Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jděte do prdele, rozčílil se europoslanec Falbr. Novináři se ho totiž zeptali, jak to, že za jediný den dostane více než 200 tisíc

20.04.2014
Jděte do prdele, rozčílil se europoslanec Falbr. Novináři se ho totiž zeptali, jak to, že za jediný den dostane více než 200 tisíc

Foto: archiv RF

Popisek: Richard Falbr v Bruselu

Více než dvě stě tisíc korun dostanou dosluhující europoslanci za jediný den ve funkci. Ti totiž do Štrasburku dorazí jen první červencový den, ale červencový plat dostanou v plné výši, což je necelých osm tisíc euro.

Když se na toto téma zeptal Český rozhlas europoslance za ČSSD Richarda Falbra, neskutečně se rozhořčil: „Já o tom nevím. To je vše, co vás zajímá. Jděte do prdele. Vás zajímají jenom peníze. Já o tom nevím, že mám v červenci plat.“

V červenci už budou ale brát plat i nově zvolení europoslanci. Podle mluvčí musel europarlament škrtat v rozpočtu, aby poslancům mohl tyto platy poslat.

Richard Falbr, který se znovu uchází o křeslo europoslance na šestém místě kandidátky sociální demokracie, později svůj výrok na Facebooku doplnil: „Koho by to nenaštvalo? Pět let se mě žádný redaktor nezeptá na to, co tady vlastně děláme, a když se blíží volby, tak zřejmě dostane za úkol vyvolat k evropským poslancům odpor," snažil se o vysvětlení Falbr.

Konečně se zviditelnil, tvrdí Telička

„Myslím, že se pan Falbr po letech konečně zviditelnil,“ komentoval pak pro ParlamentníListy.cz výrok europoslance lídr kandidátky pro eurovolby za hnutí ANO Pavel Telička.

Plný měsíční plat dostanou jak nově zvolení poslanci, tak i ti dosluhující. Základní plat činí necelých osm tisíc eur, což je zhruba 215 tisíc korun. K tomu se obvykle připočítávají například příspěvky na provoz kanceláře.

Je to nesprávné a nepříjemné, řekl Svoboda

„Měsíční plat za jednodenní výkon je samozřejmě velmi nepříjemná a nesprávná událost. Jak je možné, že pan poslanec Falbr neví o svém platu, na to se musíte zeptat jeho,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz kandidát KDU-ČSL do Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Polčák by se platu vzdal

Podobně to vidí i kandidát TOP 09 a Starostů Stanislav Polčák. „Nepovažuji to za správné, já sám bych se na místě europoslanců tohoto platu vzdal ve prospěch charitativních organizací. Chci zdůraznit, že nejde o laciný populismus, ale věc morálky. Jeden den práce za celý měsíční plat je zjevně v rozporu se základní politickou kulturou,“ řekl.

Březinovi svědomí nedovolí si peníze nechat

Právě použít tyto peníze na charitu hodlá europoslanec Jan Březina (nestraník zvolený za KDU-ČSL). Ten však nejprve Českému rozhlasu uvedl, že fakt, že dostane za jeden práce celý měsíční plat, je pro něj vcelku příjemné překvapení. Později ale dodal, že situace, kdy by měl případně brát plný jednoměsíční plat za jediný den v práci, mu úplně nevyhovuje. Svědomí mu prý nedovolí, aby si peníze nechal a pošle je na charitu, jak řekl ČRo.

Co na to Mach?

ParlamentnímListům.cz se k věci vyjádřil také předseda Strany svobodných občanů Petr Mach. „Také nevím, jak se určují platy europoslanců. Ale až budu europoslancem, zjistím si to. Ostudou pana Falbra je, jak vulgárně se vůči lidem vyjadřuje. Jestli je to tak, že platy poslanců se dávají za účast, je to divné. To si to tam pak může někdo jen odsedět, aniž by reálně pečlivě zkoumal návrhy zákonů,“ upozornil Mach.

Spíše diety, nebo ať si plat rozdělí, navrhuje Opravilová

Kandidátka KSČM Esma Opravilová k tomu dodává: „Nelíbí se mi používání vulgárních výrazů v politice. Vždy jsem byla příznivcem toho, abychom měli politiku korektní a vrátili ji co nejblíže k lidem. Pokud budeme požívat vulgarismy, tak to bude vyznívat spíše v náš neprospěch. Zvolila bych dvě formy kompenzace jednodenního pracovního výkonu: buď formou jednodenní diety, nebo alikvótní rozdělní mezi stávajícího a nově zvoleného poslance Evropského parlamentu," sdělila Opravilová. Fakt, že europoslanci Falbr a Březina nevěděli nic o svých platech, přisuzuje možnému selhání lidského faktoru. 

Podle tiskové mluvčí Evropského parlamentu Marjorie van den Broeke podobná situace vzniká poprvé od roku 2009, kdy Evropský parlament převzal odpovědnost za platy svých poslanců. Do té doby určovaly pravidla jednotlivé členské státy. Volby do europarlamentu se uskuteční 23. a 24. května.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace