Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza Samková. Zničí její odchod coby jedničky na kandidátce Úsvitu do eurovoleb Okamuru? Politolog odpovídá, manžel nadává

14.05.2014
Kauza Samková. Zničí její odchod coby jedničky na kandidátce Úsvitu do eurovoleb Okamuru? Politolog odpovídá, manžel nadává

Foto: Hans Štembera

Popisek: Advokátka Klára Samková

Manžel Kláry Samkové Pavel Skramlík se v reakci na vyškrtnutí své ženy z kandidátky Úsvitu pro evropské volby na svém blogu pustil do Tomio Okamury. Ve svém vyjádření mimo jiné uvedl, že Okamura chce být prezidentem, k čemuž mu má údajně dopomoci ministr financí Andrej Babiš. Předseda Úsvitu pak pro ParlamentníListy.cz prozradil něco o Skramlíkově charakteru a znovu připomněl, proč musela Samková z kola ven. Své ke kauze řekl i politolog Lukáš Jelínek. Podle jeho názoru se Samková dostala na tenký led. Doplatí na to prý i Okamura.

Že Klára Samková nepovede kandidátku Úsvitu do evropských voleb, je jasné už od soboty, kdy Tomio Okamura oznámil, že jí dává čas do pondělí, aby sama odstoupila z kandidátky. Samková již oznámila, že odstoupit nehodlá. „V případě, že by takto situaci nevyhodnotila, tak ji budeme muset vyškrtnout,“ doplnil. Její případ se týká údajného obelhání České spořitelny. Samková je totiž podezřívaná, že vykoupila pohledávky jedné české firmy za dlužníkovy peníze.

Skutečné motivy Okamury podle Skramlíka

Manžel Samkové se následně rozepsal na blogu iDnes.cz o údajných skutečných motivech Tomio Okamury.

„Pan Okamura, chlapec japonsko-korejsko-moravského původu, má obrovské ambice, které příliš nekorespondují s jeho vzděláním a reálnými schopnostmi. Není `novým člověkem` v politice, ale akcelerovaným klonem současné pokleslé tradice české politické kultury. Okamura je jen sofistikovanějším případem pragmatického manipulátora, jenž je sám manipulován,“ napsal Skramlík.

„Vrcholem jeho snah je být prezidentem České republiky,“ uvedl dále na svém blogu Skramlík a pokračoval: „Na hnutí Úsvit mu vůbec nezáleží. Vytvořil ho pouze jako platformu, z níž se odrazí do nejvyššího patra české politiky. Má devět členů, nemá prakticky žádnou strukturu. Ale už v něm zahájil čistku. Odrovnal místopředsedu Jaroslava Nováka (Jaroslav Novák oficiálně rezignoval 7. 5. na funkci místopředsedy a člena předsednictva hnutí Úsvit vzhledem k nastalým novým rodičovským povinnostem – pozn. red.), svého dlouhodobého přítele, kvůli dluhům a exekucím. Dávno o nich věděl. Nyní odkrágloval Kláru Samkovou, jedinou veřejně známou osobnost, kterou postavil do čela kandidátky voleb do EP. Mohla by ho přerůst a její renomé bylo břevnem v oku jeho partnerů. Okamura si vzal za záminku advokátskou kauzu, o níž nejméně měsíce předem věděl, neboť Samková ho sama informovala. Přitom nešlo o nic kriminálního. Použil dvojí metr. Jiní členové jeho hnutí mají jiné vážné problémy.“

Podle Skramlíka Okamura odrovnání Samkové připravoval několik týdnů a netajil se tím. „Jen nevěděl jak na to. Samková odkoupila od České spořitelny pohledávku a pak ji zase prodala, resp. vymohla. Mimosoudní dohodou. Bývalá zaměstnankyně její advokátní kanceláře J. M., asistentka, kterou Samková vyhodila, protože podváděla při fakturaci, udělala si z prostorů AK Klára Samková svou sexuální bázi, základnu pro prodej erotických pomůcek a kradla klienty pro sebe (přičemž nebyla advokátkou s příslušnými zkouškami), ukradla dokumenty, s nimiž začala obchodovat. Předtím se snažila Samkovou vydírat. Prodala ukradené dokumenty Českému rozhlasu, který na to přistoupil,“ píše dále novinář a spisovatel Skramlík.

Zákulisní propojení s Babišem, který vykuchá Sobotku

Poté uvedl, že Věci veřejné jsou ve srovnání s bezkoncepčním Úsvitem projekt hlav ze Silicon Valley. „Pardon, jeden koncept tam je. Okamura chce být prezidentem a nikdo ho z jeho vlastních řad nesmí ohrozit. Nechce členskou základnu, chce všechno rozhodovat sám. Sklidí v lepším případě všechny úspěchy, ale na druhé straně je sám vystaven všem rizikům neúspěchu, což už vnímá méně. Jenže to úplně tak přímočaře nejde. Zákulisně se propojil s hnutím ANO a jeho lídrem Andrejem Babišem,“ myslí si manžel Samkové a dodává: „Dosud o tom nikdo neví. Já to prozrazuji. Pan Babiš je vysoká třída. Má silný plán. Vykuchá šéfa ČSSD Sobotku na kauze OKD. Ten bude muset rezignovat. Rozpadne se koalice. Na podzim budou předčasné volby. Vyhraje je ANO a Andrej Babiš se stane premiérem. Čas bude plynout a přijde prezidentský plebiscit. S podporou Babiše by ho měl vyhrát Okamura. Jako jeho pimprle.“

Okamura nechápe: Proč se zlobí na mne? Já Kláru nevyškrtl

„Emoce manžela Kláry Samkové chápu, nechápu ovšem, proč se zlobí na mne, já Kláru nevyškrtl, vyškrtla ji její kauza, o které věděla od loňska a o které nám neřekla ani slovo. Naopak já s částí vedení jsme Kláru podporovali až do momentu, kdy nám sama v pátek řekla, že kauza je oprávněná. Pak jsme neměli volbu,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz na slova manžela Samkové předseda Úsvitu Tomio Okamura.

Ke Skramlíkově tvrzení o prezidentských ambicích a roli šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše se Okamura nevyjádřil. Popsal však svou zkušenost s manželem Samkové při křtu jeho knihy. „O charakteru pana Skramlíka svědčí i to, že si ode mě nechal před třemi měsíci pokřtít svou knihu, takže tehdy na mě měl samá slova chvály a nyní on sám obrací, když se na jeho manželku provalila kauza,“ řekl Okamura.

Samková jako dosavadní lídr kandidátky už nefiguruje ani v televizním volebním spotu a hnutí musí také přelepovat plakáty s její tváří. Na volebních lístcích však její jméno zůstane, jelikož už byly vytištěny.

Citliví voliči

Politický analytik a mediální konzultant Lukáš Jelínek si myslí, že vyškrtnutí Kláry Samkové z kandidátní listiny Úsvitu do eurovoleb lidé spíše ocení. „Jsou totiž velmi citliví na různá podezření z finančních machinací a navíc paní Samková je léta vnímána jako kontroverzní osoba. Sázka na ni byla od Tomia Okamury poměrně odvážná,“ hodnotí Jelínek.

Sám zakladatel hnutí v podstatě vnímání veřejností potvrdil. „Chceme dát všem občanům jasně najevo, že hnutí Úsvit chce měnit politickou kulturu v naší zemi a že klademe stejná etická měřítka na politické konkurenty i na sebe,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Tomio Okamura, podle něhož ale v žádném případě tato aféra vůbec nejde srovnat například s kauzou OKD, kdy premiér Sobotka zcela prokazatelně napomáhal okradení státu o miliardy.

Hrál to celé na ni

Hnutí Úsvit po této kauze může očekávat smrtící poškození, a to i do budoucna. „Stran, které jsou na hranici zvolení jednoho či dvou poslanců, je sice poměrně hodně, ale jsou to většinou strany, které mají nějakou personální zásobu osobností, kde jsou prostě lidé nahraditelní. Ale Úsvit s devíti členy vlastní prakticky jen pan Okamura, který sám vybírá, koho vytáhne nahoru. Dává si pozor, aby ho někdo nezastínil, takže maximálně sáhne po nějaké jedné osobnosti, s níž se spojí – tak jako po Kláře Samkové, kdy eurovolby hrál v podstatě jenom na ni. Nyní to znamená, že Úsvit už nemá žádnou další zajímavou osobnost, kterou může voličům nabídnout,“ objasňuje Okamurovu slabinu Lukáš Jelínek, podle kterého je ještě navíc dva týdny před volbami tím těžší někoho dalšího ze své kandidátní listiny prodávat.

Autokratická obava z konjukturalistů – Okamurova slabina?

Systém Okamurova hnutí, který tedy není založen na členské základně, a tedy ani na „stranických pákách“, je v podstatě dvousečný. „Okamura takto buduje hnutí schválně, aby ho nikdo neohrožoval a aby sám mohl za své členy ručit. Novinářům několikrát řekl, že se bojí, aby se nezačali přidávat nejrůznější konjukturalisté nebo kmotři a podobně. Z tohoto pohledu jde o efektivní model. Je to čistě jeho podnik, který má pod kontrolou. Ale v okamžiku, dojde-li k chybě nebo aféře, tak i celé následky nese výhradně on,“ zdvihá politolog varovný prst.

Jméno Samkové je již vytištěno na volebních lístcích. „Najednou zjistil, že si vybral osobu, která má škraloup nebo je z něj přinejmenším podezřelá. Nemá už jinou únikovou cestu či plán B,“ rozumí politolog tomu, proč Okamura chce Samkovou rovnou potopit, a dodává: „V běžné politické straně by fungovaly kontrolní mechanismy. Existují tam nějaké reference. Zvažují se pro a proti, koho umístit na kandidátní listiny a podobně. Tomio Okamura rozhodne autokraticky, aniž by třeba znal veškeré souvislosti.“ Když jeho projekt „vybouchne“, je to tak pro něj mnohem drtivější, protože běžná poltická strana by byla schopná se z podobného problému mnohem rychleji otřepat.

Sám Okamura se nedomnívá, že škrtnutím lídryně dva týdny před volbami pohřbí Úsvit i sám sebe. Volební kampaň se snaží zachránit ještě přelepováním plakátů. Spíše to vypadá, že i na této „chybě“ hodlá rétoricky získat body. „Chceme dát jasný signál, že jsme skutečně čerstvým větrem do zatuchlých vod české politiky,“ hodnotí pozitivně své vlastní rozhodnutí.

Je přeci jedno, kdo na to přišel

Samková tvrdí, že jde o účelovou kampaň konkurentů k jejímu poškození a zejména k rozložení a diskreditaci celého Úsvitu. Označuje se za další osobu určenou k likvidaci. „Nemíním se těmto tlakům a špinavým trikům podvolit. Moje politická i osobní sebereflexe mi velí jednat jinak. Mám svou vlastní vizi a vlastní cestu. Odmítám přispívat k rozvratu hnutí Úsvit tím, že vyplním to, k čemu tato štvavá kampaň směřuje. Naopak jí budu vzdorovat,“ uvedla Klára Samková, která označila za možné žalobníky ČSSD nebo ANO. „Tato šedá struktura české politiky je dobře zmapována. Jsem naprosto přesvědčená, že útok na mne je veden účelově,“ tvrdí.

Podle Jelínka je úplně jedno, zda její kontroverzní krok vytáhli političtí oponenti, novináři, advokátní konkurence nebo nespokojení občané. „O trestně-právní rovině rozhodne soud. Evidentně se paní Samková dostala na tenkou plochu, kde ji to může stáhnout z její vysněné politické dráhy. S tím musela počítat. Led se s ní probořil,“ uzavírá politický analytik Lukáš Jelínek, podle kterého působí dost neprofesionálně, když celou věc svádí na účelovou kampaň.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1