Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V ČT zakázali odvysílat dokument o milionáři a protikorupčním aktivistovi Karlu Janečkovi. Režisér prý není dost „kritický“

24.04.2014
V ČT zakázali odvysílat dokument o milionáři a protikorupčním aktivistovi Karlu Janečkovi. Režisér prý není dost „kritický“

Autor: kareljanecek.com

Popisek: Karel Janeček

Česká televize odmítla odvysílat dokument režiséra Davida Vondráčka o miliardáři a protikorupčním aktivistovi Karlu Janečkovi s názvem Pozitivní evolucionář. Původně měl být na programu již 6. dubna. Tvůrce si kvůli tomu na postup veřejnoprávního média stěžoval Radě ČT. Informoval o tom server iDnes.cz s tím, že Vondráček se proslavil například snímkem Láska v hrobě, dříve pro ČT točil také některé portréty z cyklu GEN.

„Dá se to nazvat cenzurou, protože dokument byl schválen, následně přišly výhrady, které jsem byl schopen akceptovat. Pak mi ale bylo oznámeno, že dokument nebude vysílán v době, kdy by byl ještě aktuální," řekl serveru Vondráček.

Kreativní producent ČT Petr Kubica popřel, že by Vondráčkovi řekl, že dokument o Janečkovi nebude odvysílán vůbec. Vidí v něm ale chyby: „Vadí mi, že se nedotýká komplexněji postavy pana Janečka ani vysokofrekvenčního obchodování na burzách, kterým si pan Janeček vydělává," cituje server Kubicu s tím, že toto je jeho hlavní výtka.

Samozvaný spasitel se změnil v Pozitivního evolucionáře

Mluvčí ČT Alžběta Plívová zmínila, že dokument se měl původně jmenovat Samozvaný spasitel, i to, že v něm nebyla zmíněna politická minulost rodičů Janečka nebo etika jeho podnikání. Podle mluvčí jsou změny v dokumentu možné, musí být ale dodatečně odsouhlaseny, což se v tomto případě nestalo.

Vondráček v úterý zaslal Radě České televize podnět, ve kterém upozorňuje na neodvysílání dokumentu. „Zásadní výhrada byla, že v dokumentu nemám rozpor mezi legitimitou a morálností Janečkova podnikání. Ale já tam mám polemiku ekonoma Pavla Párala i dalších. Výhradou také bylo, že propaguji občanské sdružení Pozitivní revoluce. To ale neexistuje. Je to jen akce, která totálně vybouchla," sdělil Vondráček iDnes.cz s tím, že v dokumentu byl ochotný udělat drobnější změny včetně jeho názvu. Odmítl ale větší zásahy. „Nemůžu změnit podstatu pohledu na to, jaký je Karel Janeček," tvrdí Vondráček.

Dokument o Karlu Janečkovi podle iDnes

Dokument má v současné podobě 52 minut. Karla Janečka autor zachycuje v jeho firmě, na mítincích, ale i v soukromí. Janeček mimo jiné vysvětluje, jak by změnil volební systém v ČR, jak funguje princip obchodování pomocí počítačů, jež jsou přímo v místech burz, jaký je obrat jeho firmy i velikost jeho majetku nebo proč jej fascinuje číslovka 12. Divák vidí také to, kterak jeho přítelkyně velí rekonstrukci velké vily nebo jak se Janeček prohání ve sportovním voze.

Kromě podnikatele v dokumentu vystupují jeho rodiče, bývalá manželka či jedna z přítelkyň. Počínání Janečka komentují jeho obchodní partner Václav Dejčmar, aktivista Matěj Hollan nebo ekonom Tomáš Sedláček.

„Ten film je chytlavý, protože lidé chtějí vědět, jak to má pan Janeček s ženami a jak vydělal miliardy. Zároveň si troufám říci, že není bulvární, protože má více vrstev," říká o snímku jeho režisér David Vondráček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace