Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čeká nás možná první, druhá i třetí dáma a bulvárník Novotný na Hradě. To není apríl ani vtip, ale potvrzený fakt

06.05.2014
Čeká nás možná první, druhá i třetí dáma a bulvárník Novotný na Hradě. To není apríl ani vtip, ale potvrzený fakt

Foto: Facebook

Popisek: Pavel Novotný sdělil, že bude pracovat „s velkejma klukama“.

Magazín Reflex přináší informaci, která měla poprvé zaznít v dokumentu České televize, ale vzhledem k tomu, že jeho tvůrce se doposud hádá s televizní produkcí, národ o něj zatím zůstal ochuzen. Karel Janeček, miliardář, filantrop a protikorupčník, vážně zvažuje, že by v roce 2018 kandidoval na prezidenta.

Janeček, který zbohatl na matematickém modelu burzovních spekulací, na sebe poprvé upozornil již zhruba před dvěma lety. Tehdy obohatil náš slovníček o termín „zlojed“, založil fond a najal bývalého zpravodajce Karla Randáka, aby tyto „zlojedy“ hledal. Svou vášeň pro matematické modely pak realizoval při tvorbě volebního systému, který považuje za naprosto dokonalý a jeho aplikace má se zlojedy jednou provždy zamést.

Nyní o něm redaktor České televize David Vondráček natočil dokument, který mu produkce ČT vrátila k přepracování jako příliš jednostranný, takže doposud nebyl odvysílán. Právě v něm měla zaznít klíčová informace, že Janeček uvažuje o prezidentské kandidatuře.

Reflex se pozastavuje především nad tím, že podstatou jeho systému je vyškrtávání kandidátů, tedy v podstatně negativní hlas, což je skutečně celosvětový unikát. Jenom je v kontextu toho trochu podivné, že miliardář následně založil sdružení Pozitivní evoluce.

Janečkův turbulentní soukromý život

Magazín se dále pozastavuje nad Janečkovým soukromým životem, ve kterém figurují dvě dcery z rozvedeného manželství, oficiální přítelkyně a několik milenek pro povyražení, neboť sám rád s rošťáckým úsměvem vykládá, že pouze s jednou partnerkou by nevydržel. Reflex tyto choutky čtyřicátníka dává do souvislosti s Janečkovou nepříliš radostnou pubertou obrýleného šprta, a spekuluje, že navzdory finančnímu i společenskému úspěchu je možná stále zajatcem svého vnitřního světa čísel a ideálů, příliš nevnímajícím reálný svět kolem sebe.

I jeho utopické sny o dokonalé společnosti a zázračném volebním systému, který nikdo na světě před ním nevymyslel, prý ukazují spíše na „velké dítě“. Už to by nás prý mělo před „experimentem Janeček“ varovat.

Janeček má podle Reflexu jedinečnou šanci něco v politice dokázat teď, když se jeho mesiášské ambice protnuly s nespokojeností veřejnosti. Jinak podle magazínu není příliš pravděpodobné, že by introvertní matematik s velkým egem dokázal vítězně projít přímou volbou.

Spolupráce s Pavlem Novotným?

Šéfredaktor portálu eXtra.cz Pavel Novotný, který v posledních dnech proslul svým „jasnozřivým“ proroctvím o tom, jak bulvár bude tak dlouho parazitovat na Ivetě Bartošové, „až ji nakonec zabijeme“, jak řekl, ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu 17. dubna potvrdil, že se miliardář Karel Janeček chystá kandidovat na prezidenta. Novotný mu prý poskytl konzultaci a uvažuje o další spolupráci.

„Jednou budu pracovat pro nějakého velkého kluka. Já už teď komunikuju se dvěma štáby budoucích prezidentských kandidátů. Konzultují se mnou jejich případné prezidentské kampaně, jejich marketingovou a vizuální podobu a mou případnou roli v nich. ... Myslím, že už není žádným tajemstvím, že se Karel Janeček chystá kandidovat na prezidenta. Nedostal jsem ještě přímou nabídku. ... Měl jsem spíš pocit, že se týmu jeho poradců nedaří ho přesvědčit a proto bylo potřeba povolat mě, abych s panem Janečkem promluvil. Myslím, že jsem udělal velký dojem, doufám,“ poznamenal Novotný.

Strach z Demokracie 2.1?

Jak stojí výše, pár slov o Janečkově kandidatuře mělo zaznít v dokumentu o Janečkovi, který měla odvysílat i Česká televize. Prozatím k tomu ale nedošlo, neboť dokument je prý málo kritický. Sám Janeček v tom má jasno. „Faktický důvod cenzury vidím jinde. Hodně věcí, které dělám, se nehodí do krámu nevědomým lidem, kteří mají strach z mých aktivit. Nejdůležitější z nich je vysvětlování a snaha o implementaci volebního systému Demokracie 2.1,“ napsal na sociální síti Facebook.

Připomeňme, že pojem Demokracie 2.1. odkazuje na nový volební systém, v němž Janeček uplatnil svou vášeň pro matematiku a věří, že s jeho pomocí dokáže z politiky vymýtit „neřády“. Sám jim říká „zlojedi“. Aby lidem vysvětlil, jak to s novým volebním systémem myslí, odstartoval přibližně před dvěma lety cyklus setkání s občany pod názvem „Pozitivní evoluce“. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu v listopadu 2012 také vysvětloval, kdo je to vlastně „zlojed“.

„Zlojedi jsou ti lidé, kteří jsou v čele těch mocenských struktur, nebo na pozadí těch mocenských struktur a devastují naši zemi, vysávají, korumpují a nemusí to bejt pouze ekonomická finanční korupce, ale může to být i mocenská korupce. Ano, že jsou to prostě lidé, kteří zneužívají práce ostatních, zneužívají našich daní a přiživují se na tom systému. Je to prostě extrémně špatná věc a ti lidé, to jsou prostě lidé, kteří dělají špatné věci.“

Svou vášeň pro matematické modely pak realizoval při tvorbě volebního systému, který považuje za naprosto dokonalý a jeho aplikace má se zlojedy jednou provždy zamést.

Jak to celé souvisí s podporou USA a SNK ED?

Velmi konkrétního detailu, souvisejícího s Janečkovými prezidentskými ambicemi, si ale povšiml americký novinář Erik Best. Spolupráci na jeho kampani totiž naznačil Pavel Novotný, šéfredaktor serveru Extra.cz a velmi vlivná osobnost české bulvární scény. Ten se již před dvěma týdny v rozhlasových 20 minutách Radiožurnálu prořekl, že Janeček chystá prezidentskou kandidaturu a on že pro něj hodlá pracovat.

Podle Besta tak prořeknutí upovídaného lovce senzací vyvolává řadu otázek. Zejména je třeba se ptát, zda Janečkovy rozsáhlé protikorupční aktivity, včetně spolupráce s bývalým elitním zpravodajcem, nejsou ve skutečnosti politickou agendou. A také třeba na to, co v této souvislosti znamená velkorysá podpora, kterou Janečkovi poskytuje americká ambasáda.

Na závěr dostala naše redakce pozvánku na tiskovku. Od evropských demokratů: „Dobrý den, v příloze zasílám pozvánku na níže uvedenou tiskovou konferenci SNK ED. Daniel Kroupa a Karel Janeček Vás zvou na tiskovou konferenci, které se koná ve středu v Café Louvre. Téma: přímá volba evropského prezidenta volebním systémem „demokracie21“." Jen připomeňme, že Daniel Kroupa je tak či onak v politice od „sametu“ a patří k pohrobkům ODA. Zajímavé, že? Pokoušíme se oslovit Karla Janečka, aby nám k tomu poskytl nějaké vysvětlení. Budeme vás informovat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace