Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zuří kvůli hloupostem, třeba nesrovnaným papírům, ponižuje a šikanuje zaměstnance. Ti po desítkách prchají. Který ministr se předvádí „po nagyovsku“?

16.05.2014
Zuří kvůli hloupostem, třeba nesrovnaným papírům, ponižuje a šikanuje zaměstnance. Ti po desítkách prchají. Který ministr se předvádí „po nagyovsku“?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ministr Marcel Chládek stojí před premiérem v uctivém předklonu, zato ve svém úřadu se chová jak monarcha.

Z Ministerstva školství utíkají lidé, a to prý kvůli nesnesitelnému jednání nového šéfa rezortu Marcela Chládka (ČSSD), které prý nemá daleko k šikaně. Píše o tom MF Dnes. Ministra školství prý dokážou rozzuřit takové maličkosti, jako jsou špatně položené dokumenty na stole nebo nedostatečně rychlý příchod na zavolanou. Chládek se hájí tím, že lidé, kteří ministerstvo opustili, jen nezvládli svou práci.

„Odešlo patnáct lidí z tisíce. Nikdo vám neřekne, že neuspěl, protože to nezvládl. Vymyslí jiný důvod,“ uvedl ministr Chládek na svou obranu. Z Ministerstva školství kvůli osobě nového ministra odešla například  bývalá asistentka Aneta Lačelová: „Byla to opravdu příliš stresující práce. Pan ministr má velmi specifický styl vedení lidí,“ vysvětlila Lačelová, která od ministra odešla už po měsíci. Její vyjádření ale bylo ještě velmi diplomatické. Jiní bývalí Chládkovi spolupracovníci si už takové servítky nebrali. „Stávalo se, že zesměšňoval zaměstnance před jinými. To on dělal rád, před obecenstvem,“ řekl listu bývalý řidič ministra Miroslav Kareta, který zároveň sdělil, že na něj ministr často křičel.

Napřed zadal úkol, pak se divil

Deník cituje i zaměstnance rezortu školství, který nechtěl zveřejnit své jméno. Podle něj Chládek vytváří neustálý psychický tlak na své okolí. „Nezajímá ho, že má někdo zrovna práci, prostě musí přijít okamžitě. Je pro něj velmi důležité, jak bude vypadat na veřejnosti, ale uvnitř úřadu se chová naprosto odlišně,“ uvedl s tím, že ministr školství je schopný svým podřízeným vynadat za naprosté hlouposti.

Jiný zaměstnanec si zase posteskl, že Chládek jednou zadal podřízeným nějaký úkol. A když jej splnili, stěžoval si, proč tu práci vlastně dělají, přičemž diskuze nebyla možná.

V křesle s doutníkem v ruce

Bývalí zaměstnanci také vzpomínají na dlouhé přednášky v kanceláři ministra. „Chládek jim prý ze svého křesla s doutníkem v ruce vytýkal třeba i křivě napsaný papír,“ napsal deník.

Z Chládkova týmu tak podle listu už zmizela ředitelka PR, asistentka, řidič, pracovnice z protokolu, která ministra doprovázela na různé akce, i dlouholetí odborní pracovníci.

Ministr na to konto dostal kartáč

Premiér Bohuslav Sobotka včera mluvil s ministrem školství Marcelem Chládkem o jeho údajně nevhodném chování k podřízeným, o kterém informoval deník MF Dnes. Premiér takové chování odmítá, podle něj by ministři neměli překračovat meze slušného chování. Chládek ČTK řekl, že s premiérem na toto téma hovořil už dřív, protože očekával, že se ho někdo z úředníků pokusí dehonestovat.

„Já jsem pana Chládka požádal, aby volil vůči svým podřízeným na Ministerstvu školství takové jednání, které mu nebude moci být žádným způsobem vytýkáno," sdělil po jednání s ministrem Českému rozhlasu Radiožurnálu Sobotka. „Samozřejmě ty změny, které pan ministr realizuje na ministerstvu, tak budí určitý odpor, a to může být také jeden ze zdrojů těch námitek, které se objevují proti jeho chování," dodal.

O atmosféru tlaku na ministerstvech nestojím, varuje premiér

Podle deníku z Ministerstva školství odešlo několik zaměstnanců, kteří ministrovo chování popisují jako psychický nátlak, který jinde nezažili a který nemá daleko k šikaně. Jsou mezi nimi i dlouholetí pracovníci. Ministr prý na ně křičel kvůli banálním prohřeškům. Chládek tvrdí, že o nevybíravém chování neví. Podle něj odešli ti, kteří selhali.

„Byl bych nerad, kdyby se na kterémkoliv resortu rozvíjely manýry, které by vytvářely atmosféru tlaku," reagoval na informace médií Sobotka. Podle něj by se ministři měli ke svým podřízeným chovat profesionálně a nepřekračovat meze slušného chování. „Chtěl bych, aby to (funkci) nebrali jako nějaký pašalik, ale jako odpovědnost, kterou mají," poznamenal ministerský předseda.

„Přerušil jsem některým úředníkům penězovody," reagoval na kritiku svých bývalých podřízených Chládek. Na ministerstvu se nyní konají audity a najevo prý vyplouvá nečinnost některých úředníků. Ministr také dodal, že někteří zaměstnanci ministerstva mají až trojnásobné platy oproti učitelům, a proto po nich chce kvalitní práci.

Zbytečně to vládu poškozuje, míní Sobotka

Chládek zároveň upozornil, že odchody zaměstnanců nejsou nijak masivní. Poslední personální změnou bylo jmenování nové šéfky ministrova kabinetu Lucie Orgoníkové, na niž upozornil server iHNed.cz. Orgoníková, které patří PR agentura a která v minulosti pracovala jako mluvčí ČSSD, působila donedávna na ministerstvu jako vedoucí oddělení protokolu. Ve funkci šéfa kabinetu vystřídala Petra Špirhanzla, který je dlouhodobě nemocný. Podle Sobotky vládu takové věci jako záležitost s Chládkem zbytečně poškozují.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace