Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když jsme se potkali poprvé, seřval mě! Stropnický propíchnul, jak začala jeho kariéra v Babišově ANO. Co k tomu řekla jeho první žena?

01.06.2014
Když jsme se potkali poprvé, seřval mě! Stropnický propíchnul, jak začala jeho kariéra v Babišově ANO. Co k tomu řekla jeho první žena?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Martin Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) za svůj život vystřídal řadu profesí. Byl hercem, písničkářem, velvyslancem v Portugalsku, Itálii a ve Vatikánu. Vedl Ministerstvo kultury a Divadlo na Vinohradech a nyní je členem vládního kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD). Stropnický o tom mluvil v rozhovoru pro deník Právo.

Stropnický dlouho nebyl členem žádné politické strany, protože prý nenašel lidi, se kterými by chtěl politiku dělat. „Ke členství ale bylo od těchto přátelských vztahů k jednotlivcům stále daleko,“ vysvětlil. Zásadní proto pro něj byl pocit, že žije v zemi, kde se mu chce žít čím dál méně.

„Měl to na svědomí určitý typ lidí, u něhož bylo jasné, že se nikdy nebude chtít vzdát svého vlivu, a myslí si, že to tak tady bude navěky a my všichni budeme držet hubu a krok, protože se vlastně nemáme tak špatně,“ vysvětluje Stropnický. Tato elita si myslela, že může udělat cokoliv. To pak ale vedlo k tomu, co se stalo s expremiérem Petrem Nečasem (ODS).

Babiš je asketa a to mi imponuje

Stropnický připomíná, že jeho vstup do ANO nebyl konjunkturální. Hnutí Andreje Babiše mělo na konci června 2013 jen 1,7 procent preferencí. Jako první v ANO potkal Věru Jourovou.

U Babiše přijde Stropnickému zásadní, že není hmotně vázán na politickou kariéru. Byť se jedná o miliardáře, prý své děti vychovává k odpovědnosti. „Navíc je asketa a to mi imponuje. Když jsme spolu seděli v restauraci, zeptal jsem se, zda si mohu zapálit. On se zarazil a řekl: Taky jsem kouřil. Vy nemáte vůli?“ vzpomíná Stropnický.

Nápad, abych se stal ministrem obrany? Reagoval jsem minutou ticha

Současný ministr obrany dodává, že má rád precizní práci, což je další věc, na které se s Babišem shodli.

Když pak z vedení strany přišel návrh, aby Stropnický šéfoval obraně, prý nejprve nastalo ticho. „A moje reakce? Minimálně minuta ticha. Možná trvala dva dny. Pak jsem si řekl, že odvážným štěstí přeje,“ uvedl v rozhovoru pro Právo.

Divadelní role Cyrana mě naplnila nadlouho dopředu

Stropnický ale připouští, že vedení ministerstva je něco jiného než vedení ambasády či resortu kultury. „Tady se musíte spoléhat na nejbližší okruh spolupracovníků, důsledně rozdělit, co je teď nejdůležitější a co patří mezi středně nebo dlouhodobé úkoly. Nemůžete považovat za podstatné všechno,“ vysvětluje.

Nyní se Stropnický plně věnuje politice. Zatím se mu po herecké kariéře nestýská. „Já se s divadlem rozloučil nádhernou rolí Cyrana a to mě naplnilo nadlouho dopředu,“ tvrdí.

Co o něm říká jeho první žena Lucie?

Bulvární server ahaonline.cz vyzpovídal také první manželku nového ministra obrany Martina Stropnického Lucii Stropnickou. Prozradila, že každou svou profesi vždy dělal naplno. Svěřila se také s tím, co dělají tři jejich společné, nyní už dospělé, děti.

Paní Lucie nepřímo naznačila, že by si Stropnického spíše dokázala představit jako ministra zahraničí. Proč se nakonec stal ministrem obrany, netuší. Na otázku, zda měl její bývalý muž vždy vůdčí ambice, odpověděla, že se vždy snažil dělat profese naplno.

Spolu mají tři dospělé děti. Třicetiletý Matěj pracuje na obvodním úřadě Prahy 3, kromě toho se věnuje politice ve Straně zelených, občas si prý i zahraje ve filmu. Pětadvacetiletá společná dcera Anna vystudovala herectví, nyní se připravuje v olomouckém divadle na roli Ofélie. „Dotočila film Chameleon, je hlavní ženskou protagonistkou v úspěšné divadelní inscenaci Kateřina Horowitzová. Hraje v Divadle pod Palmovkou,“ uvedla Stropnická k dceři Anně. Nejmladší, devatenáctiletá dcera Františka žije dosud s matkou, studuje na pražské Mezinárodní konzervatoři obor muzikál.

Na otázku, jaký byl nynější ministr obrany táta a jaký manžel, odpověděla diplomaticky: „No comment.“ Vzájemné vztahy jsou prý „korektní“. „Vídáme se při příležitostech úspěchů našich tří dětí. Promoce, maturitní plesy, premiéry a podobně. Klidně spolu vykouříme i cigaretu,“ dodala Lucie Stropnická, první manželka nového ministra obrany Martina Stropnického.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace