Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kapesné 55 tisíc! Tak vydělávají děti z Ulice. Co na to zákon?

22.04.2014
Kapesné 55 tisíc! Tak vydělávají děti z Ulice. Co na to zákon?

Autor: archiv

Popisek: Sourozenci Valentovi vydělávají v Ulici statisíce, za které platí ztrátou bezstarostného dětství

I když je dětská práce protizákonná, pro malé herce to neplatí. Některé dětské hvězdy navíc vydělávají mnohem víc než většina pracujících, nejlépe placený Matyáš Valenta z Ulice si přijde až na 55 tisíc měsíčně. Když jde o showbyznys, předpisy jdou stranou.

Vydělávají takové částky, že uživí s přehledem celou rodinu. Co na tom, že makají od úsvitu do tmy, místo aby se proháněly po hřišti a užívaly si bezstarostné dětství. Zatímco problematika dětské práce je jedním z klíčových témat kritiky životních podmínek v rozvojových zemích, pro dětské filmové a televizní hvězdy to ve státech, které se považují za vyspělé, neplatí. Rozdíl mezi malými dělníky ve fabrikách či na polích a zátěží, kterou klade na herce práce před kamerou, spočívá hlavně ve výši ocenění. I zde tudíž nejspíš hrají hlavní roli peníze – když je jich hodně, na důsledky se nehledí.

Kapesné přes padesát táců

Nejvyššími výdělky se mezi dětskými a teenagerskými herci mohou pochlubit sourozenci Valentovi, kteří si dohromady vydělají natáčením Ulice 95 tisíc korun měsíčně. Nyní devatenáctiletý Matyáš, který již od ledna 2005 ztvárňuje postavu Františka Hrubého v nekonečném seriálu TV Nova Ulice, strčí do kapsy všechny ostatní české dětské hvězdy. Za každý měsíc natáčení si totiž připíše na konto 55 tisíc korun. Na teenagera opravdu velmi slušné kapesné! Do Ulice však Matyáš rozhodně nenastupoval jako nováček, poprvé stanul před kamerou již ve čtyřech letech a televize mu rozhodně neplatí tak vysoké honoráře jen z milosrdenství. Ve své generaci opravdu patří k nejlepším. Již v deseti získal na Filmovém festivalu Oty Hofmana ocenění Zlatý dudek za nejlepší chlapecký výkon ve filmu Rafťáci a vzápětí to ještě dvakrát zopakoval – v roce 2007 za Ondru ve snímku Maharal a o rok později za postavu Káji v komedii Kája a Zabi. To však není všechno. V osmi letech nasbíral první zkušenosti v dabingu, v deseti stanul poprvé na pódiu jako moderátor po boku Ondřeje Brzobohatého a od jedenácti let hraje i v divadle.

Škola má mít pochopení

Matyáš sice studuje na hostivařském Gymnáziu bratří Čapků, takže to má ze školy do ateliérů pár kroků, přesto mu ale dává ‚dvojí směna‘ zabrat. Natáčí totiž deset až jedenáct dní v měsíci, leckdy i o víkendech, protože v seriálu se nějaké to všeobecné volno rozhodně nedrží. „Natáčení je časově náročné a studium na gymnáziu zabere denně také hodně času, takže je občas dost obtížné obojí zvládat. Ve škole mám ale individuální plán a díky vstřícnosti profesorů všechno zvládám. Neznamená to, že by mi něco odpustili, všechno se musím naučit,“ prohlásil nedávno v rozhovoru pro server Kámoška.cz. Jeho o pět let mladší sestřička Anna Marie si zahrála poprvé ve třetí řadě seriálu režiséra Hynka Bočana Zdivočelá země. Vzápětí se dostala i do Ulice. V podstatě náhodou, když čekala na bráchu během jednoho konkurzu. Produkce jí nabídla, ať si to taky zkusí, a vyšlo to. „Jsme určitě lépe sehraní, než kdyby tam přišel někdo cizí. Myslím, že třeba pokojíkové rvačky Emy a Franty jsou velmi věrohodné,“ říká Matyáš. Úspěch a velké honoráře jsou sice fajn, malí herci však za ně v budoucnu často platí neúměrně vysokou daň.

V zajetí snů

Dětství prožité ve filmových studiích může nenávratně pochroumat nazírání malých herců na okolní svět. Nejznámějším příkladem je americká legenda Liz Taylor, která se stala hvězdou v pouhých dvanácti letech. Od té chvíle však trpěla podobným syndromem jako děti, které vycházejí z dětských domovů naprosto nepřipravené na každodenní realitu. Svoji první smlouvu se společností Metro-Goldwyn-Mayer uzavřela již v jedenácti letech. Od té chvíle nikdy nepřekročila práh klasické školy, učila se mezi jednotlivými záběry pod pedagogickým dohledem studia MGM. Díky tomu neměla ani páru o životě ostatních dětí ani o mezilidských vztazích. Znala je pouze z filmových scénářů, které nenabízely divákům běžný život, ale jejich sny. O jejich dosažení pak stále dokola marně usilovala i ve svém soukromí. Plná filmové romantiky se vdávala ‚z velké lásky‘ osmkrát, každodenní realita však nemohla její očekávání naplnit.

Hvězdné tragédie

Podobně doplatila na velkolepou kariéru ve světě showbyznysu i řada dalších dětských hvězd. Například slavný ‚uličník‘ z filmové série Sám doma Macaulay Culkin, který naplno rozjel sérii svých průšvihů ve čtrnácti letech, poté co soud ukončil spor jeho rozhádaných rodičů o miliony, které jim jejich dětská hvězda vydělala. Rychlá auta, divoké večírky a drogy ho rychle proměnily v trosku a jeho hvězda rychle pohasla. Dnes žije na Manhattanu, živí se jako DJ a je závislý na heroinu a uklidňujících lécích. Jeho o pět let starší kolegyně, představitelka IT mimozemšťana Drew Barrymore, se stala celebritou již v ‚pokročilém věku‘ sedmi let a vzápětí se vrhla na dráhu drog, alkoholu a nekonečných večírků. V pouhých třinácti se pak stala nejmladší slavnou léčenou alkoholičkou. Předčasný vstup do světa dospělých si však již vyzkoušely i některé české filmové hvězdy, třeba Aňa Geilerová, o níž se šuškalo, že údajně měla v pouhých patnácti letech poměr s režisérem Filipem Renčem. Riskují snad rodiče sourozenců Valentových tak nebezpečné konce svých dětí jenom kvůli penězům?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace