Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jarmila Novotná: Kdejaký „pachatel dobra“ volá po uzavření podniků s hracími automaty, jenže prohibice nikdy nic nevyřeší

14.05.2014
Jarmila Novotná: Kdejaký „pachatel dobra“ volá po uzavření podniků s hracími automaty, jenže prohibice nikdy nic nevyřeší

Autor: repro

Popisek: Ilustrační foto

ROZHOVOR Debata o hazardu už několik let rozděluje českou společnost na dva tábory. Jedni volají po úplném zákazu, druzí varují před rozmachem černých heren a výpadkem příjmů obecních rozpočtů. Iniciativa Loterie bez hazardu, která sdružuje 60 tisíc lidí, vznikla na obranu pracovních míst v loterijním průmyslu. „Už nám došla trpělivost a nemohli jsme dále přihlížet tomu, jak na nás malá skupina aktivistů hází hnůj,“ říká Jarmila Novotná, jedna ze zakladatelek iniciativy a předsedkyně občanského sdružení Svobodná volba.

Postavit se na obhajobu hazardu není zrovna jednoduché. Co vás vedlo k tomu založit iniciativu Loterie bez hazardu?

Především bych ráda zdůraznila, že v žádném případě neobhajuji hazard ani žádnou jeho formu. Obhajuji jedno odvětví legálních loterií, proti kterému je dlouhodobě vedena očerňující mediální kampaň. Jelikož sama v tomto oboru již více než deset let pracuji a prostředí důvěrně znám, byly mi zpočátku všechny ty lži a polopravdy šířené aktivisty k smíchu. Neuvědomovala jsem si, že většina lidí nikdy v žádné herně nebo kasinu ani nebyla a poznatky o nich čerpají pouze z médií. A jak už to bývá, stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Tak se z uměle vytvořeného pseudoproblému stalo politické téma a veškerá legrace přestala. Kdejaký „pachatel dobra“ dnes volá po uzavírání podniků s hracími stroji, ale že v těchto provozovnách pracují tisíce lidí, kteří by přišli o práci, je již nezajímá.

Tvrdíte, že zastupujete 60 tisíc lidí, kteří pracují v loterijním průmyslu. Jak jste k tomuto číslu přišli?

Jde o velmi reálný odhad, který vyplývá z informací poskytnutých jednotlivými loterijními společnostmi i naši velmi dobrou znalostí z terénu. V žádném případě nejde o přehnané číslo. Uvědomte si, že nejde jen o zaměstnance loterijních firem, obsluhu heren, barmanky, ochranku, ale také pronajímatele nebytových prostor, dodavatele nápojů, úklidové firmy, dodavatele elektrické energie… Mnoho drobných provozovatelů hracích zařízení z jejich výtěžku dotuje i jiné své podnikatelské aktivity, jako jsou služby, hobby prodejny apod., které přispívají k občanské vybavenosti především na venkově nebo na sídlištích velkých měst, kde by jinak byly ztrátové a odsouzené k zániku.

Co konkrétního chcete prosadit?

Především chceme, aby politici i veřejnost pochopili, že loterie jsou legálním oborem podnikání a že my jsme zaměstnanci jako všichni ostatní. A protože loterie dávají v naší zemi práci minimálně 60 tisícům lidí, chceme, aby nás v diskusi o loteriích bylo odpovídajícím způsobem slyšet. Chceme pořád dokola opakovat, že na rozdíl od aktivistů jsme to my, kteří velmi dobře známe fungování trhu i chování hráčů. A to je jeden z hlavních důvodů, proč víme, že prohibice nebo přehnaná regulace nic nevyřeší. Hráči hrát nepřestanou, jen si najdou jinou formu. Pokud stát potlačí herny a herní přístroje, rozbují internet nebo budou vznikat černé herny. Tvrdit opak je holý nesmysl. A neříkáme to proto, že chceme zachránit zisky pro loterijní firmy. My se jen nedokážeme smířit s tím, že tolik prosazované restrikce loterií by hazardní hraní stejně nevyřešilo a my bychom jen kvůli populismu některých politiků museli přijít o práci a možnost normálně pracovat a živit naše rodiny.

Dočetl jsem se, že uvažujete dokonce o demonstraci a jiných nátlakových akcí. Je to tak?

Ano, je to tak. Čekáme, jak se k naší iniciativě postaví politici. Pokud by nás však ignorovali, získáme si jejich pozornost klidně i demonstrací nebo nejrůznějšími happeningy. Ale nemyslím si, že cestou odhalování pravdy širší veřejnosti by byly nátlakové akce.

Jako zaměstnanci heren jste části veřejností vnímáni tak, že jste to právě vy, kteří přihlíží, ne-li přímo pomáhají vzniku závislosti a tedy často i tragickým následků. Jaké se s tím vyrovnáváte?

Nikdo ze zaměstnanců heren si nepřeje gamblery, nechceme, aby lidé prohrávali sociální dávky. Většina z nás prosazuje zodpovědné hraní a chce, aby loterie byly zábavou pro ty, kteří hrát chtějí a mohou si to dovolit. Jenom hlupáci si mohou myslet, že hrou mohou bezpracně zbohatnout. Je potřeba si uvědomit, že každá zábava něco stojí a možná výhra je pouze příjemným bonusem.

Ministerstvo financí chce ještě letos prosadit novelu loterijního zákona, která má výrazně omezit ten nejtvrdší hazard. Jak se na tuto novelu díváte vy?

Za prvé nerozumím tomu, proč právě hra na VHP a VLT jsou aktivisty označovány za „tvrdý hazard“. Jaký je rozdíl mezi vsazenou stovkou na koníčky, v číselné loterii, na vítězství Sparty nebo právě v automatu? Navrhovaná novela je dle mého názoru totálně nekoncepční a ve své podstatě nic neřešící s ohledem na patologické hráčství.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace