Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slečna poslala fotku v plavkách, prozradil nově zvolený europoslanec, který si teď vybírá tým. Má na něj půl milionu měsíčně, čtěte

06.06.2014
Slečna poslala fotku v plavkách, prozradil nově zvolený europoslanec, který si teď vybírá tým. Má na něj půl milionu měsíčně, čtěte

Foto: repro

Popisek: Ilustrační foto

Pozice asistenta europoslance prý láká stovky lidí. Server Lidovky.cz zjišťoval u nově zvolených poslanců EP, jestli už mají sestaven svůj tým a také, jak vybírají své spolupracovníky. Zjistil, že na lukrativní místo se hlásí spousta lidí a někdo neváhá přiložit fotografii v plavkách. Poslanci však prý vybírají podle odbornosti a z osvědčených lidí.

Pozice asistenta je prý přitažlivá z řady důvodů. Jednak jde o zajímavý plat, europoslanci mají k dispozici na své spolupracovníky asi 500 tisíc měsíčně. Lidovky.cz  pak zdůrazňují, že na této pozici si člověk může vybudovat zajímavou síť kontaktů a zároveň je to výborné místo pro vytváření lobbingu.

Nově zvolení politici prý už mají doslova zasypanou poštu s životopisy a žádostmi lidí o to, aby je zaměstnali jako své asistenty. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Lidovkám.cz popsal jednu ze žádostí. „Jedna studentka, která se ke mně hlásila na stáž jako asistentka poslance, přiložila fotografii, která byla výřezem toho, jak leží někde na pláži. To mě pobavilo," vypráví Zdechovský. „Pobavilo nás, že někdo má takovou odvahu poslat něco takového," říká Zdechovský. Údajně se mu už sešlo přibližně 314 životopisů, a to i od zahraničních studentů. Říká však, že žádost s fotografií slečny v plavkách nebude brát v potaz.

Představa, jak vzniká pozice asistenta poslance, je často naivní

Další europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09) byl překvapen tím, že se mu se žádostí o zaměstnání ozvali staří kamarádi, které mnoho let neviděl. Podle jeho názoru je prý představa některých lidí o tom, jak vzniká pozice asistenta poslance, naivní. „Už dva měsíce před volbami jsem pár lidí s nabídkou práce ve volební kampani oslovil. Tito lidé věděli, že investují svůj osobní čas do kampaně s vidinou nejistého výsledku,“ říká Polčák. „Řeknu to upřímně, vnímám to negativně. Když se někdo probudí po volbách, těžko může přijímat benefity, když nepřijímal náklady, rizika a očekávání,“ dodává Polčák.

Europoslanci se většinou shodují na kritériích, která pro výběr asistentů vybrali. Je to prý především odbornost a v některých případech také požadují znalost prostředí v orgánech EU. Často si podle svých slov vybírají ty, s kterými již v minulosti spolupracovali a osvědčili se jim.

Do Bruselu jdou často ti, kteří pomáhali s kampaní

Ve svých asistentech už má téměř jasno Jiří Pospíšil, který se do Evropského parlamentu probojoval za TOP 09. Jména ale neřekl. „Já mám víceméně svůj tým sestavený, v hlavě mám pět až šest lidí. Jsou to lidé, kteří se mnou spolupracují dlouhodobě, byli se mnou i na Ministerstvu spravedlnosti. Jsou tedy vyzkoušení."

Předseda Svobodných Petr Mach bude vybírat z okruhu strany. „Vyberu si mezi lidmi, které znám, kteří se osvědčili v práci pro Svobodné. Za pět let existence Svobodných jsem poznal, kdo je schopný,“ říká Mach.

S lidmi, kteří pomáhali i v předvolební kampani, chce dále spolupracovat i Luděk Niedermayer (TOP 09). „Zatím nemám úplnou odpověď. Nabídek jsem dostal dost, mnoho s výbornými pracovními zkušenostmi, ale zatím je jen uschovávám, protože hlavní je to, jak celý tým postavit a nastavit, až poté budu zvažovat konkrétní lidi," říká Niedermayer.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace