Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šéfredaktorka největších Babišových novin Slonková se zpovídala u Krause. A leccos nečekaného o svém bossovi prozradila…

19.04.2014
Šéfredaktorka největších Babišových novin Slonková se zpovídala u Krause. A leccos nečekaného o svém bossovi prozradila…

Autor: Dagmar Hájková

Popisek: Sabina Slonková u Krause

Do dalšího dílu Show Jana Krause, který byl odvysílán v pátek 18. dubna na Primě, přijala pozvání i přední česká novinářka Sabina Slonková, nositelka řady cen a šéfredaktorka Mladé fronty Dnes. Babišovy MF Dnes. Co prozradila o majiteli „svých novin“?

Druhým hostem Jana Krause byla novinářka Sabina Slonková. „Ojedinělou minulost máte mimo jiné i v tom, že na vás před pár lety byla objednaná vražda…," nadhodil moderátor. Podotkl, že mnozí lidé mají problém s tím, že majitelem deníku je Andrej Babiš. „Chápu, že někteří lidé s tím mají problém, ale pro nás to opravdu neznamená nic, než že je politikem, o kterém také píšeme," ujistila ho paní Slonková. „Na druhé straně nemůžeme přestat referovat o ministru financí… To by na těch novinách bylo poznat, kdybychom nepsali o daních, o financích atd.," vysvětlovala paní Slonková.

Připomněla, že k Andreji Babišovi, majiteli novin, přistupují jako nezávislý deník, že nedávno psali o tom, že se ANO začíná drolit, anebo o tom, kolik lidí z Agrofertu se ocitlo ve významných funkcích. „Chápu, že se to asi panu Babišovi nemohlo moc líbit, ale nám to nijak nebránilo v tom, abychom tyto informace zveřejnili," vysvětlila.

Nevyrostla nová generace novinářů

Moderátora zajímalo, jaká je podle ní kvalita českých novinářů. „U nás v novinách je spousta dobrých lidí… Můžu hodnotit lidi, za které jsem zodpovědná, a s těmi jsem spokojená. Některé další novináře bych tam ještě chtěla mít… Ale je problém, že nevyrostla nová generace novinářů. Je jich pár, kteří jsou talentovaní a chtějí se novinařině věnovat, ale spousta z nich to bere jako odrazový můstek, chtějí do televize, na post tiskových mluvčí atd.," vysvětlovala Sabina Slonková. Moderátor chtěl také vědět, jak Sabina získávala zdroje ke svým kauzám. „Důvěra se buduje dlouho. Většina těch dobrých novinářů je docela obyčejně zvědavá. A když jste zvědavý, uděláte pro to všechno, přijdete na zdroje, přesvědčíte je, že chcete jen vědět, jak se věci mají, tak se těch informací nakonec doberete," vysvětlovala Sabina Slonková.

Přiznala, že pan Babiš velmi rychle pochopil, jak fungují média, a velmi dobře chápe, proč jeho deník nemůže přestat informovat např. o věcech týkajících se ANO. „Vy máte dohodu s panem Babišem, že vám do obsahu nemluví. Ale co novináři, nemají v sobě nějakou autocenzuru?," chtěl vědět moderátor. Paní Slonková ho ujistila, že naopak někteří novináři jsou až příliš vyhranění, aby na ně nepadlo podezření, že jsou ovládáni Babišem. „Jen jim stále říkám, že musejí psát přesně, mít správné informace," dodala.

Za vzrůstající nedůvěru si mohou novináři sami

Moderátor se zajímal, jestli na Sabinu jako na ženu nežárlí kolegové novináři. „Nevím, já si to nepřipouštím…," ujistila ho paní Slonková a dodala, že v novinách kdysi začínala psaním třířádkových „kraťasů", až pak jí nadřízení pomalu začali svěřovat delší materiály. „Pak jsem mohla psát i čtyřřádkové,“ smála se Slonková. Krause dále zajímalo, jak paní Slonková vnímá nedůvěru lidí vůči novinářům. Sabina vysvětlila, že celý život měla štěstí, že mohla pracovat se slušnými novináři a že za vzrůstající nedůvěru novinářů si mohou novináři sami, když předkládají lidem nepravdivé informace. „To se nám v rámci našeho deníku nestává," ujistila moderátora. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace