Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bursík jeví známky těžkého duševního onemocnění, píše komentátor z Reflexu o OVM. Tam se řešili i ruští agenti (ministr Mládek) a telefonní budky

10.06.2014
Bursík jeví známky těžkého duševního onemocnění, píše komentátor z Reflexu o OVM. Tam se řešili i ruští agenti (ministr Mládek) a telefonní budky

Foto: repro

Popisek: Martin Bursík v OVM

Zhruba tři čtvrtě hodiny se v neděli odpoledne diskutovalo v Otázkách Václava Moravce o budoucnosti české jaderné energetiky. Občas až poněkud vzrušená diskuse probíhala mezi Moravcem, místopředsedou dozorčí rady společnosti ČEZ Václavem Pačesem a exministrem životního prostředí Martinem Bursíkem.

Pačes překvapil hned v počátku této části pořadu dvěma výroky. Jednak tím, že ČEZ pokračuje „v přípravných pracích“ souvisejících s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. A pak tím, že příští rok dojde k rozhodnutí, které povede k vypsání tendru na dostavbu Temelína.

Moravec se pak zeptal Bursíka, známého odpůrce jaderné energetiky, zda by nebylo lepší pokračovat v plánech na dostavbu Temelína, když se do nich investovalo sto milionů, a to i kvůli energetické bezpečnosti Česka. Bursík odmítl, že by do přípravy dostavby Temelína bylo investováno jen sto milionů. S odvoláním na zmocněnce vlády pro energetickou bezpečnost Bartušku uvedl, že již v tomto směru byly společností ČEZ proinvestovány dvě miliardy korun. Pačes ale odmítl, že by tato částka byla pravdivá, a trval na sto milionech.

Bursík: Jaderná energetika je absolutně nekonkurenceschopná

Bursík tvrdil, že jaderná energetika je absolutně nekonkurenceschopná. „Ukazuje se, že nelze postavit jadernou elektrárnu za dnešní ceny elektřiny tak, aby se to vyplácelo,“ poznamenal s tím, že ceny elektřiny klesají kontinuálně od poloviny roku 2011. Proto jej mrzí, že dvě Pačesovy komise dospěly k závěru, že je správné stavět další jaderné bloky, ale nevzaly v úvahu ekonomiku.

Pačes argumentoval tím, že ČR by si měla v situaci, kdy je závislá na dovozu ropy a zemního plynu, zachovat alespoň nezávislost ohledně produkce elektřiny. Po roce 2030 prý dojde k ukončení provozu většiny uhelných elektráren a také k ukončení činnosti jaderné elektrárny Dukovany. Pokud by nedošlo k výstavbě nových bloků jaderné elektrárny Temelín, Česko by se stalo závislé na dovozu elektrické energie.

V Temelíně se možná postaví jen jeden blok

Moravec k tomu poznamenal, že „lidé, kteří rozumějí jaderné energetice“, mu řekli, že by bylo lepší nejprve postavit jeden blok, na něm tzv. vychytat mouchy, a pak vypsat výběrové řízení na dostavbu bloku druhého. Takový postup Pačes nevyloučil. Odmítl také Bursíkovu argumentaci, podle které bude cena elektřiny dál klesat. „Jsem si jist, že cena elektřiny poroste, bude po ní hlad,“ uvedl a na argument, že by se vzhledem k cenám elektřiny dostavba Temelína nevyplatila, podotkl, že hlavní akcionář ČEZu (tedy český stát - pozn. PL) má i jiné priority, především energetickou bezpečnost státu.

Bursík odmítl to, že by dostavba jaderné elektrárny Temelín posílila energetickou bezpečnost ČR. Protože 100% paliva pro jaderné elektrárny dovážíme z Ruska, tak ve světle současného dění na Ukrajině to považuje za bezpečnostní riziko. Moravec k tomu namítl, že palivo lze přece dovážet od americké firmy Westinghouse. S tím souhlasil Pačes, podle kterého problémy, které dříve v Temelíně způsobovalo používání paliva od firmy Westinghouse, již byly odstraněny.

Mládek je prý ruským agentem

Bursík také obvinil ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) z toho, že je ruským agentem. Vysvětlil to tím, že právě Mládek plánuje v Bystřici nad Pernštejnem, kde je důl na uran, továrnu na výrobu palivových tyčí pro jaderné elektrárny. Podle Bursíka by investorem takové fabriky byla ruská firma Tvel.

Pačes Bursíkovo tvrzení označil za konspirační teorii, a tedy tomu, že by byl Mládek ruským agentem, nevěří. Pačes poukázal i na další výhodu jaderné energetiky – palivo lze skladovat mnoho let dopředu.

Exministr životního prostředí Pačesovi vyčetl, že v jeho komisích nebyli žádní zahraniční experti. Ti se prý na situaci ohledně budoucnosti jaderné energetiky dívají trochu jinak než jejich čeští kolegové. „Německá politika počítá s tím, že do roku 2020 klesne spotřeba elektřiny o 10%,“ uvedl s tím že posledních osm let u nás spotřeba elektřiny stagnuje, v případě domácností dokonce klesá.

Oba diskutující se shodli na tom, že velký potenciál mají úspory, například výměna starších spotřebičů za nové s nižší spotřebou. Podle Pačese ale výpočty ukázaly, že tyto úspory nemohou nahradit výpadek v produkci elektřiny, ke kterému v ČR dojde po roce 2030, kdy vypadne většina uhelných elektráren a jaderná elektrárna Dukovany.

Pačes prý plánuje telefonní budky

Zatímco Pačes shrnul výsledek práce komise tím, že rozumná cesta, jak po roce 2030 zajistit pro ČR elektřinu, je postavit silný zdroj a nejlépe vychází jaderný zdroj, Bursík vidí budoucnost v tom, že „lidé si budou sami vyrábět elektřinu“. Budoucí vývoj v energetice přirovnal k poslednímu vývoji v oblasti mobilních technologií. „Pan Pačes plánuje nové telefonní budky,“ podotkl a Pačes souhlasil s tím, že dnes už celý svět používá Smartphony. „Vláda ale nemůže říct, že se to bude vyvíjet jako mobilní telefony, ono to nějak dopadne. To nejde,“ namítal mu Pačes

V závěru této části pořadu se Moravec Bursíka zeptal, kdy přesně Bartuška řekl, že příprava tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín stála dvě miliardy, protože jeho kolegové v ČT na žádný takový výrok při hledání v archivech nenarazili. Bursík neurčitě odpověděl, že to bylo v pořadu Události, komentáře a s širokým úsměvem dodal, že přesný čas vysílání sdělí Moravcovi dodatečně.

Zelená psychóza Martina Bursíka podle JXD

„Exministr Martin Bursík, známý ochranář a ekolog, jeví známky rozvíjejícího se duševního onemocnění. Zdá se, že mu ekologie doslova vlezla na mozek, a pan Bursík nyní káže úplné nesmysly, utopie a fantazmagorie. Samozřejmě ekologické,“ začíná svůj dnešní komentář na stránkách Reflex.cz známý novinář Jiří X. Doležal.

A pokračuje tradičně: „Kouřil jsem jointa a ne moc pozorně sledoval výkony pana Bursíka a profesora Pačese v Otázkách Václava Moravce. Mluvili o energetice, o energetické koncepci naší země na příští desetiletí. A najednou jsem z úst pana Bursíka slyšel větu, po které mě napadlo: „Já asi budu muset přestat hulit, mám slyšiny! “ Takovou kravinu, jakou pan Bursík vypustil, jsem automaticky považoval za halucinaci. Pak jsem si ale pustil pořad ještě ze záznamu, a hele: Není to drogama, nezbláznil jsem se z hulení, zbláznil se Bursík, a to evidentně z ekologie. Pan exministr totiž - naprosto vážně - pronesl, že v roce 2025 si bude většina lidí vyrábět elektrickou energii pro svou potřebu svépomocí. A myslel to vážně.“

Tři možnosti pro bubenečskou krysu

„Je zcela evidentní, že k něčemu podobnému nemáme, a za jedenáct let mít nebudeme naprosto žádné technologie, které by něco takového jen náznakem umožnily. Většina obyvatel bydlí ve městech, a trend se prohlubuje. Venkov se vylidňuje. A nyní se podívejme, jaké mám třeba já, krysa bubenečská žijící v činžáku, možnosti domácí výroby elektřiny. První by spočíval v tom, že by ČEZ rozdal občanům ebonitové tyče a liščí ohony. Občan, který by si pak chtěl na elektrickém vařiči uvařit guláš, by musel liščím chvostem celý večer leštit ebonitovou tyč. Druhá možnost je, že bychom všichni měli do zadku zavedenou hadičku, na zádech bombu na jímání střevního plynu, a jedli bychom jenom fazole. Naše větry by byly hadičkou odsávány, hromaděny v lahvi, a když bych chtěl koukat na televizi, tak bych musel lahev odepnout, připojit k malé domácí paroplynové elektrárničce, a vyrobit si v ní z vlastních větrů potřebný proud. Konečně třetí možnost je shromažďování a sušení trusu, který by byl později, když by občan chtěl pustit počítač, spalován v malé domácí tepelné elektrárničce velikosti kuchyňského sporáku. Nápady jsou to myslím celkem nosné, a jsem zvědav, kterou z metod bude pan Bursík prosazovat. Jiné, méně bizarní metody domácí výroby elektrického proudu pro obyvatele činžáku totiž současná věda opravdu nezná,“ zakončuje JXD, kterého ekologické vize exministra zjevně nenadchly.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace