Ruská armáda předvedla vojsko pro 21. století. Noviny v USA se netají obdivem a americký komentátor mluví o Hře o trůny
27.04.2014
Autor: BBC
Popisek: Ruský voják na Krymu
Ruská armáda na Krymu ukázala bojovou výstroj vojáka nové generace: výzbroj, pancéř a komunikační a navigační systémy spojené do jednoho celku. Novinky.cz píší, že Moskva sklízí plody modernizace. Na Ukrajině prý překvapila vybavením i strategií.
K závěrům amerických expertů napsal list The New York Times mimo jiné toto: „Ruská armáda na Krymu demonstrovala vojenskou strategii 21. století: kyberútoky kombinované s energickou informační kampaní a špičkově vycvičenými speciálními silami,“ citují Novinky.cz.
„Je to zásadní posun v přístupu ruských pozemních sil k problému. Kartami hrají velmi obratně,“ prohlásil bývalý velitel NATO admirál John Stavridis. Znalci prý mluví o úspěchu modernizace ruské armády, jež začala v roce 2008. Na Krymu Moskva předvedla asi 30tisícovou elitu svých speciálních a výsadkových sil a ukázala prý široký inventář výzbroje a výstroje až po jednotlivého vojáka.
I nový kalašnikov AK- 47
Experti poukazují například na nové titanové neprůstřelné vesty, které jsou odolné proti standardním nábojům NATO ráže 5.56 i proti nábojům z kalašnikovů, což, jak podotýkají Novinky.cz, dává Rusům vůči Ukrajincům velkou taktickou výhodu.
Novinky.cz popisují některé další detaily vybavení ruských elitních jednotek. Týdeník Focus si například všiml, že ruští vojáci používají novou, odlehčenou verzi „kalašnikova“ AK- 47, vybavenou optikou pro denní i noční nasazení.
Hra o trůny, kde prohrají všichni
Vladimir Putin dává najevo, že se mu dlouhodobá kritika ruské politiky nelíbí a že proti tomu hodlá něco dělat. Americký novinář Erik Best takto píše o situaci na Východě. Podle něj se dá krize přirovnat k populárnímu seriálu, kdy skutečná hrozba stojí úplně jinde. A nakonec prohraje i Rusko.
„Cílem Obamy je udělat z Putina lotra,“ cituje Erik Best New York Times. „To znamená prezidenta, který není uznávaný v Evropě ani v Americe,“ dodává s tím, že USA a další státy tím získají právo na sankce a na to, provádět určitou politiku vůči Rusku.
Podle Besta jsou Írán nebo Severní Korea „lotrovské“ státy, protože se na tom shodli všichni na Západě. V případě Ruska to ale neexistuje, myslí si Best. Nejvíce je to podle amerického novináře vidět v Německu nebo v Česku, protože určitá část politiků chce zachovat dobré vztahy s Ruskem a nechce akceptovat to, co říkají Spojené státy.
Dva se perou, třetí se směje
Best má za to, že to může dopadnout tak, že Amerika bude nejvíc oslabená. „Bude propagovat určitou politiku, ale zbytek světa anebo jeho velká část nebudou s tou politikou souhlasit,“ míní.
Americký novinář tvrdí, že Putin nyní dává najevo, že se mu kritika jeho osoby nelíbí a že proti tomu hodlá něco dělat. Je to prý podobné jako v populárním seriálu Hra o trůny. „My se hádáme s Ruskem, válčíme, občas jenom slovně, jenom politicky, ale ta skutečná hrozba je někde jinde. A nakonec prohraje i Rusko, i USA, i Evropa a někdo jiný na tom vydělá. Třeba Čína,“ dodává.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová