Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tichá mocenská studená válka. Tak vidí politolog aktuální situaci ve vládě. Kdy vypukne „horký“ střet Sobotky a Babiše? Čtěte

10.05.2014
Tichá mocenská studená válka. Tak vidí politolog aktuální situaci ve vládě. Kdy vypukne „horký“ střet Sobotky a Babiše? Čtěte

Foto: aTeo

Popisek: Takto vidí šéfy koaličních stran grafik aTeo.

ROZHOVOR Větší přestřelky než mezi koalicí a opozicí se konají spíš uvnitř vládní koalice, kde probíhá podle politologa Jana Kubáčka „taková tichá mocenská studená válka o to, kdo bude mít převahu“. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz u příležitosti výročí sta dní od jmenování kabinetu politolog kritizuje postoj vedení sociální demokracie k lídrovi své evropské kandidátky Janu Kellerovi a jmenuje možného nástupce Bohuslava Sobotky v čele strany, pokud sociální demokracie neuspěje v podzimních volbách.

Zlepšila se nálada ve společnosti po příchodu nové vlády?

Společnost je v současné době spíš apatická. Vytratily se všechny napjaté názorové stranické skupiny, dneska se vyčkává, co bude znamenat doba Babišova, jestli Andrej Babiš bude jiným stylem politika, nebo jde o populární tvář, která se posléze unaví a zadrhne, začne politizovat, mluvit parlamentštinou a uzavírat na svém ministerstvu. A v tu chvíli by ta katarze, to zklamání bylo obrovské. Dneska pokračuje takové vyčkávání, co se bude dít, kam se situace vyvine. Je to dáno také tím, že tady není vůči vládě vyhraněná a nemilosrdná opozice, naopak je v podstatě velice roztříštěná a ani mezi sebou příliš nemluví. Naopak.

Mnozí účelově, někdy tematicky nad zákonem, někdy naprosto programově a prozaicky kolaborují s vládou, aby kuriózně oslabili někoho dalšího z opozice. Zatím se soužití vlády a opozice podobá švédskému stolu, kde si jednotlivé koaliční strany, zejména ty dvě dominantní – hnutí ANO a sociální demokracie, k jednotlivým zákonům, k jednotlivým tématům vybírají vhodného opozičního, tichého spojence. Jednou je to Tomio Okamura, jindy komunistická strana, nebo případně k některému z evropských, zahraničně-politických témat je to střídavě ODS nebo TOP 09. Zatím tak poměrně nezajímavě, netradičně, zatím opakovaně dochází k vytahování opozičních partnerů, opozičních spojenců s tím, že se čeká na ten klíčový střet mezi sociální demokracií a Andrejem Babišem.

Paradoxně to tedy jiskří víc mezi partnery ve vládní koalici než mezi koalicí a opozicí?

Bezesporu ano. Probíhá taková tichá mocenská studená válka, kdy se spíš mezi jednotlivými ministry, jednotlivými ministerstvy přetahuje pověstná mocenská páka o to, kdo bude mít převahu. Společnost to toleruje a snáší do doby, kdy to začne ohrožovat její zájmy nebo kdy by to mělo být spojené například s nějakým zdražováním nebo omezováním některých sociálních služeb určitého sociálního standardu. V tomhle ohledu bude velmi zajímavé sledovat jedno jediné téma, které opravdu probublává mezi veřejností a vládou, potažmo mezi veřejností a politickou sněmovní elitou, a to je vztah k rovnosti práv, povinností k romské menšině, ale obecně dneska celkově i k trhu práce, zejména z pohledu zahraničních dělníků.

Takže na vysokých preferencích hnutí ANO má podle vás největší zásluhu šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš?

Tady se opravdu sází v případě Andreje Babiše na fenomén nového politika, nového „drajvu" v čele státu a také samozřejmě na fenoménu Pavla Teličky. Mnozí už ani nezkoumají detaily, sází na to, že Pavel Telička se v Evropském parlamentu zorientuje, že je to profesionál, že se tam dlouho pohyboval jako lobbista. Je zajímavé, že nikdo nerozebírá, za jaké všechny instituce a firmy lobboval. I to by hodně řeklo, možná by to dalo zajímavou zprávu, jaká témata jsou mu bližší nebo na jaká témata je ochoten víc naslouchat. Je zajímavé, že to nikoho příliš nezajímá a netrápí. Sází se na to, že volby proběhnou, že budou mít nízkou účast, že se bude sázet na disciplinované voliče, nepřichází se s žádným úderným tématem. A je zajímavé, že vlastně ani média, zejména ta veřejnoprávní, se příliš nesoustředila na potenciálně výbušná témata, která budou v příštím Evropském parlamentu otevřena.

Asi je velmi těžké vzhledem k očekávané nízké účasti předvídat, jak eurovolby dopadnou, když navíc není jisté, že voliči politických stran, které mají největší podporu, přijdou k volbám. Převálcuje hnutí ANO všechny ostatní strany, nebo to může dopadnout úplně jinak?

Dá se očekávat, že Andrej Babiš bude opravdu sázet na vysavač jménem Pavel Telička. A bude se pokoušet velkou část bývalých voličů ODS a TOP 09, částečně strany lidové a umírněných sociálních demokratů vyluxovat ve prospěch Pavla Teličky, ve prospěch odborného, technokratického organizování a vedení Evropy a fungování v Evropě. Zbývající politické strany to budou mít velmi těžké, protože se ukazuje, že komunistické straně se disciplinovanost voličů vytrácí, ale velký problém s disciplinovaností mají sociální demokraté a strana lidová. Nižší voličská účast a zájem o tento typ voleb snižuje šanci těchto stran zabodovat.

V případě lidovců to značí, že jejich úspěch bude na hraně a bude závislý na tom, jestli se podaří přitáhnout k volbám masu voličů, aby získali aspoň dva poslance. Možná bude mít silný počet poslanců Pavel Telička a jeho tým a všichni ostatní budou mít po dvou europoslancích a budou rádi. To by určilo českou pozici v Evropském parlamentu, protože tím pádem by politické síly byly roztříštěné. Otázka by byla, jestli by čeští poslanci dokázali spolupracovat v Evropském parlamentu a v jaké frakci by byli. To je ta alchymie, která určuje, jak je jednotlivý stát úspěšný. Kolik má poslanců, jestli je má sjednocené v jedné, dvou frakcích, jestli mají tah na vrcholné funkcionářské pozice a tím pádem jemný lobbing v protlačování svých specifických zájmů.

Navenek se zdá, že uvnitř sociální demokracie panuje mezi dvěma tábory jakési příměří, ale nemusí to znamenat, že kritici Bohuslava Sobotka oslabili. Například Michal Hašek se sice stáhl ze sněmovny, ale byl znovu zvolen do vlivné pozice šéfa Asociace krajů.

Já to vnímám jako přezbrojování před komunálními volbami. Pro ČSSD budou samozřejmě naprosto klíčové podzimní volby, jak komunální, tak senátní, protože pokud by se straně růže nedařilo, vyrojí se tu najednou obrovská fronta stovek nezaměstnaných straníků, kteří ztratí to nejdůležitější, co stranu drží vždycky při fungování a v určitém klidu, a to je komunální politika, to jsou ti starostové, primátoři, zástupci starostů. V tu chvíli se dá v ČSSD očekávat bouře, to vždycky otřáslo jakoukoli politickou stranou. 

Kdybychom hodně, hodně předbíhali, co by mohlo nastat, kdyby sociální demokracie na podzim prošla tímto otřesem? Ono se to nedá vyloučit, protože voliči zavedeným politickým stranám přestali důvěřovat. Nebude ČSSD následovat osud ODS?

Je to ještě mnoho měsíců daleko. Ale dá se očekávat, že by to velice významně oslabilo Bohuslava Sobotku. Záleželo by na tom, jestli by byl nějaký vyzyvatel, jestli by byl někdo třetí. Myslím, že dneska už to není o Michalu Haškovi, ale spíš by se musel ozvat někdo třetí buď z řad ministrů, nebo z řad oblíbených regionálních politiků. A pak by mu byla možná ochotna sociální demokracie si „pod jeho křídla“ stoupnout a dát mu omezenou loajalitu a pak by tento člověk měl i velkou šanci stát se premiérem.

Nebo se může naopak stát, že to sociální demokracii rozpoltí, převede do velkých sporů, které se potáhnou až do jara příštího roku, kdy má být standardní sněm. To by mohlo nahrávat Andreji Babišovi, buď aby fakticky vládnul jako formální zástupce premiéra, ale slabého, a tím by byl jakýmsi Miroslavem Kalouskem, Stanislavem Grossem nebo Ivanem Langerem, kteří ve své době hýbali vládami, nebo by si dokonce mohl o premiérskou pozici říci. To bude dáno okolnostmi, jaké volební úspěchy či neúspěchy bude mít Bohuslav Sobotka, a zejména tím, jestli bude mít nějakého vyzyvatele ze skupiny, která dokáže sjednotit všechny frakce, a tím, jak rychle by se našel. Buď tady může být scénář Vladimír Špidla, tedy rozhodnutí téměř ze dne na den ve prospěch nějaké nové tváře, což by sociální demokracii tolik nepošramotilo, nebo naopak tu může být takové to tahavé, bolestné, plíživé oslabování až do potupného konce, a to by pak ČSSD mohlo hodit na hodnoty dvanácti, patnácti procent podpory. A pak by se velice těžce vracela do hlavního politického ringu.

Ale vidíte někde v sociální demokracii takovou osobnost, která by tu roli „třetího“ byla schopna sehrát?

Myslím si, že ano. Mám osobní typy, že by to byl člověk z prostředí regionálního, úspěšný hejtman či primátor, nebo naopak velmi úspěšný poslanec, který dokáže sjednotit všechny klíčové hráče, umí si vynutit klid a umí vládnout. Musí to být dobrý stratég, který dokáže jednat a dohodnout se, udržet pohromadě všechny frakce a zároveň to musí být člověk s nějakým kreditem. Ne tedy zcela nová tvář, ale člověk, který už něco dokázal, aby uměl přesvědčit voliče, že má jistý tah a schopnost vládnout. Ale bude to nesmírně odvislé od toho, jak se bude sociální demokracie ve volbách dařit a jak se k tomu postaví Bohuslav Sobotka. Jestli to pojme lídrovsky, nebo to bude přenášet na celou politickou stranu a tím si dělat ze sociální demokracie rukojmí. To samozřejmě stranu vždycky oslabí.

Mohl byste jmenovat konkrétně někoho z poslanců, kdo by podle vás mohl v takovém případě nahradit v čele strany i vlády Bohuslava Sobotku?

K takovéto pozici má třeba dobře nakročeno například Jeroným Tejc. Ale má obrovský handicap v tom, že je z jižní Moravy, kde jsou tři sokolové, téměř stejně staří, se stejně silným mandátem. Muselo by tam očividně dojít k dohodě minimálně dvou křídel, to znamená Jeronýma Tejce a Michala Haška a někoho dalšího, nebo Jeronýma Tejce a Bohuslava Sobotky a někoho dalšího.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová