moderátor Kraus i Slonková jsou ale pro zveřejnění

Foto: Radim Panenka

Popisek: Petr Nečas má po odchodu z politiky novou image.

Expremiér Petr Nečas (ODS) vystoupil na konferenci týkající se českých médií a zvláště ve vztahu ke zveřejňování částí policejních odposlechů si nebral servítky. Novináři by podle jeho názoru měli respektovat určitá tabu, a protože to nedělají, expremiér nemá v média důvěru. Informují o tom sobotní Lidové noviny.

„Nevěřím tomu, že jsou média hlídací pes demokracie a záruka svobody projevu. Pokud jsou někoho hlídacím psem, tak ekonomických a politických zájmů svých majitelů,“ poznamenal Nečas jako příklad uvedl MF Dnes a Lidové noviny, které vlastní současný ministr financí Andrej Babiš. Ocenil jediný moment, kdy práce novinářů přinesla výsledky - kauzu expremiéra Stanislava Grosse. V 99% případů ale podle Nečase jde o obhajobu specifických zájmů. Politicko-podnikatelské prostředí prý „investigativní bomby rozebírá“ měsíc dopředu, a pak se čeká, které médium se toho chopí.

Prý je narušováno právo na nestranný proces

Za naprosto nepřijatelné označil expremiér také zveřejňování částí intimních rozhovorů v odposleších. Poukázal na kauzu Davida Ratha a odposlech, který zněl u soudu, v němž další obžalovaný Petr Kott prozrazoval, že si oholí intimní partie. Deník ale připomíná, že záznam zazněl na přání obhajoby a pro žalobce měla i tato část svou relevanci, neboť se tam mluvilo o konkrétních finančních částkách. „Přijedu domů, spočítám 12 mega a voholím si ptáka,“ zněla kompletní pasáž.

Ke kauze své ženy Jany Nagyové - dnes Nečasové se nechtěl vyjadřovat. Poznamenal pouze, že zveřejňování odposlechů v této fázi případu považuje za kriminální čin, neboť se tím narušuje právo na nestranný proces.

Pětimilionová pokuta?

Prý až pětimilionová pokuta hrozí vydavatelství MAFRA, které vlastní ministr financí Andrej Babiš, za zveřejnění odposlechů v kauze Jany Nagyové, nyní Nečasové. Úřad pro ochranu osobních údajů totiž před dvěma týdny zahájil s vydavatelstvím správní řízení. Informaci přinesl středeční deník Insider a uvádí, že úřadu vadí, že deník MF Dnes zveřejnil i intimní pasáže hovorů tehdejší šéfky vládního kabinetu Jany Nagyové s premiérem Petrem Nečasem.

Stalo se to, když MF Dnes zveřejnila přepisy odposlechů, v nichž Nagyová tlačila na Nečase, aby se tehdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník stal prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu. Funkci prý měl dostat odměnou za své služby pro Nagyovou, kdy pro ni například sledoval tehdejší Nečasovu manželku Radku. V těchto hovorech řešil milenecký pár kromě práce i osobní vztahové věci.

To Nečas promíchal veřejnou funkci se svým soukromím

„Určitě je veřejným zájmem, aby se veřejnost dozvěděla, jakým způsobem se obsazují vysoké funkce. Ale rozhodně není veřejným zájmem, jak si dva partneři říkají zdrobnělinami," řekl deníku Insider předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec.

Deník MF Dnes se pochopitelně brání a uvádí, že zveřejnění i intimnějších pasáží rozhovoru bylo nutné pro zachování kontextu. Chtěl prý také ukázat, jak se propojuje jejich soukromý vztah s rozhodováním o státních záležitostech.

„Byl to Petr Nečas, který promíchal veřejnou funkci se svým soukromím," řekla šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková. „My jsme přesvědčeni, že jsme odposlechy zveřejnili oprávněně na základě odkazu na veřejný zájem. A jsme přesvědčeni, že to prokážeme," dodala.

Uvedené pasáže se objevily i v dalších médiích, těm už podle Igora Němce správní řízení nehrozí, protože už přebírala z otevřeného zdroje.

Podle Krause je zveřejnění odposlechů správné

Populární moderátor Jan Kraus považuje za správné, že média zveřejnila odposlechy soukromých hovorů Petra Nečase a tehdejší vrchní ředitelky jeho kabinetu a současně milenky Jany Nagyové. Ukázaly totiž rozpad politického systému v naší zemi, což je první krok na cestě k očistě společnosti. Odmítá i námitku, že zveřejnění komunikace Nagyové s Nečasem bylo příliš velkým zásahem do jejich soukromí.

Známý herec a moderátor to uvedl v rozhovoru, který poskytl serveru Lidovky.cz. K očistě společnosti je podle Krause zapotřebí nejprve vědět, jak na tom společnost je. Za zbytečné považuje analýzy dění ve stranách a spekulace „kdo s kým peče, nepeče" nebo rozbory volebních prognóz, když žádné médium nebylo schopné deset let  zachytit to, „že podstatnou část země řídí nikým nevolení pingl s prodavačem“, k nimž se později kromě jiných připojila milenka premiéra.

V pořádku je podle Krause i zveřejnění intimně laděných zpráv, které si mezi sebou posílali Nečas s Nagyovou. „Zpronevěřili se ve svém počínání vůči občanům, profesi, funkci, všemu. Jejich soukromé počínání ohrožovalo ústavní systém země i její bezpečnost (viz vojenská rozvědka). Mluvit o intimitě je nepatřičné, je-li součástí vážného podezření ze zločinu,“ uvedl Kraus.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: redaktor KL1