Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tvrdé spory mezi elitou Topky: Tito dva pánové prý skoro nevydrží být spolu v místnosti

12.06.2014
Tvrdé spory mezi elitou Topky: Tito dva pánové prý skoro nevydrží být spolu v místnosti

Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Popisek: Tomáš Hudeček a Jiří Vávra v době, kdy spolu ještě mluvili

Spory v pražské TOP 09 jsou takové, že prý spolu primátor Hudeček a jeho 1. náměstek Jiří Vávra nemohou být v jedné místnosti. Deník MF Dnes píše, že TOP 09 není schopna sestavit kandidátku do podzimních komunálních voleb, a proto vznikají hned tři.

Praha byla dosud volební základnou TOP 09. Strana tu vyhrála volby do sněmovny v letech 2010 i 2013 a hlavně komunální volby v roce 2010.

Dnes se však pražská TOP 09 štěpí. Lídra kandidátky Tomáše Hudečka podle MF Dnes dusí Opencard. Na této kauze se ukazují rozdílné přístupy Hudečka a jeho 1. náměstka Jiřího Vávry.

Boj mezi křídlem primátora Tomáše Hudečka a jeho prvního náměstka Jiřího Vávry čerstvě přiživily hádky právě o řešení Opencard. Hudečkovi se prý až na druhý pokus podařilo stáhnout řešení problému pod sebe.

Problém nastane, až se uvidí na nevolitelných místech

„Vávrovci to torpédovali. Ti dva nejsou skoro s to být spolu v jedné místnosti,“ cituje MF Dnes jednoho z vlivných členů pražské ODS. Celou atmosféru v pražské organizaci dokresluje fakt, že vznikají hned tři kandidátní listiny do podzimních komunálních voleb.

Jako lídr byl sice už určen současný primátor Tomáš Hudeček, ale jinak prý existují spory o další pořadí na kandidátce.

„Až se někteří uvidí na nevolitelných místech, bude problém. Žádoucí by bylo neschválit ani jednu, pak by ji sestavil celostátní orgán strany,“ řekl tomu MF Dnes její zdroj.

První místopředseda strany situaci zlehčuje. „Není možné, aby se nedohodli. Když rozhodli o lídrovi, jsem přesvědčen, že spory ustaly,“ uvedl Kalousek.

Perou se jako malé děti ve školce

Podle informací ParlamentníchListů.cz jsou dvě hlavní postavy pražské TOP 09, Hudeček a Vávra, naprosto nesmiřitelně rozhádané. A nikdo nemá majoritu. To se projevuje i na fungování, respektive nefungování orgánů města i strany.

„Hudeček a Vávra se perou jako malé děti ve školce, až je to trapné. Házejí na sebe špínu a jdou si po krku. Je to fakt hnus. No a Babiš tím, že odvolal Kasla, topce vypálil rybník, protože ta by si v Kaslově kandidátce vytvořila svoje béčko. To nevyšlo,“ řekl ParlamentnímListům.cz zdroj z pražské TOP 09.

Orgány nefungují

Minulý týden ve čtvrtek přišlo prý na radu hlavního města Prahy jenom jejích šest členů, protože zasedání bojkotovali Vávrovi lidé. „Hudeček se pustil do náměstka primátora a předsedy zastupitelského klubu Jiřího Nouzy, že za to může on. Přitom on se snaží spíše držet stranou a snaží se vyřešit problém tunelu Blanka,“ řekl redakci zdroj.

V pondělí se měl zase sejít zastupitelský klub TOP 09. Sice dorazilo 14 z 26 členů, tedy nadpoloviční většina, ale nebyl schválen program jednání. Hudeček dlouhodobě nemá podporu většiny zastupitelů TOP 09 a nad vodou ho drží podpora předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Hudečkovým fanouškem rozhodně není Miroslav Kalousek a další bývalí lidovci ve vedení TOP 09.

Kasl neudělá ze zastupitelů ANO béčko pražské topky

Hudeček navíc přišel o svůj trumf v rukávu Jana Kasla, který nakonec nebude lídrem ANO v Praze. Hudeček s Kaslem úzce spolupracuje a Kasl má blízko k místopředsedovi Starostů a nezávislých Stanislavu Polčákovi stejně jako k dalším bývalým členům Evropských demokratů, kteří jsou rozlezlí v TOP 09, STAN a nakonec i v ANO.

Oslabení Hudečka spočívá v tom, že podle informací redakce byla předběžně dohodnuta povolební koaliční dohoda mezi TOP 09 a ANO na pražském magistrátu. Tu měl údajně zprostředkovat bývalý evropský demokrat Marek Doležal působící v dopravním podniku, o němž zlé jazyky nepodloženě tvrdí, že měl dobré vztahy s Ivo Rittigem.

Kasl si chtěl sám vytvořit kandidátku do komunálních voleb, aby ji měl pod kontrolou a mohl takovou dohodu případně uskutečnit. O tom byl spor s pražskou předsedkyní ANO Radmilou Kleslovou, která nechtěla, aby si Kasl libovolně sestavil kandidátku.

A velká nespokojenost byla i v jednotlivých sdruženích pražského ANO, neboť by přišla o vliv na sestavení kandidátky a nedostali by se na ni jejich lidé. Kasla do ANO přivedla další bývalá evropská demokratka Věra Jourová. Mimochodem předseda hnutí Andrej Babiš není zrovna jejím velkým fanouškem.

Vávra má pod kontrolou pražské podniky

Jiří Vávra je také silný, protože má pod kontrolou podniky, které patří Praze a kde má Praha svůj podíl. Mluví se o tom, že si tam prý „dělá svůj byznys“. Navíc může svým spojencům nabízet místa v těchto podnicích.

Též se hovoří o tom, že si Hudeček a Vávra paralelně sestavují kandidátku do zastupitelstva na magistrát. Nouza prý ne. Ten je opatrný, aby ho nesmetla ani jedna strana a snaží se lavírovat. Navíc ho prý nechtějí Pavel Richter a Zdeněk Tůma.

Případným vyřešením kandidátky může být zipový systém mezi hudečkovci a vávrovci. 23. června by měl o kandidátce rozhodnout krajský výbor, což bude díky „akceschopnosti“ tohoto 42členného orgánu a při rozhádanosti pražské topky jistě zajímavá událost. Ještě před tím, 19. června, se má sejít klub a poté pražské zastupitelstvo.    

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace