Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Pan Čistý“ Nečas? Kdepak, spíše pan Podpantoflák. O tom, co dělá Nagyová, dobře věděl, v odposleších dokonce mluví vulgárně o bývalé ženě! Co k tomu řekl?

24.05.2014
„Pan Čistý“ Nečas? Kdepak, spíše pan Podpantoflák. O tom, co dělá Nagyová, dobře věděl, v odposleších dokonce mluví vulgárně o bývalé ženě! Co k tomu řekl?

Autor: Radim Panenka

Popisek: Petr Nečas má po odchodu z politiky novou image.

S unikajícími odposlechy se stále více ukazuje, že Nečas nemusel vždy být „panem Čistým“ za jehož zády Jana Nagyová - dnes Nečasová - leccos ovládala. Nové informace z odposlechů sice ukazují, že se snažil oddělovat práci a soukromý život, ale v pracovní rovině tušil, co se děje. Sán ale obvinění namířená proti své ženěn zlehčuje. Naopak tvrdě útočí na postup státních zástupců a stýská si, že teprve jako řadový občan vidí, jak lidé tahají v porovnání se stáními zástupci za kratší konec provazu. Kritizuje ale i média a narůstající úniky odposlechů.

„Ze všech zjištěných informací vyplývá, že o sledování realizovaném pracovníky Vojenského zpravodajství byli vedle Jany Nagyové informováni minimálně vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul, dvě osobní asistentky a premiér Petr Nečas,“ cituje iDnes.cz z policejního záznamu, který je uložený ve vyšetřovacím spise. O všem měl vědět i dobrý známý Nagyové, generální ředitel firmy ČEZ Daniel Beneš. Ani on, ani Nečas a ani Poul ale obviněni podle deníku nejsou.

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž k tomu uvedl, že Beneš si není vědom toho, že by věděl o jakémkoliv nezákonném jednání. „Předpokládá od všech, se kterými vede rozhovory, dodržování zákonů,“ uvedl Kříž.

Co když to Nečas věděl

O sledování Radky Nečasové, tehdejší Nečasovy manželky, požádala podle policejního spisu Nagyová, tehdy ještě jako vrchní ředitelka premiérova kabinetu, ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. „Jana Nagyová chtěla opatřit neoprávněný prospěch v získání osobních informací o Radce Nečasové a způsobit jí závažnou újmu  v tom, že byla neoprávněně sledována,“ cituje list z policejního spisu. Páleník ale v té době z funkce odcházel, a tak domluvil setkání s Nagyovou svému nástupci a zároveň příteli Milanu Kovandovi.

Deník upozorňuje na to, že i kdyby o sledování Nečas věděl, obviněným zpravodajcům by to příliš nepomohlo, protože ani premiér nesmí vojenskou rozvědku úkolovat.

Na jiném místě pak noviny přinášejí ukázky policejních hovorů Nagyové s Nečasem. Z nich vyplývá, že Nagyová označovala Nečasovou jako „kiki“, deník dále uvádí, že z odposlechů vyplývá, že ji označovala i vulgárními přezdívkami.

Tonoucí se stébla chytá, kontruje expremiér

Petr Nečas (ODS) ale konstrukce vyšetřovatelů zpochybňuje. Za nesmyslné považuje jak teze vyšetřovatelů, že organizovaná skupina manipulovala s veřejnými zakázkami a dosazovala „své lidi na klíčová místa ve státě,“ tak úvahy o předávání peněz mezi lobbistou Ivo Rittigem a Janou Nečasovou. Ostatně, sám zdůrazňuje, že informace o veřejných zakázkách byly určeny pro něj. Jako premiér si totiž chtěl udržovat přehled. Rozhovor s expremiérem přinesl server Echo24.cz.

„Je zjevné, že se skupina policistů a prokurátorů snaží za každou cenu uplést nějaký hodnověrně vypadající příběh, vytváří nové a nové bizarní právní konstrukce ve snaze ospravedlnit to, co se téměř před rokem stalo,“ uvádí Nečas. „To se vždycky dělá, když prokurátorům dochází dech,“ dodává. Jednoznačně také uvádí, že žádné převody peněz nemohly být zdokumentovány, neboť k žádným nedošlo. A pokud o tom mají svědčit odposlechy, pak jde podle expremiéra o drby od třetích stran.

Nečas následně zlehčuje i zasílání SMS zpráv mezi lobbistou a Janou Nečasovou. Vyšetřovatelé by si podle něj měli uvědomit, že monitorovali dobu vrcholící vnitrostranické krize v ODS, kdy došlo k výraznému zesílení komunikace mezi všemi lidmi, kteří se pohybovali v či okolo ODS. Ve stejném duchu bagatelizuje i dokumenty údajně nalezené u Nečasové v bytě, které se týkaly veřejných zakázek. Byly to prý materiály určené pro něj. Jeho dnešní manželka mu je měla jen předat, protože chtěl mít přehled o co největším počtu zakázek. „Já jsem se u všech resortů snažil mít přehled o co největším počtu zakázek. Taky abych tušil, jestli někde nehrozí průšvih nebo se nechystá nějaká levárna,“ prohlásil Nečas.

Občan tahá za kratší konec provazu, posteskl si Nečas

„Stojí to strašně energie, času, peněz, zatímco druhá strana to pochopitelně dělá ve své pracovní době a ještě je za to velmi slušně placená,“ okomentoval vývoj policejního šetření jeho manželky. „Musím také říct, že jsem si – a můžete mě za to kritizovat, že až tak pozdě - na svém osobním případu uvědomil, jak je jedinec proti státní mašinérii skoro bezbranný a jak tahá za dramaticky kratší konec,“ povzdychl si Nečas.

Sám často používá termín Česká prokurátorská republika, ČPR. Jsou to totiž podle něj právě prokurátoři, kteří rozhodují, kdo v této zemi bude vládnout. Zastupitelé, kteří skutečně prošli volbami a mají mandát od občanů, se podle ně dnes bojí rozhodovat o veřejných zakázkách, že za ně budou jednou popotahováni před soudem.

„Teď naposledy případ Tatra – politické rozhodnutí, podle mého hlubokého přesvědčení správné, a přesto skončilo kriminalizací. Snaha dostat na západní trhy letoun L-159, která stojí za tzv. kauzou CASA a kriminalizací paní doktorky Parkanové. Pokus kriminalizovat Tomáše Julínka za rozhodování o letecké záchranné službě. Kriminalizace městské rady v Praze v čele s bývalým primátorem Svobodou,“ vyjmenovával bývalý premiér.

Domnívá se, že při budování ČPR už došlo i k druhé fázi, která spočívá v zastrašování advokátů. Není podle jeho slov náhodná vyšší vlna pokusů o kriminalizaci advokátů, prohlídek advokátních kanceláří, kde si opatřují důkazy o klientech, jestliže v roce 2012 bylo takových případů 12, loni už 25 a letos do konce března jich bylo prý už 15.

Masivní nárůst vypouštění odposlechů

Nečas předpovídá, že další na řadě budou soudci. „Jsem přesvědčen, že přijde snaha udělat exemplární případy z několika soudců, kteří nebudou rozhodovat podle návrhů příslušného prokurátora, nebo, nedej Bože, nedají povolení k odposlechu, k domovní prohlídce nebo vazbě,“ myslí si. A nakonec prý začnou rozhodovat o ekonomice, a to masovým používáním trestní odpovědnosti právnických osob.

Fenoménem doby jsou podle něj též úniky z vyšetřování. Připouští, že cílené úniky z vyšetřování probíhaly už dříve, ale stojí si za svým, že jeho vláda je ve velkém potlačovala. „V letech 2011 a 2012 výrazně poklesly úniky z policejních spisů, také proto, že jsem trval na tom, aby Generální inspekce bezpečnostních sborů konala. Když například unikly fotky doktora Ratha z vazby, tvrdě jsem trval na tom, že ten únik musí být vyšetřen,“ připomněl někdejší šéf ODS.

Česká média fatálně selhávají

Nyní ale přichází masivní nárůst vypouštění odposlechů, přesně tak, jak prý očekával. „Policejní prezidium nedělá nic, nevím, že by něco dělalo vedení státních zastupitelství nebo inspekce. A vyskytnou se dokonce vysocí politici, kteří dokáží říct takovou zhovadilost, že je dobře, když ty odposlechy unikají,“ poznamenal a odkázal na výroky ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD).

Současné dění mu prý trochu připomíná Druhou republiku po Mnichovské konferenci. Paralela mezi druhou republikou a dnešní společností spočívá podle Nečase třeba v tom, jak tehdy řada lidí, kteří spoluvytvářeli první republiku, ji najednou začali hanobit. „Já dnes pozoruji selhání významné části českých novinářů, to je přece svým způsobem podobné dění od podzimu 38. A tím myslím primárně novináře z vydavatelství Mafra, České televize a podobně. Ti lidé poslední rok fatálně selhávají, oni se v podstatě stali součástí politické agendy. O některých věcech píší, o některých vědomě nepíší,“ zkritizoval média.

Obyčejní lidé, třeba z okruhu jeho známých, se prý ale chovají čestněji. „Musím říct, že jednoznačně převažují dobré zkušenosti, tak v poměru 9:1. Někdy i od lidí, u kterých bych to nečekal,“ uvedl. Nedávno měl prý v posilovně konflikt s jedním mužem, který napadal jeho ženu Janu, ale to bylo zcela výjimečné.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace