Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kmotr Rittig je vysmátý na Twitteru: Novinám děkuje za reklamu zdarma. Prý mu obchodně pomohla. Jenže, co když promluví jeden z obviněných?

25.05.2014
Kmotr Rittig je vysmátý na Twitteru: Novinám děkuje za reklamu zdarma. Prý mu obchodně pomohla. Jenže, co když promluví jeden z obviněných?

Foto: Repro Foto: ČT24

Popisek: Ivo Rittig žije většinu roku v Monaku

„Politický podnikatel“ Ivo Rittig se podle všeho dobře baví snahou státních zástupců. Zatímco expremiér Petr Nečas (ODS) hovoří o tom, jak občan tahá v boji se státním zastupitelstvím za kratší konec provazu, Rittig na sociální síti Twitter děkuje svým nejoblíbenějším novinám za reklamu zdarma. Prý nestačí odpovídat na nabídky potenciálních nových obchodních partnerů. Ale do smíchu by mu nemuselo být dlouho, pokud promluví další z obviněných - Roman Boček.

Lobbista Ivo Rittig na svém účtu na sociální síti Twitter v pátek dopoledne čile glosoval informace o tom, že údajně uplácel trojici rebelujících exposlanců ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře. Peníze a drahé dary měl dávat také bývalé první ruce expremiéra Janě Nagyové (dnes Nečasové). Fakta, která vyplynula z vyšetřování kauzy Nagyová, zveřejnil deník MF Dnes na titulní straně.

Kam zmizel úplatek

Státní zastupitelství tvrdí, že exposlanci dostali peníze od lobbisty Ivo Rittiga 6. listopadu 2012, tedy ve stejný den, kdy trojice oznámila, že se vzdá mandátů. Dozorující státní zástupce Rostislav Bajger podle MF Dnes v dokumentu uvedl, že úplatek je možné dát do souvislosti třeba s částkou 1,7 milionu korun zajištěnou u Ivana Fuksy. Podle Bajgera Fuksa původ peněz hodnověrně nevysvětlil. Státní zástupce tvrzení opírá také o odposlechy.

Ačkoli ze strany vyšetřovatelů a státních zástupců jde o vážná obvinění, Rittig bere zveřejněné informace s nadsázkou a s nadsázkou je rovněž glosuje na svém Twitteru. O tom svědčí hned čtyři příspěvky z pátečního dopoledne, ve kterých se naváží nejen do práce státních zástupců a vyšetřovatelů, ale také zesměšňuje deník MF Dnes.

Rittig bere své obvinění s humorem

„Svět podle Ištvana a Šlachty: vytipovat cíle, vymyslet záminku, nasadit štěnice lidem až do zadku, sebrat drby a udělat z nich 'důkazy' ;-)." Tak reagoval lobbista hned po ránu. Zanedlouho připsal další příspěvek s narážkou na deník, který informace zveřejnil.

„Moje nejoblíbenější noviny je Ištvanova @mfdnes. Zase mám titulku a úplně zadarmo :-) V @GazettedeMonaco by to stálo balík," napsal a o moment později dodal: „Důkazy patří k soudu a kecy do @mfdnes :-))". „Zavináč", který se běžně používá v e-mailových adresách, v prostředí sítě Twitter odkazuje na stránky dalších uživatelů, resp. v tomto případě deníků.

Sérii glos uzavírá čtvrtý a značně ironický příspěvek: „Na těch penězích by měli místo mých otisků prozkoumat otisky holubích drápů. Jsem stará škola a s balíčky zásadně posílám poštovní holuby:-)."

Mimo jiné také poznamenává, že díky reklamně v MF Dnes a v Lidových novinách, nestíhá odpovídat na telefony nových potenciálních obchgodních partnerů.

Skupina se prý starala i o krytá záda

Kromě podplácení zmíněných exposlanců Rittig podle státního zástupce uplácel i tehdejší šéfku kabinetu Petra Nečase. Lobbista se prý s Nečasovou domlouval na obsazování funkcí ve státních orgánech a firmách.

Podle žalobců šlo v případu Jany Nagyové o to, že organizovaná skupina lidí cíleně obsazovala důležité posty ve státní správě tak, aby z toho měla užitek a zároveň krytá záda.

„Sedmého března 2012 zahájil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu úkony k prověření skutečnosti důvodně nasvědčující spáchání trestného činu sabotáže," cituje MF Dnes dozorujícího státního zástupce Rostislava Bajgera.

Rittig k tomu na svém Twitteru dodává: „Já jsem říkal, že vyrukují se sabotáží… To už je vážně darda. Každej, kdo dneska zavolá sekretářce Sobotky, aby se třásl strachy.“

Právníci neví, jestli nebudu obžalovaný z genocidy, glosuje Rittig

Lobbista pak přidává zprávu od svých právníků. „Prej jediný, co se mně prokurátoři nebudou snažit přišít, je urážka mezi vojáky. U genocidy si tak jistí nebyli,“ napsal Rittig snad s odkazem na pokračující soud s bosenskosrbským generálem Ratkem Mladičem, který je obžalován ze zločinů proti lidskosti a z genocidy.

Kdyby promluvil Boček

Vyšetřovatelé případu Nagyová věří, že kdyby promluvil někdejší ministerský náměstek Roman Boček, pomohl by usvědčit ostatní. Výměnou za to, že bude mluvit, by mohl dostat jen minimální trest. Informuje o tom sobotní Mladá fronta Dnes.

Bývalý ministerský náměstek Roman Boček byl podle policejních dokumentů na podzim 2012 prostředníkem při jednáních mezi bývalou vrchní ředitelkou kabinetu Petra Nečase Janou Nagyovou, kmotrem Ivo Rittigem a rebely z řad poslanců ODS Petrem Tluchořem, Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou. Podle policejního spisu dokonce Boček zprostředkoval schůzku, na níž měli údajně zmínění poslanci převzít peníze od Rittiga.

S Bočkem by se mohli vyšetřovatelé domluvit na dohodě o vině a trestu, mohl by být také veden jako spolupracující obviněný. „V obou případech by vyvázl s minimálním trestem,“ uvedl list.

Vyšetřovatelé ale s touto snahou neuspěli. Ani loni, kdy to zkoušeli poprvé, ani zcela nedávno. „Byla to standardní debata, zda by obviněný uzavřel dohodu se státním zástupcem,“ potvrdil listu snahy vyšetřovatelů přimět Bočka mluvit jeho advokát Filip Seifert.

Z vyšetřovacího spisu vyplývá, že role Bočka v případu byla velmi důležitá. „Schůzek se i osobně účastnil. A dále situaci řešil telefonicky, přičemž jeho prostřednictvím byly sdělovány požadavky poslanců a navrhované varianty řešení,“ cituje deník slova žalobce ze spisu.

Musíme minimalizovat škody

Právo na titulní straně informovalo o policejních odposleších hovorů mezi kontroverzním podnikatelem Ivo Rittigem a bývalým náměstkem pražského vrchního státního zastupitelství Liborem Grygárkem. Odposlechy zachycují hovory o milionových odměnách a „záchranných“ pracích.

Podle listu totiž nyní olomoučtí žalobci podrobněji popsali v rámci pokračujícího vyšetřování kauzy Nagyová, jak Grygárek podle nich sloužil Rittigovi nebo dalšímu kontroverznímu podnikateli Romanu Janouškovi, kterým měl pomáhat zahlazovat jejich škraloupy.

Žalobci zmiňují okamžik, kdy se z rozhodnutí soudu vracel do funkce vrchního žalobce v únoru 2012 Vlastimil Rampula. „…a kdy bylo zapotřebí minimalizovat škody, které mohl směrem k celé skupině „napáchat“ dočasný Rampulův nástupce Stanislav Mečl,“ napsal list a přidal citaci z usnesení olomouckých žalobců o vyjmutí tzv. vojenské části celé kauzy do samostatného řízení, které má deník k dispozici: „V této souvislosti např. Ivo Rittig sdělil dne 17.2. Michalu Morozovi (dřívější náměstek Ministerstva vnitra), že to v pondělí převezmou, takže tam budou moci uklízet tři dny, že se o tom bavil s Liborem (Grygárkem) a ten něco vymyslí.“

Podle deníku Grygárek fungoval jako informační spojka k Rittigovi a jeho společníkům, a to za tučné odměny. Žalobci v této souvislosti citují například odposlech Rittigova právníka Davida Michala s jeho klientem z jara 2012: „Já jsem do tebe načerpal jakoby z velkých peněz teďka jakoby dvojku, kterou jsi dal Grygárkovi na hlídání našich věcí na faúčku.“

„Jen o měsíc dříve měl zase Rittig do telefonu prohlásit, že 'jediná záchrana bude asi ten Grygoš, aby to tam všechno zařídil',“ napsal list s tím, že zmíněný dokument připomíná i pochybnosti kolem Grygárkova majetku a že jemu blízcí lidé mají desítky bankovních účtů, na kterých se protáčejí milionové částky. „Jsou považovány za nestandardní i z toho důvodu, že z rozhovorů mezi Rittigem a Michalem vyplynulo, že Grygárkovi Rittig dával bůra za nějaké věci, Michal mu posílal dvojku a osobně mu předával jedničku a půl,“ cituje deník parafrázi odposlechnutých hovorů z úst dozorového státního zástupce Rostislava Bajgera.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1