Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš to celé ovládl. Nejen odpověďmi, které byly srozumitelné, on se i dobře tvářil, kdežto topkař propadal hysterii! Televizní debata očima mediálního analytika

24.05.2014
Babiš to celé ovládl. Nejen odpověďmi, které byly srozumitelné, on se i dobře tvářil, kdežto topkař propadal hysterii! Televizní debata očima mediálního analytika

Autor: ČT, repro

Popisek: Babiš s Michaelou Jílkovou v pořadu Máte slovo

Andrej Babiš byl velkou hvězdou pořadu Máte slovo na ČT1. Dokázal působit přirozeně, srozumitelně, navíc byl na debatu evidentně dobře připraven, a ačkoliv o sobě s oblibou tvrdí, že je nekomunikativní introvert, dokázal ovládat i různé komunikační detaily, jako vhodně zasazený úsměv. Poslanec TOP 09 František Laudát v pozici jeho oponenta naopak často ztrácel nervy a vyloženě propadal hysterii. Tak viděl televizní duel mediální analytik Jiří Mikeš.

Sám ministr financí Andrej Babiš, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a podnikatel ve stavebnictví, nyní bohužel nezaměstnaný Vladimír Nývlt z Kladna. Ti všichni hájili názor, že Andrej Babiš představuje svěží vítr, mající osvěžit naši politiku. Proti nim pak stáli místopředseda poslanců TOP 09 František Laudát, ekonom, analytik a místopředseda pravicové Strany svobodných občanů Karel Zvára a student práv z Olomouce Jiří Bálek. Jejich vystoupení pro ParlamentníListy.cz hodnotil mediální analytik Jiří Mikeš z Vysoké školy ekonomické.

Lídr mužstva, které naprosto deklasovalo soupeře

„Pan Babiš se předvedl jako lídr mužstva, které naprosto deklasovalo soupeře,“ prozradil svůj celkový dojem z debaty Jiří Mikeš. Podle něj byla jednoznačně větší síla na té straně studia, kde stál Babiš se svými sympatizanty. Z nich mu prý svým fundovaným přístupem dobře sekundoval ekonom Špicar a rovněž kladenský Vladimír Nývlt dokázal přesvědčivě formulovat své myšlenky.

Na druhé straně arény jim podle něj dokázal konkurovat jen poslanec TOP 09 František Laudát. „Ten podnikatel Zvára ani nevěděl, proč tam je, pořád se jen tak culil, dokonce nahlas přemýšlel, jestli by vlastně neměl stát na druhé straně, a ten student tam celou debatu opakoval jednu větu. Vypadal sice hezky, ale do debaty tam byl k ničemu,“ soudí.

„Babiš to prostě ovládl. Nejen odpověďmi, které byly srozumitelné, ale on se dokázal i dobře tvářit, kdežto pan Laudát se vždycky nechal vytočit a působil oproti němu místy vyloženě trapně,“ shrnul své dojmy z hlavních oponentů debaty.

Byl neobyčejně dobře připraven, měl argumenty, fakta, čísla

„Bylo to vyhrocené, a je to dobře,“ zhodnotil úroveň debaty. I přes tuto vyhrocenost ale podle něj dokázal ministr Babiš působit připraveným a fundovaným dojmem. „On působil dojmem, že přišel z ulice, ale byl neobyčejně dobře připraven, měl argumenty, fakta, čísla,“ ocenil.  

Laudát, který si v protilehlé řadě stolků musel svou obhajobu „odpracovat“ víceméně sám, podle experta nepůsobil jistým dojmem a často ztrácel nervy. „Třeba v reakci na jednoho seniora z publika předvedl vyloženě hysterický výstup, a to si mohl odpustit, když už o sobě říká, že je politický profesionál,“ poznamenal Mikeš.

Laudát si sedí v Parlamentu a problémy podnikatelů nezná

Poslanec Laudát si připsal ještě jeden kontroverzní moment. Když poprvé dostal slovo Vladimír Nývlt a představil se, že je podnikatel ve stavebnictví, Laudát mu skočil do řeči poznámkou: „Vy jste nezaměstnaný podnikatel." Moderátorka Michaela Jílková se jala Laudáta „umravňovat“ slovy, že něco takového se může stát každému, takže by se svému oponentovi neměl posmívat. Jak se dívat na tuto poznámku, která doposud bývala v českých debatách nezvyklá?

„Kdyby pan Laudát byl podnikatelem ve stavebnictví a měl malou firmu, tak by možná zkrachoval také,“ poznamenal k tomu analytik Mikeš a dodal, že sám zná stavebníka, který svou firmu musel zavřít kvůli jedné velké nezaplacené zakázce. „Jenže pan Laudát si sedí v Parlamentu a problémy podnikatelů, kteří dnes skučně krachují, nejspíš nezná. Tohle si určitě mohl odpustit,“ uvedl Mikeš.

V závěru pořadu, když Babiš vysvětloval některé své kroky nezbytností kompromisu s koaliční ČSSD, mu moderátorka Jílková s úsměvem sdělila, že už se začíná chovat jako politik. „Myslím, že ještě ne, pořád mluvím jako normální člověk,“ poznamenal k tomu se smíchem Babiš.

Jediní, kdo zůstali, jak do politiky přišli, byli Klaus a Zeman

Podle Mikeše právě toto charakterizuje Andreje Babiše a představuje klíč k jeho popularitě. „On dnes jako politik nemluví, ale politikem se zcela nepochybně stává. A já jsem velmi zvědavý, jak bude mluvit za dva nebo tři roky,“ poznamenal analytik. Sám si myslí, že Babiš svou „lidovou“ rétoriku dlouhodobě neudrží. „On se mezi těmi politiky bude pohybovat, bude s nimi v neustálém kontaktu, bude přejímat jejich výrazivo. Je to sice škoda, ale myslím si, že tohle mu nevydrží. Druhou možností pak je, že se naštve a z politiky odejde,“ dodal Mikeš.

Nad dotazem, zda se někomu z politiků podařilo tomuto čelit a uchovat si styl, se kterým do politiky vstupovali, se Jiří Mikeš zamyslel. „Jediní, kdo zůstali, jak do politiky přišli, byli Václav Klaus a Miloš Zeman. Ti se nezměnili a zůstali sví, ale tam to možná plyne z té jejich určité arogance. Prostě si myslí, že to sami vědí nejlíp, tak je ani nenapadne se někomu přizpůsobovat,“ zamyslel se.

Babiš podle něj ve své zemité rétorice nabízí podobně srozumitelnou vizi státu jako firmy, a právě díky tomu dokázal pro tuto vizi získat tolik lidí. „Tady politici v posledních letech vše zdůvodňovali politicky, a lidé viděli, jak se tu rozfrcávaly miliardy. A najednou do toho přichází někdo s řečí byznysu se zásadami má dáti - dal, s tím, že stát má fungovat jako firma a sloužit občanům,“ připomíná Mikeš. Podle Mikeše nelze vyloučit, že i Babiš lidi zklame. „Když se mu to nepovede, tak lidé budou zklamaní. Ale pak už vážně nevím, čemu by měli věřit,“ obává se expert.

Proti Babišovi měli pozvat Kalouska, ten by to zvládl na plichtu

Andrej Babiš se v jednom momentě pořadu opřel do sněmovních průtahů, když se rozčiloval, že každý návrh musí projít zdlouhavou procedurou tří čtení a projednávání ve výborech. Nehrozí, že tím dal zbraň svým oponentům, obviňujících jej s gustem z totalitářských tendencí? „Já si myslím, že ne, protože on si to nebezpečí uvědomil a hned to vysvětlil, když řekl, že by si to představoval jako v Americe nebo Británii, kde je jedna strana u vlády a druhá v opozici. „Vláda vládne, opozice kontroluje,“ shrnul svou představu Babiš a podle Mikeše tím získal další plusové body.

Andrej Babiš si tedy podle něj připsal další vítězství. Dokáže mu vůbec někdo ze současných politiků čelit? „Já si už dlouho říkám, že by proti němu měli pozvat Kalouska. Ten by to s ním klidně dokázal zvládnout na plichtu,“ myslí si.

František Laudát, kterého TOP 09 posílá do různých debat v poslední době častěji, toho podle něj není schopen. „To není velký kalibr. On nepůsobí jako velký hráč, drží se spíš při zdi, a než jako suverén mi přijde spíš jako hysterik,“ myslí si Mikeš.

Jakub Vosáhlo

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace