Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V ČT zakázali odvysílat dokument o milionáři a protikorupčním aktivistovi Karlu Janečkovi. Režisér prý není dost „kritický“

24.04.2014
V ČT zakázali odvysílat dokument o milionáři a protikorupčním aktivistovi Karlu Janečkovi. Režisér prý není dost „kritický“

Foto: kareljanecek.com

Popisek: Karel Janeček

Česká televize odmítla odvysílat dokument režiséra Davida Vondráčka o miliardáři a protikorupčním aktivistovi Karlu Janečkovi s názvem Pozitivní evolucionář. Původně měl být na programu již 6. dubna. Tvůrce si kvůli tomu na postup veřejnoprávního média stěžoval Radě ČT. Informoval o tom server iDnes.cz s tím, že Vondráček se proslavil například snímkem Láska v hrobě, dříve pro ČT točil také některé portréty z cyklu GEN.

„Dá se to nazvat cenzurou, protože dokument byl schválen, následně přišly výhrady, které jsem byl schopen akceptovat. Pak mi ale bylo oznámeno, že dokument nebude vysílán v době, kdy by byl ještě aktuální," řekl serveru Vondráček.

Kreativní producent ČT Petr Kubica popřel, že by Vondráčkovi řekl, že dokument o Janečkovi nebude odvysílán vůbec. Vidí v něm ale chyby: „Vadí mi, že se nedotýká komplexněji postavy pana Janečka ani vysokofrekvenčního obchodování na burzách, kterým si pan Janeček vydělává," cituje server Kubicu s tím, že toto je jeho hlavní výtka.

Samozvaný spasitel se změnil v Pozitivního evolucionáře

Mluvčí ČT Alžběta Plívová zmínila, že dokument se měl původně jmenovat Samozvaný spasitel, i to, že v něm nebyla zmíněna politická minulost rodičů Janečka nebo etika jeho podnikání. Podle mluvčí jsou změny v dokumentu možné, musí být ale dodatečně odsouhlaseny, což se v tomto případě nestalo.

Vondráček v úterý zaslal Radě České televize podnět, ve kterém upozorňuje na neodvysílání dokumentu. „Zásadní výhrada byla, že v dokumentu nemám rozpor mezi legitimitou a morálností Janečkova podnikání. Ale já tam mám polemiku ekonoma Pavla Párala i dalších. Výhradou také bylo, že propaguji občanské sdružení Pozitivní revoluce. To ale neexistuje. Je to jen akce, která totálně vybouchla," sdělil Vondráček iDnes.cz s tím, že v dokumentu byl ochotný udělat drobnější změny včetně jeho názvu. Odmítl ale větší zásahy. „Nemůžu změnit podstatu pohledu na to, jaký je Karel Janeček," tvrdí Vondráček.

Dokument o Karlu Janečkovi podle iDnes

Dokument má v současné podobě 52 minut. Karla Janečka autor zachycuje v jeho firmě, na mítincích, ale i v soukromí. Janeček mimo jiné vysvětluje, jak by změnil volební systém v ČR, jak funguje princip obchodování pomocí počítačů, jež jsou přímo v místech burz, jaký je obrat jeho firmy i velikost jeho majetku nebo proč jej fascinuje číslovka 12. Divák vidí také to, kterak jeho přítelkyně velí rekonstrukci velké vily nebo jak se Janeček prohání ve sportovním voze.

Kromě podnikatele v dokumentu vystupují jeho rodiče, bývalá manželka či jedna z přítelkyň. Počínání Janečka komentují jeho obchodní partner Václav Dejčmar, aktivista Matěj Hollan nebo ekonom Tomáš Sedláček.

„Ten film je chytlavý, protože lidé chtějí vědět, jak to má pan Janeček s ženami a jak vydělal miliardy. Zároveň si troufám říci, že není bulvární, protože má více vrstev," říká o snímku jeho režisér David Vondráček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová