Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dva nejvyšší šéfové ČEZu vyrazili s kmotrem Rittigem soukromým tryskáčem na tenis. Deník vytáhl na pohlaváry usvědčující foto

01.06.2014
Dva nejvyšší šéfové ČEZu vyrazili s kmotrem Rittigem soukromým tryskáčem na tenis. Deník vytáhl na pohlaváry usvědčující foto

Foto: ČEZ

Popisek: Úřadující šéf ČEZu Daniel Beneš se „výletu“ účastnil též.

Lidové noviny získaly fotografie, které dokazují, jak blízko měla šedá eminence vysoké politiky, Ivo Rittig, už před pěti lety k šéfům polostátní společnosti ČEZ. Jak deník podotýká, jde o vůbec první snímky Martina Romana a vlivného politického podnikatele.

Před pěti lety se na palubě soukromého tryskáče, který letěl na Davis Cup do chorvatské Poreče, sešla zajímavá společnost. Užít si tenisový turnaj se společně vydali šéf energetické společnosti ČEZ Martin Roman, dvojka gigantu Daniel Beneš a lobbista Ivo Rittig.

Repro Lidovky.cz

LN se podařilo získat fotografie z cesty, které jasně dokumentují vřelé vztahy všech dotyčných. Podle deníku může fotodokumentace doplnit skládačku, kterou nyní sestavují policisté z protimafiánského útvaru. Polostátní podnik ČEZ totiž v té době začal ve velkém investovat do solárních elektráren a schylovalo se k nákupu projektu Amun.Re, za nímž prý mohl stát právě Rittig. Navíc jen několik měsíců po výletu na Davis Cup vypsal ČEZ zakázku na provoz datových center, o kterou se zajímala i neprůhledná firma Alseda. V té podle LN figurovali opět lidé blízcí lobbistovi.

Není jasné, kdo vlastně výlet zaplatil

Účastníci „výletu pro vyvolené" si dnes na cestu prý jen těžko vzpomínají, případně vůbec nekomunikují. Otázkou zůstává i to, kdo cestu letounem zaplatil. Zpáteční let z Prahy na letiště v chorvatské Pule prý vyjde minimálně na 600 tisíc korun.

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka popřel, že by letoun vypravila Česká sportovní, marketingový partner Davis Cupu. Ta sice zájezdy pořádá, ale pronajímá klasické letouny pro 150 lidí. Pozvánku prý ale vedení ČEZ poslat mohli. „Je to možné, protože ČEZ byl dlouhá léta jedním z hlavních sponzorů. Ale určitě tam s námi neletěli a my jsme nikomu z nich cestu neplatili," dodal Kaderka pro LN.

„Zmíněnou výpravu na finále Davis Cupu v Poreči jsme neorganizovali ani nefinancovali," odmítl spekulace deníku, že by soukromý tryskáč platila firma ČEZ, její mluvčí Ladislav Kříž. Sdílnější prý nebyl ani Martin Roman. „Já jsem na pozvání pana Rittiga určitě nikam neletěl," ohradil se.

K tomu, s kým a jak trávil dovolenou, se podle své právničky Karolíny Babákové nebude vyjadřovat ani sám lobbista. Stejně reagovala na podezření, že by se během cesty mohly probírat i obchody společnosti. „Pan Rittig nikdy nebyl aktivní v solárním byznysu. Říkal to již několikrát," řekla deníku právnička.

Beneš kontakty s Rittigem nepopřel

O kontaktech mezi Rittigem a Danielem Benešem se zmiňuje i aktuální spis z kauzy Jany Nagyové. Podle policejních odposlechů dosazovali oba muži jistého Stanislava Hájka na post ředitele Útvaru zvláštních činností. Beneš ani nepopřel, že se s Rittigem zná. „Nicméně platí, že šlo primárně o společenské kontakty a že se v posledních letech prakticky neviděli," upozornil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová