Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fracek, který se neměl stát premiérem! Ke všem svým mizerným vlastnostem přidal pokrytectví! Na smrt nemocný Gross takové reakce asi nečekal

04.05.2014
Fracek, který se neměl stát premiérem! Ke všem svým mizerným vlastnostem přidal pokrytectví! Na smrt nemocný Gross takové reakce asi nečekal

Foto: Zbyněk Pecák

Popisek: Stanislav Gross

Gross je pokrytecký fracek, který by měl vrátit peníze, k nimž přišel pochybnou cestou. I tato slova zaznívají v reakci na omluvu expremiéra z řad ČSSD. Ve straně už ale dlouho nepůsobí. Z českých politiků mu někteří omluvu věří, jiní už poněkud méně. Miroslav Kalousek (TOP 09) Grossovi popřál pevné zdraví. A mladý dokumentarista vysvětlil, co rozhovorem s Grossem sledoval.

Bývalý předseda ČSSD Stanislav Gross se objevil v pořadu České televize 168 hodin, a to díky odvysílaným úryvkům z chystaného dokumentu o českých expremiérech. „Všem vám, kteří jste mi před x lety důvěřovali a pak jste měli pocit, že jsem vás zklamal, vám se opravdu omlouvám. Je to něco, co cítím zapotřebí, aby zaznělo a šlo ze mě ven,“ řekl s pohnutím v hlase Gross, který z vysoké politiky odešel před devíti lety kvůli nevyjasněnému financování luxusního bytu za 4,2 milionu korun, což tehdy vysvětloval údajnou půjčkou od nemajetného strýce.

Expremiér přiznal, že v duchovním životě prošel od odchodu z politiky nějakým vývojem, přijal Krista a žije si vnitřně svobodnějším životem. „Stanislav Gross je symbolem úspěšné české vyčůranosti,“ prohlásil na jeho adresu v pořadu 168 hodin komentátor Práva Alexandr Mitrofanov. „To je hodnocení hodné pana Mitrofanova včetně té vulgarity. Ale je pravda, že mnozí čeští politici se zbavovali odpovědnosti za to, co způsobili, omluvou. A bylo jedno, jestli byli zleva nebo zprava,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Gross se ponižující prosbou o milost chce navždy vyvinit z odpovědnosti

„My nevíme, jak velkou materiální škodu natropil pan Gross státu. Ale víme, že způsobil velkou škodu morální, protože to myslel ,upřímně´ a pak se ukázalo, že to, co dělal, bylo vrcholně neupřímné. A zdá se mi, že taková cesta do Canossy směrem k voličům svědčí o nějakém triku, kterým se chce navždy vyvinit ze své odpovědnosti,“ používá politolog pro Grossovo počínání metaforu symbolizující ponižující prosbu o milost a dodává, že u nás umíme na spoustu nedobrých skutků různých politiků, když je třeba, rychle zapomenout a přes noc jsou z nich svatí.

Omluva prý nestačí, vrátí Gross peníze?

Pan Miroslav Indra o sobě na blogu iDnes.cz prozrazuje, že je člověkem věřícím ve svobodu a odpovědnost jednotlivce. A jako takového ho prý pořádně naštvala prazvláštní omluva expremiéra Grosse. Především proto, že před kamerami v zásadě obhajoval své „kouzelné zbohatnutí“ v závěru politické kariéry.

„A konečně se dostáváme ke zlatému hřebu programu: nahlas vyslovené omluvě za zklamání způsobené těm, kdo panu expremiérovi důvěřovali. Stanislav Gross si na přednesu omluvy dává záležet a dokonce se mu daří nasadit náležitě tklivý výraz. Jenže ve světle předchozích výroků není úplně jasné, v čem má ono zklamání, za něž se omlouvá, vlastně spočívat. Tím je však také dáno, že se tato omluva zařadí mezi všechna ostatní zbytečná plácnutí do vody. Nevíme, zda se Gross omlouvá za zpronevěru státních peněz, za lhaní, za celých 9 měsíců jeho premiérování, za podivné nabytí 80 miliónů… Ani slovo o tom, že by svou vágní omluvu snad chtěl podepřít onou účinnou lítostí – dejme tomu vrácením peněz za byt do státního rozpočtu. Směšná představa. Těší mě snad jen to, že jsem Stanislavu Grossovi nikdy nedůvěřoval, takže jeho „omluva“ je vlastně určena úplně jiným lidem,“ podotýká Indra.

Zároveň však zdůraznil, že expremiérovi přeje pevné zdraví, které bude podle všeho velmi potřebovat.

Co na to čeští politici?

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, mnohdy jeho bývalých kolegů, kteří ho potkávali ve sněmovně, co si o tom myslí a zda podle nich myslí Gross, co řekl, upřímně.

Zdá se, že politici vzali Grosse většinou na milost a často mu přejí pevné zdraví. I když někteří mu připomněli negativní věci. „Nebuďte soudci, abyste nebyli souzeni,“ připomněl Kristovo Kázání na hoře z Evangelia podle Matouše předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„Zda to myslí upřímně, to neumím posoudit,“ odpověděl předseda KDU-ČSL a vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek.

„Nebudu posuzovat a už vůbec ne soudit pohnutky někoho, kdo má údajně vážné zdravotní potíže,“ reagoval ministr obrany Martin Stropnický z ANO.

I u Sobotky se provalilo propojení na lobbisty a přidělování výhodných kšeftů

„Nejsem Kristus, takže do hlavy nikomu nevidím. Ale verze o úsporách z náhrad je stejně důvěryhodná jako ta sobotkovská. Tak jako u Grosse se i u Sobotky provalilo propojení na lobbisty a přidělování výhodných kšeftů,“ myslí si předseda Úsvitu Tomio Okamura.

„Věřím panu Grossovi, že to vždy myslel upřímně. Problém je úhel pohledu. Absolutně nesouhlasím, že by se politika, a to i vrcholová, nedala dělat poctivě. Když jsou motivací politiky ideály, vize a služba lidem, nepotřebuje žádné zákulisní tahy. Jen je to poněkud náročnější, nejspíš to stejně nikdo neocení a nedá se z toho zbohatnout,“ uvedla místopředsedkyně ČSSD a první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

Podle místopředsedkyně KSČM Miloslavy Vostré je Grossova omluva v pořádku. „Zřejmě se rozhodl udělat pořádek ve svém životě. Co se týče přijetí Krista, je to jeho rozhodnutí, a pokud bude s tímto úmyslem pokračovat i v dalším životě, věřme, že to tentokrát myslí doopravdy,“ dodala.

Gross je jedním z mnoha plodů českého „kindermanagementu“

„Já vám odpovím otázkou. Je skutečně nezbytné, abych si za každou cenu o všem něco myslel? Nicméně se omezím na to, že popřeji Stanislavu Grossovi život v klidu a dobré zdraví,“ řekl první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle europoslance ODS Hynka Fajmona, který byl v době Grosse členem sněmovny, je Gross jedním z mnoha plodů českého „kindermanagementu“, systému, kde příliš mladí a nezkušení lidé jsou okolím dotlačeni do funkcí, které prostě nedokážou zvládnout. „Je nenormální, aby se předsedou vlády nebo ministrem stávali lidé kolem třiceti let, jako tomu bylo v případě Grosse, Pospíšila nebo Sobotky. Zcela nás to vyřazuje z evropské politické tradice. Důsledky jsou hrozné jak pro republiku, tak pro ně osobně,“ vysvětlil Fajmon.

„Je hezké, že našel víru v Boha. Přeji mu, aby se uzdravil,“ popřál místopředseda Senátu Zdeněk Škromach z ČSSD.

„Jak upřímná je jeho konverze k náboženství, ať posoudí jeho noví bratři v Kristu. Pokud jde o upřímnost v politice, tak je ta omluva minimálně pozdní lítost,“ míní místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Omluvu lze přijmout po účinném pokání. Tedy až vrátí, co nakradl,“ uvedl poslanec TOP 09 Daniel Korte.

Grossovo „vyčůrané pokrytectví“

Pravidelný glosátor politického dění Miroslav Macek má za to, že Stanislav Gross přidal ke všem svým hříchům ještě pokrytectví. „Vyčuraně a nepostižitelně vyplacené prachy z úplatků ( pardon: peníze získané šikovným obchodním čichem a skvělou akciovou transakcí) si ovšem ponechal. Summa summarum: Ke všem svým mizerným vlastnostem přidal ještě pokrytectví,“ shrnuje svůj pohled Macek.

Hořká pachuť

Mladý dokumentarista Jan Látal natočil s Grossem dokument do cyklu Expremiéři. Ukázky z něj přinesl nedělní pořad 168 hodin. A jednalo se o skutečně unikátní zpověď, při které se bývalý ministerský předseda omlouval a otevřeně přiznával, že ne vše udělal dobře.

Jenže novináři připomínají, že kromě těchto obecných přiznání z premiéra nevypadly konkrétní případy, za které se nejvíce stydí. Přitom právě svědectví o jednotlivých podezřelých kauzách, například privatizaci Unipetrolu, by na jeho svědectví mohly být nejcennější.

Přitom se zdálo, že expremiér svědectví přímo nabízí, dokumentarista se však nezeptal. „Nechtěl jsem se ho ptát na minulost, zajímala mě současnost. Ta pachuť, která po jeho působení v politice zůstala. Moji ambicí nebylo znovu a znovu se rýpat v minulosti, ale pracovat s tou pachutí, s odpuštěním,“ uvedl autor dokumentu pro Lidové noviny.

Hlas lidu v diskuzích pod články o omluvě nemocného Grosse je ale zcela nemilosrdný. Pod tagem ixu se dočteme: „Blbý český volič je schopen tuto nulu opět v budoucnosti volit“. Další přispěvovatel píše: „Ten kdo něco ukradne, tomu ruka upadne“. „Ta omluva pana Grosse je opravdu jenom trik, pan Zbořil má pravdu. Každý, kdo si přihrál a nechal přihrát miliony ze státního a od svých kmotříků se rád omluví, když mu řeknou, že stačí omluva a že už nic nebude muset vracet. To je opravdu morálka. Takže tomu obratu ke Kristovi u pana Grosse nevěřím,“ stojí v dalším diskuzním příspěvku. A jeden obzvláště tvrdý: „Fracek, který se neměl nikdy stát předsedou vlády se omluvil a požádal Boha o pomoc v nouzi. Omluvil se za zlodějny, které organizoval a schvaloval. Když takovým lidem Pán odpouští pak Pán s námi a zle pryč. Musí mu téct do bot když požádal veřejně o odpustky. Nechť ho Duka postříká metličkou a veřejně uloží pokání, kterým by mělo být vracení toho k čemu se dostal pomoci těch intrik.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace