Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Národní knihovně se setkáte s Karlem Hvíždalou i s Ivou Pekárkovou

19.04.2014
V Národní knihovně se setkáte s Karlem Hvíždalou i s Ivou Pekárkovou

Foto: Národní knihovna

Popisek: Národní knihovna - vstup do Klementina, pohled od Karlova mostu

V průběhu jara se mohou návštěvníci Národní knihovny ČR těšit na další podvečerní Setkání s… Ve čtvrtek 24. dubna zavítá do Klementina novinář, spisovatel a dramatik Karel Hvížďala, který představí svou poslední knihu Jak myslet umění. V květnu pak přijede i v Londýně žijící spisovatelka Iva Pekárková, která bude číst ze svých nejnověji vydaných knih a pobeseduje se čtenáři ve čtvrtek 29. 5. 2014.

Do Národní knihovny ČR přijde Karel Hvížďala ve čtvrtek 24. dubna pobesedovat se čtenáři a také číst ze své zatím poslední knihy Jak myslet umění. „Kniha, v níž zpovídám šest přátel-umělců, vznikla sama od sebe. Jak a proč, to bych rád návštěvníkům Klementina přečetl, protože se o tom zmiňuji v úvodu, který jsem nazval Interviewer je jako krejčí,“ prohlásil Karel Hvížďala. A dodal: „Taky jsem rád, že se se svými čtenáři mohu setkat právě v Klementinu, kde jsem jako student strávil spousty času a kam nepatří jen knihy, ale i řeči o nich.“

Karel Hvížďala se narodil a vyrůstal v Praze, pracoval jako redaktor v časopisu Mladý svět a po začátku normalizace byl redaktorem v nakladatelství Albatros. Posléze odešel do exilu v SRN, kde pracoval v nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem a spolupracoval s rozhlasovými stanicemi, psal rozhlasové hry či přispíval do exilových časopisů. Roku 1990 se stal šéfreportérem MF Dnes, poté byl šéfredaktorem Mladého světa, v letech 1994 až 1999 byl šéfredaktorem a spoluvydavatelem zpravodajského týdeníku Týden. Od té doby je na volné noze jako publicista a spisovatel; spolupracuje mj. s deníky MF Dnes a Lidové noviny, s časopisem Xantypa, s týdeníky Respekt, Reflex, Euro a dalšími periodiky. V České televizi moderoval týdenní rozhovory v pořadech Press a Přesčas, pravidelně komentuje aktuální dění v Českém rozhlase 6. Je autorem dvou až tří desítek knih rozhovorů (např. Tachles, Lustig, České rozhovory ve světě, Opustíš-li mne, nezahyneš, Grušova hlídka na Rýnu), více než dvou desítek rozhlasových her, ale i románů, novel a knížek pro děti.

Další osobností z oblasti literatury, která na jaře dorazí do Národní knihovny ČR, je Iva Pekárková. Spisovatelka studovala mikrobiologii a virologii na přírodovědecké fakultě, ale krátce před dokončením studia v roce 1983 emigrovala. Zakotvila v Americe, kde vystřídala několik zaměstnání, včetně povolání barmanky, sociální pracovnice a newyorské taxikářky. V roce 1997 se vrátila do Prahy, kde krátce působila v redakci MF DNES. Od roku 2005 žije v Londýně. Literární činnosti se věnuje od začátku 80. let, v zahraničí své prózy uveřejňovala v exilových časopisech, v angličtině publikovala povídky a články v severoamerických a kanadských magazínech (mj. The Idle, The New York Times, Sunday Supplement a Penthouse).

Je autorkou mnoha knih (Péra a perutě, Můj život patří mně, Třicet dva chwanů, Do Indie kam jinam, Šest miliard Amerik, Sloni v soumraku, Jaxi taksikařím…), přičemž z posledních dvou bude předčítat v rámci květnového klementinského Setkání. „Budu číst buď z loňského románu Levhartice, anebo ze ‘staronového‘ románu Péra a perutě, který vyšel původně v nakladatelství manželů Škvoreckých 68Publishers, a letos v dubnu vyjde v Mladé frontě. Knihu Péra a perutě jsem si v roce 1985 odvezla s sebou do emigrace ve vlastní hlavě, protože jsem neznala jiný způsob, jak ji propašovat na Západ. Okolnosti vzniku Levhartice jsou prozaičtější: nastudovala jsem všechno potřebné v Londýně, kde už osm let žiju, a příběh hlavní hrdinky, to je předělaný a zdžezovaný příběh jedné mé londýnské kamarádky,“ prozradila spisovatelka.

Setkání s… Karlem Hvížďalou (autorské čtení a beseda) se uskuteční ve čtvrtek 24. dubna 2014 od 17.30 hod. v Zasedacím sále v 1. patře Národní knihovny ČR. Setkání s… Ivou Pekárkovou proběhne na témže místě ve čtvrtek 29. května 2014 od 17.30 hod.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL