Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prostituce ve sněmovně. Lehké děvy budou nadále vydělávat nezdaněných 100 tisíc a roznášet pohlavní choroby

02.05.2014
Prostituce ve sněmovně. Lehké děvy budou nadále vydělávat nezdaněných 100 tisíc a roznášet pohlavní choroby

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Poslancům přistál na stole návrh zákona o regulaci prostituce z pera zastupitelů hlavního města Prahy. Normu měla sněmovna probírat v prvním čtení na schůzi, která začala toto úterý, nakonec se na ni ale nedostalo. Pro dolní komoru to podle všeho je a bude horký brambor. „V Poslanecké sněmovně byl podobný návrh mnohokrát, ovšem vždy se k tomu poslanci postavili negativně,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz pražský radní Lukáš Manhart.

Praha by ráda omezila prostituci ve veřejných domech, které sídlí na území hlavního města. Proto si pražští zastupitelé před časem vykasali rukávy a pro poslance připravili normu, která by měla podmínky provozování prostituce nejenom pro provozovatele veřejných domů, ale především u fyzických osob upravovat. Vládní koalice však není vůbec jednotná v tom, zda dá předloze požehnání. Z prostituce by se totiž de facto mohla stát regulérní profese.

„My v současné době řešíme problematiku centrální části Prahy, kdy zvláště v ulici Ve Smečkách máme čtyři až pět veřejných domů v jedné ulici a město s tím nemůže nic dělat. Do budoucna by město prostřednictvím tohoto zákona mohlo říci: Pro nás to je neakceptovatelné a vyloučit tak tuto činnost v daných lokalitách,“ přiznal ParlamentnímListům.cz zástupce předkladatele, radní z TOP 09 Lukáš Manhart. Podle něj by se norma neměla týkat jenom Prahy, ale i všech měst a obcí v ČR.

„Byť je to pražský návrh, tak návrh zákona by se vztahoval na celé území České republiky, to znamená, že by jej mohly využívat všechny obce ČR, které jsou konfrontovány s prostitucí. Obce by tak konečně dostaly do rukou účinný nástroj, jak regulovat prostituci. Prostituce není totiž v současné době nijak zákonem definována,“ uvedl dále Manhart.

Průkaz a prohlídky

Návrh zastupitelstva by se ale měl týkat i samotných prostitutek. Ty by měly mít vlastní průkaz, jakési licence od obecních úřadů, musely by pravidelně chodit na zdravotní prohlídky, a obce by mohly mít díky normě možnost povolit na svém území nevěstinec, či jej zakázat. Poskytování rozkoše by tak mohlo být podnikáním podle zvláštního zákona, podobně jako jsou dnes regulované profese lékaře či advokáta, tedy se všemi náležitostmi jako jsou poplatky, či daně.

„Kněžky lásky“ by navíc musely být i bezúhonné, což by se údajně zjistilo výpisem z evidence Rejstříku trestů.

„Za bezúhonnou se pro účely tohoto zákona nepovažuje fyzická ani právnická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním nebo s předmětem podnikání, o který žádá, nebo pro trestný čin kuplířství, obchodování s lidmi, sexuálního nátlaku, pohlavního zneužití a zneužití dítěte k výrobě pornografie, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena. Za bezúhonnou se dále nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin znásilnění, prostituce ohrožující mravní vývoj dětí, šíření nakažlivé lidské nemoci nebo pro trestný čin ohrožení pohlavní nemocí spáchaný úmyslně,“ vypočítává návrh zákona.

„Zákon říká, že pokud chcete tuto činnost provozovat, tak musíte podstoupit lékařskou prohlídku - tu provede specializovaný lékař. Až tehdy, když bude osoba zdravotně způsobilá, tak se může obrátit na příslušný úřad a zažádat o oprávnění k provozování prostituce. Tyto osoby budou muset ale chodit na zdravotní prohlídky v tříměsíčních cyklech. Podotýkám, že se ani tímto ošetřením nebude moci vyloučit, že osoba nebude nakažená nějakou pohlavně přenosnou nemocí,“ vysvětlil k návrhu dále radní Manhart.

Právě povolení a lékařské prohlídky u prostitutek, ač se o tomto hodně mezi politiky a v médiích v minulosti hovořilo, nebylo podle radního Manharta dosud nikdy upraveno.

Bylo tady klišé, že se stát stane pasákem

„Dosud tato věc nebyla upravena normou, neboť to vždy provázelo klišé, že stát se stane pasákem. Ale já jsem přesvědčen o tom, že stát se nestane pasákem, jde tady totiž o jinou primární hodnotu, která má být chráněna, a to je lidské zdraví,“ podotkl Manhart.

Jenže z jeho slov vyplynulo, že není jasné, kdo by měl povolení prostitutkám vlastně vydávat.

„Osoba, která splní všechny podmínky, by dostala zvláštní povolení, ale rozhodně by se nejednalo o živnostenský list s ohledem na choulostivou charakteristiku této činnosti. Oprávnění k provozování prostituce by bylo předmětem zvláštního registru, který by vydával příslušný městský úřad. Registr by byl neveřejný a tyto osoby by se musely prokazovat v rámci trestné činnosti ke kontrole. Záleželo by ale na jednotlivých úřadech, jak by si tuto věc ošetřily, který odbor by se touto činností zabýval. Zákon to totiž nepojmenovává, jde to nad rámec zákonné úpravy,“ ozřejmil ParlamentnímListům.cz radní.

Podle jeho slov není ani vyjasněná podoba příslušné průkazky, kterou by pro případ kontroly děvčata předkládala.

„Zákon musí pamatovat na ochranu integrity jednotlivých osob s ohledem na tuto činnost, proto zákon necharakterizuje, co na té průkazce má být,“ pronesl Manhart, podle něhož by pak každá osoba musela mít průkaz vždy u sebe, podobně jako občanku, či pas. Provozovatel zařízení se navíc bude muset v případě kontroly prokázat tím, že provozuje zařízení v souladu se zákonem.

Návrh samozřejmě pamatuje i na cizinky, které na území Česka budou chtít provozovat činnost prostituce. Budou muset mít vízum k pobytu nad 90 dnů vydané za účelem podnikání, nebo povolení k dlouhodobému pobytu.

Téma je poslanecký evergreen

Radní Manhart prý ale věří, že poslanci normu neodsunou na okraj svých stolů, a to už proto, že pokusy nastavit pravidla tohoto řemesla se opakují již od konce devadesátých let.

„Já myslím, že to je téma, kde se budou stírat rozdíly mezi stranickou příslušností v rámci jednotlivých politických stran, ale je otázkou, jak se k tomu postaví celá Poslanecká sněmovna - pevně věřím, že rozumně a objektivně, ale netroufám si říci, jestli ten zákon projde alespoň v prvním čtení,“ přiznal radní. Kolem prostituce jde totiž o několikátou iniciativu.

„Byl tam třeba návrh od Ministerstva vnitra, takže v Poslanecké sněmovně už to bylo vícekrát. Avšak vždy se k tomu poslanci postavili negativně, takže uvidíme, jak to bude tentokrát,“ dodal pro ParlamentníListy.cz Manhart.

Ministerstvo vnitra, které před lety zpracovalo věcný záměr zákona o regulaci prostituce, tento návrh pražských radních prý nepodporuje.

„Museli bychom vypovědět Úmluvu o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce. Výpověď mezinárodních smluv je partnery vnímána negativně," argumentoval letos v únoru mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Poslanci z KSČM, ODS i KDU-ČSL jsou opatrní

„O tomto konkrétním návrhu vím pramálo. Ovšem vím, že jsme k podobným návrhům byli vždy opatrní, neboť to je v podstatě způsob legalizace prostituce. Když uzákoníte pravidla, a tak dále, tak to se z toho stává legální činnost a vím, že to má další konsekvence na již přijatou legislativu,“ přiznal nechuť k normě za poslanecký klub KSČM jeho místopředseda Alexander Černý.

„Takže to není tak úplně jednoduché, jak se zdá na první pohled, proto bych se k tomu nechtěl prozatím vyjadřovat. Uvidíme v úterý, jak se k této předloze postaví celý klub KSČM,“ doplnil pro ParlamentníListy.cz Černý.

Ani vládní politici nemají jasno v tom, zda návrh podpoří. „Prostituci v Praze je třeba určitě regulovat, je to téma do komunálních voleb v Praze," uvedl v únoru pro server iDnes.cz předseda hnutí ANO 2011 a ministr financí Andrej Babiš.

Podle KDU-ČSL by pak řešením byla kontrola stávajícího stavu. „Jde o to tento jev udržet jen na vymezených místech, kontrolovat, že tam neprobíhá obchod s lidmi, otrocká práce, organizovaný zločin, že prostitutky mají přístup ke zdravotnickým službám, a že se mohou obrátit o pomoc při zadržování či finančním vydírání," vyjmenoval pro iDnes.cz místopředseda KDU-ČS Jan Bartošek. Jeho strana tak podle všeho normě posvěcení ve sněmovně nedá.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová -Tominová (ČSSD) nemá na věc jednoznačný názor. „Chci získat informace o vyhodnocení podobného zákona ze zemí, kde již několik let funguje," odvětila před časem místo odpovědi Marksová -Tominová.

„Manhartův návrh mi připadá strašně represivní, respektive nevyvážený. Požaduje po těch dámách mnoho povinností a nabízí málo výhod. Myslíte si, že to takhle bude fungovat? Že budou mít vůbec vůli se o tom se samosprávou bavit?" upozornila nedávno poslankyně z ODS Jana Černochová s tím, že jakákoliv registrace či seznam je v této zemi zneužitelný, což prostitutky odradí. „Já ho v této podobě nepodpořím," dodala k předloze Černochová.

Prý si kněžky lásky vydělají až sto tisíc

Kolik dívek, žen i mužů v ČR provozuje prostituci, se nedá vzhledem k velkému nárůstu tzv. escort servisů a přestěhování se těchto služeb do privátů spočítat. Vzhledem k ekonomické krizi a nízkým výdělkům v běžných profesích se ale v Čechách podle mnohých ukazatelů tento trend nebývale rozrostl; někdy se jedná o jednorázovou záležitost, ale po určité době se dívky k tomuto výdělku vracejí. Zarážející je údajně podle úřadů hlavně počet studentek, které si sexem vydělávají na studia.

„Kolik si vydělá česká prostitutka? Záleží samozřejmě na tom, jak je pracovně vytížená. Pokud ale pracuje na plný úvazek, vydělá si zhruba 100 tisíc čistého měsíčně,“ uvedl v listopadu 2013 server tn.cz s tím, že například za 15 minut sexu si ještě před pěti lety prostitutky účtovaly 1500 korun, nyní je to sice jeden tisíc, ale přesto si ty nejvýkonnější dívky vydělají od 60 do 120 tisíc korun. Záleží prý na tom, kolik klientů je schopna dívka za den obšťastnit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová