Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle by Telička neměl číst. Prý jsou jeho vazby s Babišem, za jehož ANO vyhrál eurovolby, úplně jiné a mnohem nebezpečnější

01.06.2014
Tohle by Telička neměl číst. Prý jsou jeho vazby s Babišem, za jehož ANO vyhrál eurovolby, úplně jiné a mnohem nebezpečnější

Foto: Facebook

Popisek: Pavel Telička

Článek zveřejněný na serveru Pravda o politice spekuluje o tom, zda je europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička ruským agentem, kterého s lídrem ANO Andrejem Babišem pojí pevná vazba ze zpravodajských služeb. Je-li tomu tak, jedná se prý o prvořadé ohrožení jak české, ale také celoevropské bezpečnosti.

Autor článku své spekulace zakládá na působení otce Pavla Teličky, Františka, coby prověřeného československého diplomata, který měl oficiálně převzít ve Washingtonu kubánské zastoupení poté, co v roce 1959 převzal na Kubě moc Fidel Castro a Spojené státy s Kubou přerušily diplomatické vztahy.

František Telička byl prý ve funkci, jež byla vždy vyhrazena pro klíčové zpravodajské důstojníky, kteří řídili špionážní práci celého velvyslanectví, a se kterou se většinou pojila automaticky hodnost podplukovníka zpravodajské služby. Co však prý Teličku činí odlišným od ostatních důstojníků StB té doby, je skutečnost, že ačkoliv absolvoval její rozvědný zpravodajský kurz, nikdy se nestal ani agentem, ani důstojníkem StB.

Podle Miroslava Polreicha, který je odborníkem na komunistické zpravodajské služby, je vysvětlením to, že František Telička byl přímo důstojníkem obávané sovětské KGB, která si všechny ostatní zpravodajské služby východního bloku automaticky podřizovala.

Telička využil svá privilegia pro uvedení svého syna do světa velké politiky

Pokud byl František Telička skutečně kádrem KGB, měl velká privilegia a styky, které podle serveru zhodnotil zejména při uvedení svého syna Pavla do světa velké politiky a byznysu na přelomu 80. a 90. let. Vystudoval moskevskou školu mezinárodních vztahů, odkud třetina absolventů mířila na velící posty v sovětské rozvědce a kontrarozvědce.

„Pokud na stejné místo nastoupil Pavel Telička, bylo by pochopitelné, proč o svých moskevských studiích mlčí. Koneckonců, nastoupil by jen na místo, které již tolik desítek let a z hlediska Moskvy tak 'spolehlivě' zastával již jeho otec," píše server Pravda o politice, podle kterého novopečený europoslanec svými obchodními a politickými aktivitami jenom hýří.

„V pražském prostředí se dnes mluví zejména o tom, že jeho nynější spolupráce s Andrejem Babišem by mohla mít rovněž svůj původ v zákulisních cílech tajných služeb, kterými oba prošli," píše server. Podle důstojníka, kterého server nejmenuje, platí, že: „Je úplně lhostejné, jestli je Pavel Telička agentem ruské FSB nebo SVR. Podstatné je, že je-li tomu tak, jedná se v jeho případě o prvořadé ohrožení jak české, ale vzhledem k tomu, že jej Babiš tlačí na evropského komisaře – i celoevropské bezpečnosti. Nejen, že sami máme problém, ale ještě i Evropě uděláme kozla zahradníkem."

Pokud je tedy Telička ruským agentem, kterého s Babišem pojí pevná vazba ze zpravodajských služeb a možná i společný řídící důstojník v Moskvě, je jen otázkou, kdy Moskva tohoto kardinálního ohrožení české a potažmo evropské bezpečnosti zneužije, uzavírá server.

Estébák z Uherského Hradiště, kde popravili přes 70 lidí

Server Pravda o politice poté zveřejnil dokonce okopírovaný spis otce Pavla Teličky, který si o něm vedla StB. František Telička prý ve Státní bezpečnosti působil už od padesátých let. V začátcích působil jako zástupce a prokurátor v Uherském Hradišti. Tamější prokuratura je známá tvrdými výslechy, mučením vězňů nebo uložením až 73 trestů smrti, z nichž bylo vykonáno 36. Otec Teličky musel jako prokurátor o všem vědět.

Pro připomenutí uvádíme, že v první polovině padesátých let, právě za dob Teličky, bylo v Uherském Hradišti uloženo celkem 73 trestů smrti, z nich bylo vykonáno 36. Trest odnětí svobody byl uložen 8 254 lidem. Prokuratura v Uherském Hradišti je známa primárně kvůli tvrdým výslechům uvězněných. Vězni byli mučeni pomocí psychického teroru, elektrického proudu, ale také pomocí skopolaminových injekcí – skopolamin způsobuje v určité míře obrovskou přecitlivělost až do té míry, že například pouhé ťukání na stůl vnímá vyslýchaný jako silné rány. V případě bití, mučení a fyzického nátlaku je člověk pod vlivem skopolaminu schopen udělat cokoliv, včetně sebevraždy, aby své trýznění zastavil.  O tomto všem František Telička jako prokurátor musel s největší pravděpodobností vědět.

Ve druhé polovině padesátých let se František Telička dostal na prokuraturu do Prahy. Jeho kariéra se slibně rozvíjela. V 60. letech odletěl i s rodinou do Buenos Aires, kde působil jako velvyslanecký rada a během části svého pobytu dokonce zastupoval velvyslance.

František Telička byl podle spisu ambiciózní člověk

Telička zde ale začal mít problémy s režimem. Nejdříve musel do Československa poslat svou dceru Helenu, která se v Buenos Aires údajně vymykala kontrole. Ve spise je pak o Teličkovi napsáno: „Jde o velmi ambiciózního člověka se schopností se velmi rychle seznamovat s velkým počtem styků. Je si této vlastnosti vědom… Je velmi až nezdravě sebevědomý… Je také známo, že při velkém počtu styků (i nevýznamných) si tyto účtoval, čímž vznikly velké náklady, neodpovídají výsledkům práce. Ukazuje to i na některé jeho charakterové vlastnosti.“

Server Pravda o politice zveřejnil jen části ze spisu Františka Teličky. Některé pasáže jsou prý popisné a nemají valnou hodnotu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: redaktor KL1