Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vražedná série pokračuje? Orlík vydal další mrtvolu!

26.04.2014
Vražedná série pokračuje? Orlík vydal další mrtvolu!

Foto: Mapy.cz

Popisek: Tentokrát pachatelé popojeli o pár kiometrů a shodili svou oběť do vod Orlíku z Otavského mostu

KRIMI Další oběť násilného činu vydala v těchto dnech nechvalně proslulá přehradní nádrž Orlík. Neznámý muž ležel pod hladinou zhruba dva roky. Slouží přehrada dál jako pohřebiště nepohodlných podnikatelů? A kolik těl ještě skrývá?

Mrtvola muže neznámé totožnosti byla objevena na Orlické přehradě, tentokrát pro změnu pod Otavským mostem. Zdá se, že tento způsob zbavování se nepohodlných konkurentů zůstal u podnikatelské mafie nadále oblíbený, navzdory dřívějším nálezům a tvrdým trestům, které padly v kauze tzv. orlických vražd. Kolika násilným činům tato vodní nádrž už tiše asistovala? A kolik těl ještě skrývají neprostupné nánosy bahna na jejím dně?

Další mrtvý z Orlíku

Torzo mužského těla objevili jihočeští kriminalisté s pomocí potápěčů pod Otavským mostem u Zvíkovského podhradí při pátrací akci v okolí Orlické přehrady. Z hloubky několika metrů vyprostili potápěči tělo, zabalené v modré plachtě a omotané řetězem, který byl u dna ukotven podstavcem přenosné dopravní značky. Neznámý muž mohl ve věku 32 až 42 let, vysoký 170 až 175 centimetrů, zřejmě podle oblečení nepatřil právě k chudákům. Na sobě měl totiž výhradně značkové oblečení – bundu. Basiko sports, italské sportovní plátěňáky značky Brugi, trenýrky Man´s World, a boty Reebok Aztrek.

oblečení mrtvého z Orlíku

Nalezené oblečení napovídá, že neznámý rozhodně netrpěl chudobou

Odborníci odhadují, že nalezené ostatky skrývala voda nejméně dva roky. To však neodpovídá v policejní databázi popisu žádného pohřešovaného, takže by se mohlo jednat i o cizince. Příčina jeho smrti zatím zveřejněna nebyla, rozhodně však nemohl tak krkolomným způsobem spáchat sebevraždu. Záhadou tudíž zůstává nejen totožnost mrtvého, ale také důvody zločinu a pachatel. Jedná se snad o dalšího nepohodlného podnikatele, jehož tělo nemělo být nikdy nalezeno?

Model Severa

Styl ‚pohřbení‘ neznámého připomíná smrt podnikatele Pavla Severy, jehož tělo bylo nalezeno v prosinci 1992 na dně Sečské přehrady. Objeven byl vlastně náhodou, když policisté pátrali po vražedné zbrani, kterou byl zastřelen hradecký podnikatel Stanislav Novotný. „Nález zavdal příčinu k mnoha pověstem, kolik těch zavražděných podnikatelů vlastně v sečské nádrži leží... Ale nepopírám, že šlo o šťastnou náhodu. Tělo dospělého muže, přivázané pevně k železné traverze, by samo od sebe sotva někdy vyplavalo," konstatoval ve svých vzpomínkách plukovník Otto Křinka z Krajského úřadu vyšetřování v Hradci Králové. Jako smrtelné lůžko posloužila Severovi 151 cm dlouhá, 18 cm široká a 36 kg vážící traverza, k níž byl přivázán elektrickým kabelem, autolanem, drátem, páskem z vlastních kalhot a obinadlem. Pitva prokázala, že navzdory četným zraněním bylo bezprostřední příčnou jeho smrti utopení.

Orlická série se vrací

Další hrůzný nález na Orlíku připomíná případ „orlických vražd“, které patří k nejzávažnějším zločinům konce minulého století. Skupina zločinců, mezi nimiž byla i žena, zavraždila po vzájemné domluvě v letech 1991 až 1993 pět lidí. Jejich výjimečnost je dána nejen počtem obětí, ale právě i způsobem ukrýváním mrtvol – shozením ze Žďákovského mostu do Orlické přehrady. Jediným motivem všech vražd byly peníze nebo majetek obětí, ve dvou případech jimi stali dokonce blízcí příbuzní.

Žďákovský most

Nechvalně proslulý Žďákovský most, z nějž "orličtí vrazi" házeli do vody své oběti

Ústřední postavou skupiny se po zatčení stal Karel Kopáč, bývalý příslušník speciální policejní zásahové jednotky (URNA). Po odchodu začal pracovat jako vyhazovač v proslulé pražské vinárně podsvětí Narcis. Dál však udržoval kontakty s příslušníkem URNY Martinem Tylšem, od nějž kupoval vyřazené samopaly, pancéřové pěsti, granáty a dokonce i semtex. Za nedovolené ozbrojování a neoznámení trestného činu byl pak Tylš v roce 1996 „odměněn“ soudem 2,5 lety nepodmíněně.

Kopáč byl jediným členem gangu, který podrobně popsal a v rekonstrukcích předvedl všechny podrobnosti spáchaných vražd. Uvedl, že všechny byly předem naplánovány včetně úkolů, které měl každý jednotlivý člen gangu plnit. Další společníci, především Vladimír Kuna, ho označili za organizátora a vůdce. V lednu 1994 ho vážná autonehoda upoutala na invalidní vozík, což bral jako největší trest za skutky, které spáchal.

Děsivá konzervárna

Člen gangu Vladimír Kuna si zřídil ve sklepě nájemního domu v pražském Podolí posilovnu, v níž gang ukládal své oběti do připravených kovových sudů. Autorem nápadu byl právě Kuna. Při vyšetřování vyšlo najevo, že se dokonce zabýval myšlenkou zhotovení stroje na ‚šmelcování‘ lidí. Měl na svědomí dvě vraždy včetně zosnování vraždy vlastní matky. Po vraždách nebo ‚‘zakonzervování‘ mrtvoly se vždy opíjel do němoty a část získaných peněz utrácel za prostitutky.

Policejní potápěči při pátrání po obětech "orlických vrahů"

Policejní potápěči při pátrání po obětech "orlických vrahů"

Nejzákeřnějším z gangu byl Ludvík Černý, známý v pražském veksláckém prostředí pod přezdívkou „doktor“. Vykonavatel vražd si v roce 1991 opatřil pistoli zn. Frommer, které láskyplně říkal ‚moje malá‘.Na oběti útočil zcela nečekaně, proti dohodnutému plánu a vždy zákeřně – střelbou do týlu. V době zatčení byl ženatý a vzorně se staral o rodinu. Na veřejnosti působil důvěryhodně, naposledy pracoval jako řidič u firmy Mercedes Benz Bohemia Praha. Při výsleších mluvil spisovně a s úsměvem se snažil dokázat, že jde o omyl. Jeho jméno je spjato i s aférou tehdejšího majitele fotbalového klubu FC Sparty Praha Petra Macha, který byl obviněn z pojišťovacího podvodu, a objevilo se i při útěku – Jiřího Kajínka z věznice Mírov, který byl zadržen policií za dramatických okolností přímo v bytě Ludvíka Černého v pražské Kurzově ulici.

Oběti ziskuchtivosti

První obětí byl podnikatel Aleš Katovský, o němž bylo známo, že „je v balíku“. Stávalo se, že měl u sebe i půl milionů na hotovosti, a tak Černý přišel s nápadem zbavit se ho a jeho peníze si přivlastnit. Černý Katovského zastřelil, Kopáč ho svlékl a zabalil do drátěného pletiva a odjeli na Žďákovský most. O 800 tisíc ve valutách, které měl u sebe, se rozdělili. Druhý Leorento Lipoveci zaplatil životem svůj zájem o koupi zbraní. Jako první skončil v sudu, jeho tělo dokonce pachatelé zasypali louhem a zalili vodou. Vraždou se gang zmocnil 30 tisíc korun v cizí měně, zlatý řetízek mrtvého Černý nosil několik dní na krku.

pátrání na Orlíku

První zavražděný byl zabalen do náhodně nalezeného pletiva

Poté přišla na řadu Kunova matka Anna Medková, která provozovala sadomasochistický salon. Zaslaná výbušnina zničila její rodinný domek, žena podlehla svým zraněním v nemocnici o pět dnů později. Po roce byla Vladimíru Kunovi a jeho bratru vyplacena částka 1,6 milionu korun jako dědictví podle dohody se Kuna měl o svou polovinu rozdělit s Kopáčem a Černým. Kuna také zorganizoval vloupání do bytu svého bratra a zmocnil se jeho dědického podílu.

Kde a za jakých okolností zemřel mohutný starožitník Vlastimil Hodr, nelze objektivními důkazy doložit. Jisté je pouze to, že byl Černým zastřelen zezadu do hlavy a okraden o zlaté pečetě, na které mu slíbil sehnat kupce. Stejně jako Lipoveci byl i Hodr uložen do sudu a vhozen do přehrady. Pátou obětí se stal Kopáčův švagr Jaroslav Meier, na jehož vraždě se podílela i jeho manželka Irena. Nechtěla s ním už žít, rozhodně však nemínila přijít o rodinný dům. Slíbila ho poskytnout jako zástavu na vysoký bankovní úvěr, za což měla získat 5 miliónů. Za Meierovu vraždu dostal Černý 100 tisíc korun.

pátrání na Orlíku

Další oběti už pachatelé ukládali do předem připravených sudů

Soudní dohra

Krajský soud v Praze odsoudil 18. dubna 1997 Karla Kopáče k 21 letům vězení. Ludvík Černý a Vladimír Kuna dostali doživotí, Petr Chodounský 14 let a Kopáčova sestra Irena 12 let. Odvolací soud pak snížil trest Kunovi na 25 let vězení a Ireně Meierové na 10 let. Ostatním tresty potvrdil. Karel Kopáč spáchal 15. dubna 2004 ve své cele v Kuřimi sebevraždu – oběsil se na šňůrce od pyžama.

Samotné vyšetřování bylo poznamenáno konflikty mezi kriminalisty a některými tehdejšími funkcionáři ministerstva vnitra, kteří komplikovali nekompetentními rozhodnutími využití běžných, uznávaných a osvědčených metod a postupů kriminální policie. Po ukončení případu začal být vedoucí týmu podplukovník. Josef Doucha tajně sledován a byl nařčen ze styků s cizojazyčným podsvětím. Proto od police odešel a nyní pracuje jako advokát. Případ zfilmoval režisér Jiří Svoboda, jeho film Sametoví vrazi měl premiéru 27. ledna 2005.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace