Kmotr u soudu: Uniklé odposlechy i „superposudek“, který prokazuje Janouškovu vinu... Čtěte podrobnosti
30.04.2014
Autor: repro
Popisek: Roman Janoušek
KRIMI, AKTUALIZOVÁNO Politický podnikatel Roman Janoušek má od roku 2012 na triku dopravní nehodu, při které srazil ženu a následně se pokusil ujet z místa činu. Celá kauza se vleče i proto, že se čekalo na velký posudek dopravních expertů, který má ukázat, zda známý lobbista spojovaný s ODS věděl o ženě, které měl svým počínáním ublížit. Posudek se připravoval osm měsíců a ve středu i na jeho základě padl rozsudek u Městského soudu v Praze. Celá kauza má ale mnohem více rovin, než by se mohlo zdát na první pohled.
Romanu Janouškovi hrozilo až 18 let vězení za údajný pokus o vraždu a ohrožení pod vlivem návykové látky. Kauza se táhne přes dva roky - od 23. března 2012, kdy havaroval ve Vyskočilově ulici v Praze a policisté mu následně naměřili v dechu přes dvě promile alkoholu. Janoušek nejprve svým vozem naboural do automobilu před sebou a pokračoval v jízdě. Když na následující křižovatce zastavil na semaforu, jedenapadesátiletá řidička nabouraného vozu se postavila před jeho vozidlo. Obžaloba tvrdí, že Roman Janoušek ženu následně svým automobilem srazil a z místa další nehody opět ujel. Připomíná to internetový server Deník.cz.
Podle znalců Janoušek o ženě musel vědět, hlásí ČT
Roman Janoušek byl nejprve stíhán za úmyslné těžké ublížení na zdraví, což následně státní zastupitelství přehodnotilo na pokus o vraždu. Roman Janoušek se hájí tím, že ženu neviděl a srazil ji tedy neúmyslně. Advokát obviněného se snaží prokázat, že poškozenou srazilo zpětné zrcátko rozjíždějícího se vozidla. Podnikatel a lobbista se se sraženou a zraněnou řidičkou mimosoudně vyrovnal, podle obžaloby jí zaplatil 900.000 korun. Od nehody ujížděl údajně proto, že měl delší dobu pocit, že je pronásledovaný a obával se provokace. Soud líčení přerušil, aby mohl být vypracovaný nový znalecký posudek, který by měl určit, kde sražená žena přesně stála. Pro rozhodnutí o Janouškově vině či nevině by tento před několika dny dodaný posudek mohl být klíčový. Podle informací České televize experti v posudku prohlašují, že Janoušek musel vidět ženu, kterou srazil.
Desetkrát rozsáhlejší posudek
Revizní znalecký posudek zpracovávaný v kauze dopravní nehody Romana Janouška je zhruba desetkrát rozsáhlejší, než bývají posudky při srovnatelných srážkách vozidla s chodcem. Uvedl to pro Novinky.cz zpracovatel Aleš Vémola z Ústavu soudního inženýrství v Brně, který patří k největším odborníkům z oboru dopravního soudního znalectví.
„Takhle tlustý posudek, který má 250 stran, z toho 50 stran příloh, jsme ještě nedělali,“ uvedl s tím, že i proto trvalo zpracování tak dlouho. Pracovali na něm osm měsíců. „Běžná nehoda, při níž je sražen chodec, si vyžádá posudek o dvaceti až pětadvaceti listech plus CD s fotodokumentací,“ podotkl Vémola.
Znalci v posudku konstatovali, že Janoušek musel ženu, kterou srazil svým autem a vážně ji zranil, vidět. Stála před ním a v žádném případě mu náhle nevstoupila do cesty.
Další únik odposlechů a chyby policie
Česká televize také informovala o tom, že Janouškova kauza představuje další případ, v němž na veřejnost unikly policejní odposlechy. Jde o velmi oblíbený nástroj v případě kauz, které se týkají např. politiků nebo osob napojených na politiky. Otázkou však je, kdo je využívá. Počet odposlechů přitom narůstá. Slýcháme o nich v kauze exhejtmana Davida Ratha nebo u Jany Nagyové, dnes Nečasové. Česká advokátní komora proto požaduje určitá omezení odposlechů. Volá po jejich smazání v případě, že odposlouchávaný hovoří se svým advokátem či advokáty. Státní zástupci však před podobným omezením důrazně varují.
Informace z Janouškových odposlechů uveřejnil server Lidovky.cz. Politický podnikatel měl podle nich hledat způsoby, jak na svou stranu získat veřejnost. Podle všeho dostal radu - měl zkusit vyvolat lítost. Soudní verdikt, který by mohl v krátké době padnout, naznačí, zda by mu podobná taktika byla k něčemu dobrá.
„Je potřeba to nastěhovat státnímu zástupci, s nímž se dá bavit. Je třeba mít jasnýho člověka, se kterým se můžeš bavit doma v garáži, když to řeknu obrazně...," odposlechli policisté loni na jaře muže, který Janouškovi radil. A Janoušek si postěžoval, že potřebuje vzbudit lítost. „Můžu si udělat PR, ale mně to hrozně nejde. Jediný, jak bys měl, tak omdlívat zarostlej a apatickej. Jediný, co funguje, je vyvolat v lidech lítost. Jak my dva budem vyvolávat v těch lidech lítost?" řekl Janoušek jinému lobbistovi, podle všeho někdejšímu šéfovi Socialistického svazu mládeže Martinu Ulčákovi.
Policie se chovala nestandardně
Deník Právo následně připomíná, že policie udělala hned na startu kauzy řadu chyb. Nevzala lobbistu na krevní test na alkohol, neprovedla trest na drogy. A především nechala Janouška hned po činu telefonovat. Dnes již klasická otázka, která se opakuje s železnou pravidelností, zní: Komu vlastně telefonoval Roman Janoušek? Odpověď na tuto otázku se však zatím zahalena rouškou tajemství.
Rozsudek padl ve středu
Státní zástupkyně Jana Kadeřábková je i po úterním hlavním líčení nadále přesvědčena, že podnikatel Roman Janoušek se při předloňské nehodě pokusil zabít jednapadesátiletou ženu, kterou srazil, těžce zranil, a navrch ujel. Žalobkyně proto při závěrečné řeči navrhla desetiletý trest. „Je zcela namístě jednání obžalovaného kvalifikovat jako pokus o vraždu,“ prohlásila Kadeřábková. Janouškovi hrozilo až 18 let, žalobkyně by se však spokojila s dolní hranicí sazby. „Obžalovaný se nedoznal, ale je schopen nápravy svého jednání,“ vysvětlila.
Po dvou letech vyšetřování a soudních přelíčení pak konečně padl verdikt v jedné z nejsledovanějších kauz. Městský soud v Praze poslal ve středu lobbistu Romana Janouška na tři roky do vězení za předloňskou dopravní nehodu. Pět let nesmí řídit. Vynesení rozsudku se podnikatel neúčastnil.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: redaktor KL1