Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ať řekne, kdo ho pásl! Bývalý šéfredaktor Reflexu nevěří na smrt nemocnému Grossovi ani pozdrav a prozradil, jak se provalila celá kauza

03.06.2014
Ať řekne, kdo ho pásl! Bývalý šéfredaktor Reflexu nevěří na smrt nemocnému Grossovi ani pozdrav a prozradil, jak se provalila celá kauza

Autor: Zbyněk Pecák

Popisek: Stanislav Gross

Zpověď Stanislava Grosse bude úplná, až řekne, kdo ho pásl a objasní například kauzy Moravia Energo či provize za státní dotaci dvě miliardy do Třineckých železáren. Nynější šéfredaktor časopisu Reflex Pavel Šafr to napsal na Facebooku. Reagoval na zveřejněné ukázky z dokumentu v pořadu ČT 168 hodin. Stanislav Gross v nich přiznává, že ne vždy v politice mluvil pravdu a také odkud vzal peníze na pražský byt.

Někdejší premiér a bývalý předseda ČSSD Stanislav Gross v rozhovoru pro dokument České televize uvedl, že byt, kvůli kterému před lety skončil v politice, financoval z poslaneckých náhrad. „Kdybych se býval nebál přiznat, že jsem byt financoval z poslaneckých náhrad, tak jsem se vyhnul tomu, že jsem se zamotal do polopravd a lží," zaznělo z úst Grosse v ukázce z dokumentu v pořadu ČT 168 hodin.

Kauzu financování Grossova bytu tehdy otevřel nynější šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr. Ten byl totiž v letech 2000-2006 šéfredaktorem MF Dnes, která o kauze začala psát. Dnes, s odstupem času, považuje Grossovu kauzu za „směšnou“. Přesto se domnívá, že Stanislav Gross i přes jisté přiznání stále nemluví celou pravdu.

„Byt Standy Grosse jsem objevil mimoděk, když jsem hledal na katastru nemovitostí údaje o tom, zda už banka uvolnila zástavní právo na můj dům po zaplacení hypotéky. Když jsem viděl, jak je jednoduché se mrknout na svůj majetek, podíval jsem se i na pár veřejných činitelů. Proto tehdy MF Dnes tuhle kauzu rozjela. A byl jsem pyšný, že tahle kauza nevznikla jako jiné `investigativní` kauzy na základě řízeného a účelového úniku z policie, za které jiní novináři dostávali ceny křepelek. Teď mi ta Grossova věc přijde směšná. Šlo `jen` o 1,2 milionu,“ napsal Šafr.

Gross pohádkově vydělal na akciích Moravia Energo

Gross kvůli tomu, že nedokázal věrohodně vysvětlit financování svého bytu, rezignoval koncem dubna 2005 na funkci premiéra a postupně se stáhl z vysoké politiky. Gross nejprve uváděl, že šlo o půjčku od strýce, který však tolik peněz neměl, proto si prý půjčil od svého známého, bývalého novináře Rostislava Roda. Postupně se v kauze objevily další spekulace o podnikání Grossovy manželky. Po odchodu z politiky se dostal do zájmu médií ještě jednou, když bleskově vydělal desítky milionů obchodem s akciemi firmy Moravia Energo.

Pavel Šafr ke kauze, která stála Grosse politickou kariéru, nyní dodává: „Ještě jsem nevěděl, že ve vládě může sedět člověk, který ukradl státní podnik za půl miliardy. A za pár miliard si navíc koupí i srdce národa,“ napsal a na mysli má šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše.

Bývalý sociálnědemokratický premiér současně v dokumentu přiznal, že v politice nedělal jen dobré věci, je však přesvědčen, že se prý nemá za co stydět.

Stanislav Gross stále lže

Stanislav Gross se rovněž vyznal ze svého přijetí Krista. „A v duchovním životě jsem také prošel nějakým vývojem, přijal jsem Krista a žiju si takovým vnitřně svobodnějším životem,“ zaznělo v ukázce.

Ale Pavel Šafr od upřímného a pravdivého vyznání Stanislava Grosse očekává více. „Jsem moc rád, že Standa Gross přijal Krista. Problém je jen v tom, že lže i teď, když vypráví, jak lhal. Pásl ho Chrenek a pásl ho Babiš. To nějak zapomněl,“ naznačuje muže v pozadí.

„Ta předsmrtná zpověď bude účinná jen tehdy, když bude kompletní. Prachy z Moravia Energo, 150 milionů, tvrdě vydíraných z Chrenka, zjevná provize za státní dotaci dvě miliardy do Třineckých železáren. Třeba. Když tohle řekne, tak půjde rovnou do nebe. Pak bude konečně čistý stůl,“ nekompromisně vyjmenovává šéfredaktor reflexu Šafr kontroverzní kauzy, které jsou spojeny s bývalým premiérem.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace