Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za odpadnutí od islámu trest smrti. Tuto i podobné „lahůdky“ káží… v Praze! Což nic nemění na tom, že se policie chová naprosto pitomě

07.05.2014
Za odpadnutí od islámu trest smrti. Tuto i podobné „lahůdky“ káží… v Praze! Což nic nemění na tom, že se policie chová naprosto pitomě

Foto: cestovniserver.cz

Popisek: Mešita, ilustrační foto

Policie po zásahu v Islámské nadaci v Praze zadržela jednoho muže pro podezření, že v Česku zajistil vydání a distribuoval knihu šířící rasismus. V Česku, ale nejen zde, vyvolal postup police rozporuplné reakce. Kandidát Strany zelených do europarlamentu Šádí Shanaáh se bouří, někteří politici mu dávají za pravdu, ale jiní se pozastavují nad rolí USA v celé kauze. Advokátka Kateřina Radostová, předsedkyně Odvolací komise FAČR a nezávislá kandidátka, č. 3 na kandidátce hnutí Úsvit kandidující do Evropského parlamentu tvrdí, že ji při čtení inkriminované knihy, která měla být šířena mezi lidmi, občas až mrazilo.

Indonéské velvyslanectví předalo českému Ministerstvu zahraničí diplomatickou nótu, která se týká pátečního zásahu policie v mešitě v centru Prahy. Tajemník indonéské ambasády, který byl přímým účastníkem zásahu, v ní kritizuje postup českých policistů. Zprávu přinesla Česká televize.

„My se tou věcí budeme samozřejmě dále zabývat se vší vážností, která jí náleží," uvedl pro ČT David Frous z tiskového oddělení Ministerstva vnitra.

Co kdyby policie zasahovala v kostele při nedělní mši

„Zadržený muž je podezřelý, že měl v České republice zajistit překlad a vydání knihy šířící svým obsahem rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti takzvaným méněcenným rasám, kterou měl následně distribuovat prostřednictvím nabídky na internetu, internetového knihkupectví i přímého prodeje v určených místech," popsal Hanták. Název knihy ÚOOZ nebude po dohodě se stáním zastupitelstvím upřesňovat, protože nechce knize dělat tímto způsobem reklamu, dodal mluvčí.

Policisté by údajně mohli v mešitách zasahovat kvůli knize Základy tauhídu - Islámský koncept Boha. Více informací získáme ve Wikipedii. Autor nesmí od roku 2007 do Austrálie a od roku 2010 má zakázaný vstup na území Británie. Následujícího roku ho vyhostili Němci a od roku 2012 nesmí do Keni kvůli podezření ze styků s teroristy. Figuruje na americkém seznamu osob spojených s bombovým útokem na World Trade Center v roce 1993.

Kandidát Strany zelených do Evropského parlamentu Šádí Shanaáh má v zásahu policistů v modlitebně Islámské nadace v Praze poměrně jasno. „Domnívám se, že zásah maskovaných policistů v plné modlitebně za účelem zadržení jednoho nebo několika jednotlivců je naprosto neadekvátní. Představme si, že by policie zasahovala v kostele v neděli ráno uprostřed mše za účelem zadržení několika jednotlivců, které může zatknout kdykoli jindy. Tato hollywoodská akce pouze traumatizovala několik desítek přítomných nevinných lidí, včetně dětí. Radost může mít jedině Okamura a strůjci jeho xenofobní a anti-muslimské kampaně," uvádí Šádí Shanaáh.

Proč proboha zrovna v době hlavní modlitby?!

Podle informací reportéra iDNES.cz odvezli po 14. hodině v antonu pět lidí s pouty. Později odjížděli s dalšími, zásah trval čtyři a půl hodiny. "Šlo o velmi necitlivý zásah. Zatím vycházím jen z informací, které mám z internetu. Ale pokud šlo o knihu a podezřelou osobu, nemyslím, že si policie musela vybrat týdenní čas muslimské modlitby. Vždyť mohli přijít hodinu před ní, nebo až po, či v sobotu. Kniha ani ta osoba přece nespadly z Marsu zrovna v pátek ve 13 hodin," řekl iDNES.cz Alrawi. Způsob policejního zásahu v průběhu asi hodinové modlitby jen podpoří protimuslimské nálady v České republice.

Zaznívají ale i jiné kritické hlasy. „V televizních zprávách, novinách a internetových diskuzích se témata spojená s muslimy či islámem objevují takřka denně, v rámci výuky ale žáci toto téma probírají povětšinou jen velmi okrajově a nejsou tím pádem schopni informace podávané médii kriticky hodnotit. Tento stav vede k přejímání a následnému upevňování předsudků a stereotypů, které jsou podpořeny i latentní islamofobií, která se v české společnosti, podle slov helsinského výboru, vyskytuje,“ píše se doslova na webových stránkách projektu www.muslimove.cz.

Ten, kdo odpadne od islámu, má být zabit

„Podle podporovatelů projektu je v pořádku a správné, že nám po Čechách a Moravě budou v budoucnu chodit takto zahalení muslimové a praktikovat zde netolerantní islámské zvyky,“ myslí si bývalý český muslim Lukáš Lhoťan, který monitoruje extremistické tendence mezi českými muslimy.

Upozorňuje, že například za odpadnutí od víry je v islámu dle práva šaría trest smrti podobně jako za homosexualitu. „Sám ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka mnohokrát veřejně potvrdil, že ten, kdo odpadne od islámu, má být zabit a že to je součást pravého islámu,“ dodal. Dříve upozornil na to, že se v českých mešitách káže nenávistně proti „nevěřícím“ či Židům.

Komunisté a sociální demokraté podporují toleranci jiných kultur

ParlamentníListy.cz oslovily české politiky, co si o celé věci myslí a zda je dobře, že se ambasáda cizího státu angažuje v takové věci a že to podporuje Ministerstvo školství. Různé názory na to panují i uvnitř jednotlivých stran, i když komunisté a sociální demokraté projekt podporují.

„Američané podporují různé osvětové akce po celém světě, tak proč ne. A Ministerstvo školství to má vlastně v popisu práce,“ reagoval předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„Myslím si, že studenti českých škol by měli být vedeni k toleranci jiných kultur a pohledů na svět a že by proto měli mít co nejširší rozhled a základnu znalostí. Nárůst vlivu opravdu extrémních politických ideologií je dnes nezpochybnitelný. Pokud je tedy skutečným účelem této iniciativy pouze výchova studentů k přirozené rezistenci vůči předsudkům, xenofobii či rasismu, nebudeme mít s tímto projektem problém. Jen nevím proč do českých učebních programů má zasahovat jakákoli ambasáda,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip.

Pod pláštíkem obrany lidských práv vládnou směry potírající evropské tradice

„Podobné aktivity jsou důkazem, že se blížíme k bodu, kdy začne zásadní destrukce kulturních a společenských hodnot v naší zemi. Naprosto odmítáme, aby se český stát a jeho občané stali předmětem multikulturních projektů. Podobné projekty budu podporovat až tehdy, až ministerstvo školství Saúdské Arábie zahájí propagaci křesťanství na svých školách,“ řekl redakci předseda poslaneckého klubu Úsvitu Radim Fiala.

„Korigovat většinový názor na nějaký národ v rozporu se všeobecně známými skutečnostmi je naše parketa. Opravdu si někdo myslí, že průměrný školák hloubá o muslimech významně více než o inuitech? Nebo se zdá, že je málo mladých pomatenců konvertujících k islámu? Američanům bych poradil, aby takové projekty zavedli do svých škol. Začít by mohli třeba v Bostonu,“ uvedl nestranický senátor za ČSSD Pavel Lebeda, který tak narazil na to, že atentát na bostonském maratonu provedli muslimové.

„Domnívám se, že tato aktivita je špatná. Evropská civilizace vznikla díky křesťanství a k těmto hodnotám je třeba se vědomě a cíleně vracet. Nyní sledujeme potírání křesťanství, a naopak pod pláštíkem obrany lidských práv se k nám dostávají všelijaké směry, které jdou proti křesťanství a jeho hodnotám. Nesmíme se bát proti tomu ozvat. Jen dodávám, že islám nás nemusí ničit, ničíme se sami totalitním liberalismem. Zcela zjevným,“ řekla redakci místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková.

Chceme, aby v Evropě byla Nová Arábie a vládl zde islám?

„Tohle mi hlava nebere. Od velvyslanectví USA to považuji za nepřípustné vměšování. Američané napadají a destabilizují muslimské země a pak podporují islám v Evropě? Má to být obráceně. My se nebudeme plést muslimům do jejich věcí a oni se nebudou plést k nám. Nemohu pochopit, z čeho začal pracovníkům Ministerstva školství měknout mozek, že takovou věc podpořili. Něco takového do našich škol přijít nesmí, stejně jako jakékoli jiné náboženství. Když už něco, tak by naopak měl vzniknout program, že u nás žijící muslimové se budou učit našim zvyklostem a tradicím. Podívejte se, jak to dopadlo na Západě. Ve Francii jsou oblasti, kde muslimové mají většinu, původní Francouz se tam bojí jít, v ulicích hoří auta a jméno Mohamed se v západní Evropě stává běžným. Chceme, aby v Evropě platilo právo šaría jako v Saúdské Arábii? To chceme podporovat? Chceme, aby se z Evropy stala Nová Arábie?“ řekl redakci senátor Jaroslav Doubrava.

„Nesouhlasím s tím a nelíbí se mi to. Angažovanost ambasády a ministerstva je zcela nepochopitelná,“ říká senátor za ODS Zdeněk Schwarz.

Podle kandidáta KDU-ČSL do europarlamentu Tomáše Zdechovského záleží na obsahu projektu. „Tato zpráva mě popravdě velmi překvapila. Proč ambasáda USA? Doufám, že podobné projekty běží i v Saúdské Arábii nebo Íránu ke křesťanství za podpory USA,“ dodal.

Část muslimů má problémy s tolerancí naší víry a kultury

„Nevidím žádný problém ani v projektu samotném, ani v angažmá Ministerstva školství a ambasády USA,“ sdělil místopředseda sněmovny a první místopředseda STAN Petr Gazdík.

„Obecně lze s projektem souhlasit, protože v naší společnosti je malá povědomost o tom, v čem spočívá islám a jeho učení. A také, jaký je rozdíl mezi jeho pojetím v běžném životě a ve fundamentálním pojetí. Právě tato základní neznalost je živnou půdou pro xenofobii a náboženskou nesnášenlivost. Z tohoto úhlu pohledu vítám tento záměr,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Myslím, že muslimové u nás zatím nejsou problém. V tak citlivém tématu by vždy měly figurovat jen domácí instituce, jinak část veřejnosti by to mohla vnímat podezřívavě. Od USA bych přivítal spíš jiné projekty v jiných oblastech, kde jsou dobří. Pokud jde o vlastní projekt, v tomto případě by asi měl směřovat k muslimům. Jejich část má problémy s tolerancí naší víry a kultury. Neznám ale detaily projektu,“ řekl ParlamentnímListům.cz místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Boj s předsudky a výchova k toleranci je velmi důležitá věc

„Myslím, že boj s předsudky a výchova k toleranci je velmi důležitá věc. Xenofobie v nestabilních časech narůstá – vedle osvěty je ovšem také důležité diskutovat o skutečných kořenech napětí a možnostech bezpečnostní architektury,“ říká místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Na světě žije 1,5 miliardy muslimů a jejich počet roste. Islám vedle křesťanství či judaismu patří mezi hlavní světová náboženství. Z tohoto důvodu se děti ve vyspělých západních zemích učí na školách nejenom o křesťanství, ale i o islámu a muslimech a koneckonců i o ostatních náboženstvích. Vítám proto snahu Ministerstva školství uskutečnit něco podobného i u nás. Podporuje-li tuto snahu konkrétní pomoci americká či jakákoli jiná ambasáda, která má s podobnými projekty zkušenosti, je to jen dobře,“ myslí si europoslanec ČSSD Libor Rouček.

Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová si myslí, že je rozhodně dobré se tomuto tématu na školách věnovat: „Dovedu si představit, jak asi budou reagovat populističtí kolegové odmítavě a budou překrucovat smysl a cíl takového projektu. Ale rozhodně je nutné s dětmi a mládeží diskutovat o muslimech, protože jsou u nás často démonizováni a přestože je jejich zastoupení v Česku minimální, je jimi strašeno. Takové vzbuzování nenávisti vůči jakékoli minoritě je velmi nebezpečné. Možná by stálo za to s ním politiky napříč spektrem seznámit. Jsem ráda, že projekt vznikl.“

Podle poslance Úsvitu Petra Adama je prý jakýkoli boj proti nesnášenlivosti a xenofobii správný. „Tento konkrétní program neznám, ale vítám snahy českých úřadů ve vzdělávání v této oblasti. Toleranci k ostatním lidem, k jiným kulturám i náboženstvím a také k odlišným životním postojům a názorům je třeba v lidech posilovat. Samozřejmě ale nikdy tak, aby byla ohrožena svoboda nás samotných. Bohužel společnost je díky všemožným tlakům stále více rozdělena. Tu na bohaté a chudé, jinde na pracující a nepřizpůsobivé a další a další. Úkolem nás politiků je společně najít takovou cestu, aby to nejzásadnější rozdělení bylo jen o tom, jestli jste příznivcem Komety Brno, nebo Sparty Praha, a to samozřejmě pouze na úrovni pozitivního fandění, a ne skutečných bojů. Obávám se, že najít vůli po takovém sjednocení a snaze naučit všechny vzájemné toleranci je spíše mou idealistickou fantazií, ale zkoušet to musíme stále dokola,“ míní poslanec.

Nezasloužená reklama

Advokátka Kateřina Radostová, předsedkyně Odvolací komise FAČR a nezávislá kandidátka, č. 3 na kandidátce hnutí Úsvit kandidující do Evropského parlamentu na svém blogu zveřejnila skeny podle ní nejkontroverznějších částí knihy Základy tauhídu Bilala Philipse.

„Abych si na knihu mohla udělat názor, sehnala jsem ji a přečetla. Výsledek? Kniha obsahuje pasáže, ze kterých mi lezl mráz po zádech. Představa, že tu snůšku demagogických názorů někdo vezme vážně, mě upřímně děsí – ale ještě víc mě znepokojuje, že by někdo takový mohl žít v naší zemi,“ uvedla Radostová na svém blogu a dodává: „Nechci takové lidi potkávat na ulici, nechci, aby měli vliv na naše děti nebo aby měli vliv na společenské dění – samozřejmě se to ale netýká slušných muslimů, kteří svou víru přizpůsobili naší kultuře.“

Podle Radostové policejní zásah udělal knize nezaslouženou reklamu. „Lidé se ptají, co je v ní tak kontroverzního. Přestože tímto příspěvkem k „propagaci“ knihy možná sama přispěji, považuji za důležité, aby se lidé dozvěděli pravdu a mohli si sami udělat názor,“ vysvětlila svůj krok.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Anička Vančová