Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kmotrovi Janouškovi, zvanému Mazánek či Kolibřík, hrozí 18 let. Pošlou ho znalci konečně za katr? Čtěte

19.04.2014
Kmotrovi Janouškovi, zvanému Mazánek či Kolibřík, hrozí 18 let. Pošlou ho znalci konečně za katr? Čtěte

Foto: archiv

Popisek: Soud s lobbistou Romanem Janouškem, obviněným z pokusu o vraždu, bude pokračovat 29. dubna. Tým soudních znalců má předložit nový posudek.

KRIMI Za pokus o vraždu, navíc v opilosti, hrozí Romanu Janouškovi až 18 let vězení. Revizní posudky znalců jsou konečně hotové. Uzná soud nebezpečnost počínání provařeného „politického podnikatele“?

Posudek dřívějších posudků, který má sehrát klíčovou roli v procesu s „politickým podnikatelem“ Romanem Janouškem, je konečně hotov. Znalci z brněnského Ústavu soudního inženýrství na něm pracovali déle než půl roku a nyní by měl každým dnem dorazit na pražský městský soud. „Posudek v této věci byl včera předán poště,“ potvrdil v úterý znalec Aleš Vémola portálu iHned.cz. Líčení s kontroverzním lobbistou Janouškem má pokračovat ve dnech 29. až 30. dubna, a jestli tentokrát znalci prokážou jeho vinu, hrozí mu až 18 let vězení. „Soud očekává, že posudek dorazí v přiměřeně lhůtě před termínem jednání, aby ho nastudoval,“ prohlásila tisková mluvčí soudu Markéta Puci.

Opilý zabiják?

Nehoda, která zvedla vlnu veřejného mínění, se odehrála v březnu 2012 v pražské Vyskočilově ulici. Miliardář Roman Janoušek tehdy řídil luxusní Porsche Cayenne, přestože následná zkouška na alkohol potvrdila, že měl v krvi 2,2 promile. Není divu, že nestačil rychle zareagovat na změnu situace na silnici a narazil do volva, které jeho před ním. Vzniklou situaci ale neřešil a klidně jel dál. Když pak zastavil po zhruba 50 dalších metrech na červenou, řidička poškozeného vozu Thuong Nguyen ho doběhla a postavila se před jeho auto. Kontroverzní podnikatel ji bez mrknutí oka srazil a ujel. Policie ho však dostihla.

Z utrpěných zranění se žena léčila měsíc a půl v nemocnici. Ve chvíli, kdy se Janoušek rozjel, musel podle státní zástupkyně vědět, že ji může zabít. Obvinila ho tudíž z pokusu o vraždu. Janoušek se hájil, že ženu nesrazil úmyslně, a tak se obhajoba snaží prokázat, že ji zachytil pouze zpětným zrcátkem, a žádá překvalifikování činu na pouhou nedbalost a podmíněný trest.

Patent na rozum

Ten zřejmě nemají ani soudní znalci, přinejmenším v Janouškově případu. Tam kde by na základě konkrétních údajů a svých odborných znalostí měli logicky dojít k jednoznačným závěrům, o které by se soud mohl při svém rozhodování opřít, tentokrát se diametrálně rozcházeli. Zatímco znalec přizvaný policií prohlásil, že Janoušek srazil ženu přední kapotou, podle znalce obhajoby ji zasáhl pouze bočním zrcátkem.

Jak je to vůbec možné, když mezi kapotou a zrcátkem luxusního porsche je více než metrová vzdálenost, a navíc v místě kontaktu vozu se živou „překážkou“ musely zůstat stopy? Zraněná paní Thuong Nguyen je sice drobná Vietnamka, ale rozhodně není tak lehoučká, aby její tělo nezanechalo žádné zjistitelné stopy! Diametrální rozdíl v závěrech znalců zvedl adrenalin i v krvi soudce Tomáše Kubovce, který prohlásil: „Je nepřijatelné, aby soud rozhodl na základě takto rozporných posudků.“ Vzápětí projednávání Janouškovy kauzy počátkem loňského září přerušil a objednal si revizní posudek.

Jak posoudit posudek

I v Janouškově případu tedy dostali slovo odborníci z brněnského Ústavu soudního inženýrství, kteří již sehráli významnou roli i v jiných mediálně sledovaných kauzách, mimo jiné v nehodě zpěvačky Dary Rolins, při níž se smrtelně zranil motocyklista, či Luboše Laciny, který vytlačil řidičku z dálnice. Na rozdíl od běžných posudků, které zpracovává jeden člověk, se v Brně podílí na zpracování několikačlenný tým odborníků a následně je jejich postup ještě kontrolován oponenty. Cílem je nejen objasnit průběh nehody a popsat možnosti jednotlivých účastníků jí zabránit, ale také chyby, jichž se dopustili jejich předchůdci.

Za prachy jde všechno?

Sotva postižená řidička opustila nemocnici, vsadil Janoušek na kouzlo peněz. Doufal, že se mu podaří přemluvit ženu k mimosoudnímu vyrovnání, a vyhnout se tak trestu úplně. První nabídku učinil jeho právník paní Thuong Nguyen již čtyři dny po nehodě. Po zhruba osmiměsíčním vyjednávání právníků byla v listopadu 2012 podepsána dohoda, na jejímž základě Janoušek ženě vyplatil trojnásobek bodového ohodnocení zranění podle tabulek pojišťovny. Konkrétní výše částky nebyla zveřejněna, údajně se ale jednalo o zhruba tři čtvrtě milionu korun.

Trestní odpovědnosti se tím sice lobbista a pražský kmotr nezbavil, nepřestává však doufat, že bude jeho „vstřícnost“ brána u soudu jako polehčující okolnost. Miliony na kontě mu možná dopomohly k původnímu znaleckému posudku obhajoby, před soudními tahanicemi ho však nezachránily. Bude mu soud nadále měřit stejně jako ostatním smrtelníkům?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace