Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zeman: Hlava státu si nemůže dovolit fyzické napadení, nechť je to alespoň facka morální! Prezident opět k Babišovi a bezohledným boháčům

21.04.2014
Zeman: Hlava státu si nemůže dovolit fyzické napadení, nechť je to alespoň facka morální! Prezident opět k Babišovi a bezohledným boháčům

Autor: Hans Štembera

Popisek: Prezident Miloš Zeman s cigaretou

Nadační fond Miloše Zemana uspořádal v pátek večer na Pražském hradě charitativní aukci, jejímž cílem bylo vybrat další peníze do fondu, který by měl, byť symbolicky, splácet státní dluh. Během aukce se vybralo přes 2 miliony korun. Prezident Zeman si během projevu rýpl do „nejchudšího z Čechů“, ministra financí Babiše, kterého nepřímo vyzval, aby do fondu také přispěl.

„Nakoupíme v listinné, nikoli elektronické, podobě státní dluhopisy, které ovšem státu nevrátíme, ale které znehodnotíme, rozřežeme a dáme je na Pražském hradě jenom jedné jediné osobě - nejchudšímu z Čechů - ministru financí. A při té příležitosti se těším na svůj projev, jehož leitmotivem bude: A pane ministře, kolik dáte vy?“ rýpl prezident republiky do Andreje Babiše, který je označován za druhého nejbohatšího Čecha.

Finanční dary do nadačního fondu podle slov prezidenta republiky zcela jistě posílají lidé, kteří v naší zemi poctivě vydělávají, poctivě platí daně a nedopouští se ani daňových ani úvěrových podvodů.

Morální facka

„U těchto lidí včetně mě se zrodila touha dát někomu facku. A protože hlava státu si nemůže dovolit fyzické napadení, nechť je to alespoň facka morální. My všichni, jak tu sedíme, dáváme morální facku těm, kdo pobírají nezaslouženě vysoké platy a přitom hodnota jejich práce pro společnost není bohužel pouze nulová, ale dokonce záporná. Já věřím, že průběh dnešního večera nám umožní, abychom tu facku dali s rozmachem,“ konstatoval prezident Miloš Zeman.

Charitativní aukce, která proběhla v pátek večer ve Španělském sále na Pražském hradě, se zúčastnilo zhruba 430 hostů. Každý z hostů si však musel možnost účasti zaplatit, vstupenky se prodávaly v ceně 1 500 korun a výtěžek z nich byl částečně věnován na úhradu nákladů hradní akce a na prezidentský fond.

Výtěžek přes dva miliony

Během aukčního večera se dražily dřevěné dubové kraslice a celkový výtěžek z charitativní aukce činil 2 237 000 Kč. Dřevěné vysoustružené vejce s podpisem prezidenta Miloše Zemana bylo vydraženo za tři čtvrtě milionu korun.

Prezidentskou akci na Hradě moderoval herec Marek Vašut. Mezi hosty byl například expremiér a jeden z členů správní rady Nadačního fondu Jiří Rusnok, bývalý premiér a exministr financí Jan Fischer, zpěvák Daniel Hůlka nebo modelka Andrea Verešová.

Babiš rýpe na Twitteru

Prezident Miloš Zeman zatím na speciálním účtu vybral peníze, které by postačily na zaplacení částky, o kterou dluh na úrocích vzroste za 37 minut. Na svém twitterovém účtu to pronesl ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

„K 31. 3. byl státní dluh 1683,4 miliardy. Za rok 2013 úrokové náklady 50,6 miliardy, čili 5,78 milionu za hodinu. Zemanův fond zatím vysbíral na 37 minut úroku," rýpá ministr financí na Twitteru do hlavy státu.

Reaguje tak na páteční výzvu Zemana, aby i Babiš, který patří k nejbohatším Čechům, přispěl svým dílem na splacení dluhu.  Před páteční sbírkou bylo na účtu fondu asi 1,4 milionu korun. Za peníze, které fond vybral, chce Zeman koupit státní dluhopisy, které vedení fondu prý znehodnotí. Poté je plánuje předat právě Babišovi. Ten následně na Twitter připsal, že jen on sám, jako fyzická osoba, za loňský rok zaplatí na daních 39 milionů. A jeho firmy ještě mnohem více, plných 608 milionů. To je podle něj ten nejzásadnější příspěvek na umoření státního dluhu. Kromě toho je prý ale připraven sám přispět i do Zemanova fondu.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes Babišovo rozhodnutí přispět do prezidentského fondu na splácení státního dluhu přivítal. ČTK však řekl, že neví, jestli ministr financí již peníze poslal. Na kontě fondu se podle něj částka objeví až tak po týdnu od zaslání.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace