Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vedla se tajná jednání, prozrazuje pražský radní, který měl v gesci Opencard a jehož na fleku odvolali. Vychází pravda konečně najevo?

10.06.2014
Vedla se tajná jednání, prozrazuje pražský radní, který měl v gesci Opencard a jehož na fleku odvolali. Vychází pravda konečně najevo?

Autor: Markéta Vančová

Popisek: Opencard

Pražský radní Jan Vašíček (TOP 09) již není „vrchním dohlížitelem“ nad projektem Opencard. Tuto roli nově převzal přímo pražský primátor Tomáš Hudeček. Vašíček však dává v rozhovoru pro server Týden.cz najevo, že kartu, která Prahu stála už přes miliardu korun, ohrožují v tuto chvíli především časové lhůty. A to prý ještě není to nejhorší.

Jako radní pro oblast informatiky se Vašíček začal důkladně seznamovat s projektem Opencard v prosinci 2013. V tu chvíli již Praha vložila do karty 1,3 miliardy korun. Navzdory této obrovské sumě nemá Praha na Opencard dostatečná licenční práva. Odpovědnost za to nese ten, kdo za Prahu tehdy smlouvy vyjednával.

„Naprosto nevýhodně uzavřené smlouvy pro Prahu. Za takovýchto podmínek bych já osobně na uzavření smlouvy nepřistoupil. V době, kdy jsem převzal gesci informatiky, jsem již neměl dostatek času na to, abych nový systém pořídil. Museli jsme tedy z tohoto důvodu pracovat na záložních variantách,“ popsal situaci Vašíček.

Tajná jednání

Již v okamžiku, když prostudoval smlouvy, což bylo na počátku roku 2014, mu prý bylo jasné, že město nemá dost času na pořízení nového informačního systému spojeného s kartou. Původní smlouva přitom měla končit v dubnu 2014. Vašíček proto zahájil jednání se společností eMoneyServices (dále jen EMS), což je nástupce firmy Haguess. Jednání se týkala odkupu majetkových práv k systému. Vašíček ale prozradil, že současně s tím vedl tajná jednání s dalšími subjekty, zda by nebylo možné nalézt jiná řešení.

„To znamená, že jsme vedli jednání s Českými drahami, s městem Plzní a s dalšími společnostmi, které realizují i provozují podobné kartové systémy, a zjišťovali jsme možnosti spolupráce při přípravě nového (krizového) řešení pro Prahu,“ uvedl radní.

Milionová pokuta

Celá situace se ještě více zkomplikovala, když ÚOHS vyměřil pokutu jeden milion korun hlavnímu městu za uzavření smluv s firmou Haguess v roce 2012. Právníci prý varovali radní, že za tohoto stavu není vhodné uzavírat další smlouvu s EMS.

Vašíček si navíc klade otázku, zda primátor dokáže v této složité situaci něco vyjednat. Radní tvrdí, že měl připravenou krizovou variantu řešení a dokonce se blížil ke spuštění nového systému ke kartě. „Já se jen obávám, aby Praha z důvodu časové tísně neutratila zbytečně mnoho peněz,“ uzavřel rozhovor radní.

Nový čtyřčlenný tým

Pražští radní rozhodli, že budoucnost problematické Opencard bude řešit nový čtyřčlenný tým. Ten tvoří dva zástupci městské firmy Opencard a dva právníci. Zodpovídat se budou přímo primátorovi Tomáši Hudečkovi.

Vyjednávání o budoucnosti Opencard převezme do svých kompetencí primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Rozhodli o tom pražští radní. Dosud měl kartu na starosti radní Jan Vašíček (TOP 09), který si chtěl nechat vypracovat posudek k Opencard firmou, která se zabývá topenářstvím a elektroinstalacemi. O změně kompetencí diskutovali radní již na čtvrtečním mimořádném jednání, schválili ji ale až v pátek.

Zakázku na poradenství ohledně Opencard radní zamítli

Vašíček zadal například za 120 tisíc korun analýzu k Opencard zmíněné firmě zabývající se topenářstvím a se stejnou společností pak chtěl uzavřít zakázku za 800 tisíc korun bez DPH na poradenství při řešení dalších problémů s projektem. Tu na popud Hudečka a po mediální přestřelce TOP 09 a ODS radní ve čtvrtek zamítli.

Na základě pátečního usnesení rovněž vznikne čtyřčlenný tým, který budou tvořit dva členové městské firmy Opencard a dva právníci. Předsedou by měl být šéf firmy Opencard Petr Vychodil. Zodpovídat se tým bude přímo primátorovi a radním hlavního města. „Tato pracovní komise bude mít za úkol věnovat se intenzivně jednání s EMS (vlastník licencí k systému Opencard)," usnesli se radní. Skupina bude řešit i smluvní vztah EMS s dopravním podnikem. 

Praha zvažuje přechod na papírové jízdenky

Praha v současné době řeší, co s kartou dál. Kvůli ceně se totiž nedohodla na odkupu licencí Opencard a v polovině června končí smlouva s EMS. Nová dohoda zatím není. Praha dokonce zvažuje dočasný přechod na papírové kupony MHD.

Projekt Opencard vyšel na 1,35 miliardy korun. Kartu si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících, aktivních uživatelů je kolem milionu. V souvislosti s Opencard bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace