Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jan Kasl si velmi slušnou šanci na primátorskou sesli v Praze prohrál sám, svou blbostí. Čtěte, proč

12.06.2014
Jan Kasl si velmi slušnou šanci na primátorskou sesli v Praze prohrál sám, svou blbostí. Čtěte, proč

Foto: Stránky politika

Popisek: Jan Kasl

Exprimátor Jan Kasl kandidátku hnutí ANO v komunálních volbách v Praze nepovede. Rozhodl o tom šéf hnutí Andrej Babiš, který tak rozsekl vlekoucí se spor mezi nestranickým Kaslem a pražskou šéfkou hnutí Radmilou Kleslovou. Právě na této dámě nenechal Kasl v posledních dnech v médiích niť suchou. Zapomněl ale asi na to, že i on s sebou vláčí slušnou porci kontroverzních skutků, s ním spojovaných.

„Na pražské kandidátce by neměla být ani Kleslová,“ dodal Babiš po schůzi předsednictva hnutí. Právě s Radmilou Kleslovou měl Kasl spory a žádal její vyškrknutí z kandidátky. Domnívá se totiž, že je napojená na pražského kmotra Tomáše Hrdličku (ODS). Sama Kleslová ale takové tvrzení důrazně odmítla.

„To je naprostý nesmysl. To tvrzení nemá jediné opodstatnění. S panem Hrdličkou jsem si nikdy netelefonovala, nikdy jsem se s ním neslyšela. Je to takový nesmysl, asi jako že jsem černoška,“ bránila se Kleslová. „Věřím tomu, že když si lidé sednou ke stolu a řeknou si, zda mají nebo nemají společné cíle, je jediná cesta, jak dojít ke kompromisu. Ale já tam nebudu a neovlivním to,“ dodala pro Novinky.cz před zahájením schůze.

Kasl Kleslovou nevydýchal, odmítal spolupracovat

Jan Kasl nepovede hnutí ANO v pražských komunálních volbách. V rozhovoru pro server Echo24.cz prozradil, že to vlastně považuje za vysvobození, protože se v ANO setkal s metodami, které by bylo možno přirovnat k metodám, které používala KGB. Zároveň je přesvědčen, že kdyby Babiš chtěl, mohl ho v čele kandidátky udržet. Babiš prý ale hraje „klasickou hru“.

Andrej Babiš si prý Kasla zavolal a sdělil mu, že hnutí už o spolupráci s ním v Praze jako s lídrem nestojí. Ale kdyby to bylo na Babišovi samotném, prý by o něj stál dál. Někdejší pražský primátor za ODS ale toto vyjádření považuje za klasickou politickou hru. Kdyby Babiš chtěl, prý by ho v čele kandidátky udržel, podobně jako Pavla Teličku. Ale Kasl své uvolnění z kandidátky považuje vlastně za vysvobození.  „I kdybychom se teď dohodli, tak by ty zákulisní hry pokračovaly. Zůstala by tam doktorka Kleslová a snažila by se všechny rozeštvávat. Skoro by to šlo přirovnat ke KGB metodám, nacvičenému rozkládání zevnitř. Je mi to líto, mrzí mě to. Bavil jsem se totiž se spoustou schopných lidí, kteří byli ochotní do toho kvůli mně jít, a nevím, jak se teď rozhodnou,“ poznamenává Kasl, který si podle všeho ani trochu neporozuměl s Radmilou Kleslovou, šéfkou ANO v Praze, která ale naopak tvrdí, že vše, co o ní Kasl říká, je lež. Prý je to sólový hráč, který odmítá týmovou práci, v politice nezbytnou.

Škodil ANO, hlavně v médiích, tvrdí Kleslová

Bývalý pražský primátor z doby vlády ODS nad Prahou Jan Kasl nepovede do podzimních komunálních voleb kandidátku hnutí ANO. Předsedkyně jeho pražské organizace Radmila Kleslová považuje toto rozhodnutí za logické vyústění toho, že uvažovaný lídr svými vyjádřeními pro média hnutí, za které měl kandidovat, velmi škodil.

„Rozhodnutí předsednictva je logickým vyústěním toho, jak si pan architekt počínal, jak svými vyjádřeními do médií hnutí ANO velmi škodil. Jeho mnohá vyjádření jsou mimo rámec, nemá cenu k nim cokoli říkat,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Radmila Kleslová, pro níž bylo nepřijatelné, že Jan Kasl si chtěl najmenovat pražskou kandidátku pro komunální volby zcela sám bez spolupráce s vedením pražské organizace, s nímž vůbec nekomunikoval.

Přitom prý nešlo o to, že by členové hnutí ANO nechtěli mít na kandidátce nestraníky. „Je úplně logické, že kandidátku musí schvalovat sněm. Proto se všichni členové organizace musí s tou kandidátkou ztotožnit a jsou připraveni na ní přivítat odborníky. Není to tak, že by je tam nechtěli, ale chtějí si sami rozhodnout, koho za osobnost považují,“ vysvětluje předsedkyně pražské organizace ANO.

Pražská šéfka svého místa na kandidátce nelituje

„Vůči vyjádření pana Kasla jsem byla po celou dobu velice zdrženlivá, stejně jako předsedové jednotlivých pražských organizací,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz Radmila Kleslová s tím, že na rozdíl od exprimátora Jana Kasla necítila potřebu řešit spory na veřejnosti. „Pan architekt vedení hnutí ANO i pražské organizace neustále něco vzkazoval přes média. Naopak předsedové pražských organizací byli disciplinovaní a prokázali, že si věci v hnutí řešíme uvnitř mezi sebou,“ poznamenává šéfka pražského hnutí ANO.

Sama však na spory s Janem Kaslem doplatila tím, že se na pražské kandidátce hnutí ANO neobjeví zřejmě ani ona. „Já jsem od začátku na dotazy z médií, jestli budu na kandidátce, jestli budu první, druhá, vždy odpovídala, že budu na té kandidátce tam, kam mě hnutí postaví. A jestli budu první, poslední nebo na té kandidátce nebudu vůbec, to je věc hnutí. Takže já se tím poškozena vůbec necítím. Já budu tam, kde mě hnutí bude potřebovat,“ dodává Radmila Kleslová.

Kaslovy podivné kšefty

Jan Kasl se pohybuje v Praze a pražské politice už dlouhá léta. A tak také nasbíral pár, řekněme, kontroverzních věcí, jako například spojení s podivným projektem společnosti Hercesa. O co jde?

Představte si, že dlouhá léta bydlíte na pražské periferii a jednoho krásného dne přijde developer. Jeho záměr, jak přebudovat vaše bezprostřední okolí, se nelíbí vám, sousedům ani samosprávě. Projekt však běží dál, developer stupňuje razanci, zákon se dle potřeby průběžně ohýbá a zahájení výstavby, kterou vlastně nikdo nechce, je čím dál tím blíže realitě. Právě tento příběh nyní prožívají obyvatelé panelového domu v pražské Libuši, místo jejichž garáží chce společnost Hercesa vybudovat mnohapatrovou rezidenci Novodvorská.

Na protest proti výstavbě vzniklo občanské sdružení Areál Zbudovská-Mirotická a zdálo se, že dům nemá šanci ani u úřadů. Potom se ale s developerem spojil architekt a bývalý primátor Jan Kasl, tehdy lídr hnutí ANO v pražských komunálních volbách, a projektu se jako zázrakem začalo dařit. Odbor výstavby Prahy 12 sice záměr zamítl, protože nevyhovoval ani základním požadavkům. Odvolacím orgánem je ovšem magistrát a proslýchalo se, že právě tam Kasl mocně tahá za nitky.

Parkovací místa, kotelna a další příběhy

„Nelíbí se nám především to, že by se mělo stavět přesně tam, kde teď máme 4podlažní parkoviště se 191 parkovacími místy. To chce developer zbourat, a to aniž by nám zajistil kompenzaci parkovacích míst,“ říká pro naši redakci Radek Řezanka, majitel jednoho z 288 bytů a člen sdružení Areál Zbudovská-Mirotická.

Městská část bourání parkovacího domu podmínila mimo jiné i tím, že developer zajistí rovnocennou náhradu. To se však podle našich informací neděje. „Hercesa postupně skupovala parkovací místa, až se stala více než 96procentním vlastníkem objektu. Nyní tvrdí, že požadavku městské části dostojí, když zajistí náhradu pouze pro zbylých sedm míst!“ rozčiluje se Radek Řezanka. A to je prý pouze jeden z mnoha podivných příběhů, který se s developerským záměrem pojí.

Další se odehrál kolem kotelny, která tvořila součást garáží a sloužila k vytápění bytového domu. Hercesa navrhla, že ji zbourá až ve chvíli, kdy postaví první budovu a uvede do provozu kotelnu novou.

„V této souvislosti jednání developera ovšem hraničilo s porušením zákona. Zaregistroval jsem dokument, v němž developer fungování kotelny podmiňoval tím, že se všichni dotčení výstavbou písemně zaváží, že nemají námitky vůči projektu, To už mi přišlo, že je trochu moc,“ vzpomíná Řezanka.

Součástí objektu s garážemi byly ještě fitness centrum a restaurace. V kontextu s razantním postupem developera prý asi nepřekvapí, že ani jedno už tam není.

EIA a stavební řízení

Bytový dům Novodvorská prošel od začátku mnoha změnami. V původní variantě měl dokonce dvaadvacet pater, v té současné se skládá ze tří budov o deseti nadzemních podlažích. I tak se místní domnívají, že by šlo o radikální zásah do lokality. „Městská část toto území považuje za zastavitelné, ale stabilizované. Připouští tedy pouze jeho dotváření. A tím zcela určitě není výstavba tří výškových budov,“ říká Radek Řezanka.

Projekt musel také projít procesem EIA, který reprezentuje posouzení vlivů na životní prostředí. Developer původně usiloval o částečné řízení (tzv. malá EIA), ovšem to bylo zamítnuto. „Velká EIA“ následně v roce 2012 úspěšně prošla, byť s cca padesáti připomínkami různých orgánů. Že se to podařilo, to mnozí přičítají právě dobrým známostem Jana Kasla.

V souvislosti s Bytovým domem Novodvorská lpí Praha - Libuš prakticky od začátku na jednom důležitém požadavku: Musí se vyjasnit vlastnické vztahy dotyčného objektu. Společnost Hercesa dosud není 100procentním vlastníkem a spoluvlastníci, tedy majitelé oněch sedmi parkovacích míst, s projektem nesouhlasí. O vyjasnění tedy nemůže být řeč a je celkem srozumitelné, proč úřad zamítl žádost o vydání rozhodnutí o umístění stavby. Jenomže i tato překážka, jak se zdá, může být v budoucnu překonána.

„Vloni v červenci byl záměr zamítnut a stavební řízení ani nezačalo,“ říká starosta Prahy - Libuš Jiří Koubek. Hercesa se ovšem proti rozhodnutí odboru výstavby odvolala a od té doby se záležitostí zabývá pražský magistrát. „Než magistrát rozhodne, nemůžeme kauzu nijak ovlivnit,“ dodává starosta.

Paroubek: Několik let jsem s ním dělal. Je velmi příjemný a naprosto neschopný

Šéf strany LEV 21 Jiří Paroubek na přednášce v Brně o hnutí ANO a jeho tehdejší pražské hvězdě Janu Kaslovi řekl: „Peníze mají. Lidé, když vidí, že to má nějaký smysl, nechají se přesvědčit, aby za ně kandidoval,“ uvedl politik. Poté uvedl příklad Jana Kasla. „Dělal jsem mu několik let zástupce. Pan Kasl je velmi příjemný, inteligentní člověk, bojovník s korupcí s vynikající reputací mezi veřejností. Osobně musím říct, že je naprosto neschopný, ale pro ty volby to bude stačit,“ uvedl Paroubek.

Pokud se ANO spojí se starosty, bude největší vládní stranou. Dle Paroubka je Babišovo hnutí skvěle marketingově dělaný projekt. TOP 09 je na ústupu a ODS zažívá hlubokou vnitřní i vnější krizi, takže se může v krátké době zcela vypařit z české politiky. Toto prázdné místo by potom mohla zaplnit právě silná středopravicová strana. „V případě, že půjdou cestou vytvoření klasické strany, budou mít budoucnost, i když třeba těžší než doposud. Zatím jsou totiž taková mlhovina, která se vznáší nad velkolepým duchem Andreje Babiše. Hlasy přicházejí samy, ale nesmí to dlouho trvat, protože pokud chce pan Babiš vyhrát příští volby, tak za dva, tři roky budou chtít lidé vidět něco konkrétního, co se podařilo dosáhnout,“ uvedl Paroubek.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: redaktor KL1