Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babišovi hrozí konkurence, odsouzený Jonák chce založit vydavatelství!

19.04.2014
Babišovi hrozí konkurence, odsouzený Jonák chce založit vydavatelství!

Autor: archiv IJ

Popisek: Ivan Jonák věří, že mu vlastní vydavatelství vydělá miliony na obnovení Discolandu Silvie

KRIMI Český mediální písečku, třes se. Po Babišovi se chce stát vydavatelem i Ivan Jonák, který si odseděl 18 let za plánování vraždy své manželky. Po propuštění, kterého se má dočkat 28. dubna, hodlá založit vlastní vydavatelství.

Názory české veřejnosti se již opravdu snaží ovlivňovat kdekdo. Vydavatelství Mafra vlastní ministr financí Andrej Babiš, Economia patří kontroverznímu uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi, Ringier, který vydává mimo jiné Blesk a Aha, ovládají miliardář Daniel Křetínský a slovenský finančník Patrik Tkáč stejně jako největší distribuční společnost PNS. Nyní se do jejich řad chce zařadit jeden z největších veksláků předlistopadové éry Ivan Jonák, který si odseděl 18 let za objednání vraždy své manželky Ludwiky.

Ivan Jonák v době, kdy se ještě choval, jakoby mu patřil svět. Nebo přinejmenším celá Praha.

Ivan Jonák v době, kdy se ještě choval, jako by mu patřil svět. Nebo přinejmenším celá Praha.

Zájem má i bulvár

Sice to má za pár, propuštěn na svbodu má být již 28. dubna, zatím prý ale nic neplánuje. „Spíš asi bude o mě takový zájem, že nevím, kam dřív, nebo pro co se rozhodnu. Já si žádné plány nedělám, ty svazujou,“ prohlásil Ivan Jonák v rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým. Údajně již dostal nabídku na krátkodobou spolupráci s deníkem Blesk a v budoucnu chce založit vlastní vydavatelství. „Napsal jsem svou autobiografii a názory jsou, že se to lidem líbí. Dokonce to četl režisér Olmer, kterého považuju za přísného kritika a odborníka, a ten řekl, že to je čtivé a že by z toho šel i film,“ prozradil.

Bude mít hluboko do kapsy?

Po propuštění se Jonák vrátí do bytu, který zdědil po babičce, a než mu bude vydělávat plánované vydavatelství, chce se udržet nad vodou prodejem věcí, které vlastní. Nejradši by obnovil provoz kdysi velmi vyhledávaného libeňského Discolandu Silvie, k tomu mu ale schází patnáct milionů. Prodat ho ale rozhodně nechce, protože ho prý budoval hlavně pro své děti. Po celá léta v něm platí elektřinu a sousedé si na něj dobře pamatují. „Scházela se tu taková zvláštní společnost. Já si ho pamatuju v bílých šatech a v kudrlinách,“ zavzpomínal jeden z nich.

Ze všeho nejdřív by se ale Jonák rád vypravil na Srí Lanku, kam ho pozvala jedna z jeho obdivovatelek. „Čekají mne modré velryby, delfíni a Indický oceán, palmy, tropy, sloni, čajové plantáže, golf a potápění, safari v džungli,“ prozradil serveru Novinky.cz. „Samozřejmě moje nabídka platí, pokud se ti po odchodu podaří nějak naplánovat cestu za mnou s cílem vyčistit se od všeho, co jsi osmnáct let prožíval, moji adresu znáš,“ potvrdila písemně svou nabídku Jonákovi majitelka jedné tamní usedlosti.

V nenápadném libenském domě sídlila nejpopulárnější pražská diskotéka Discoland Silvie

V nenápadném libeňském domě sídlila před 20 lety nejpopulárnější pražská diskotéka
Discoland Silvie

Obávaný mafián

Jonák proslul v 90. letech především jako majitel prosperující erotické diskotéky Discoland Silvie, na kterou si dělal reklamu tím, že se proháněl po pražských ulicích v kabrioletu, obložený ze všech stran nahými modelkami. Po nocích zase venčíval v Libni svou ochočenou medvědici Barunku, která mu dokonce i párkrát utekla – zkrátka dával najevo své bohatství a přišla mu vhod kdejaká výstřednost, jenom aby na sebe upozornil. Kdekdo se ho bál, šuškalo se o něm, že je mafián. Krásné holky mu samy padaly k nohám a každý, kdo si myslel, že v české 'high society' něco znamená, se s ním kamarádil, od nejbohatších podnikatelů přes populární herce až po tehdejší významné politiky.

…až se ucho utrhne

Do paměti národa se ale Jonák mnohem spíš zapsal jako jeden z prvních mafiánů, s nimiž pražský městský soud zúčtoval natvrdo. Dostal 18 let za to, že si v roce 1994 objednal vraždu milence své ženy a likvidaci manželky Ludwiky. Milenec nakonec zůstal naživu, protože si najatý vrah čin nakonec rozmyslel. Matka dvou Jonákových dcer dopadla hůř, v jejím stánku se zeleninou na sídlišti v pražských Petrovicích ji zastřelil najatý vrah Jiří Tokár, jenž za tento čin dostal čtrnáct let. Smrtelné nebezpečí však nevanulo jenom směrem od něj, dokonce i on sám čelil v roce 1994 dvěma pokusům o vraždu. Nejprve kdosi nastražil bombu pod jeho auto a později byl postřelen do obličeje. Oba případy však zůstaly neobjasněny.

Jonákova velká láska Jarka, která s ním žila v době jeho zatčení

Jonákova velká láska Jarka, která s ním žila v době jeho zatčení

Oběť justiční zvůle?

I když se nikdy nepřiznal, jako jeden z mála našich odsouzených si Jonák celý trest odpykal – dva roky strávil ve vazební věznici, zbytek ve věznici pro těžké zločince ve Valdicích. Letos na Apríla byl v rámci přípravy na propuštění převezen na pražskou Pankrác. Dvakrát žádal o prominutí zbytku trestu, naposledy po uplynutí jeho dvou třetin v listopadu 2009, kdy rovněž žádal o obnovu procesu s odůvodněním, že je nevinný. Dál trvá na tom, že ho do basy dostalo spiknutí policistů a politiků, pro něž se stal nepohodlným. Prezentuje se jako oběť justiční zvůle a dál prý bude bojovat za očištění svého jména.

Jak se žije v base

Zatímco dřív se obklopoval davy příznivců, za mřížemi se po celou dobu snažil udržet od ostatních vězňů odstup.O práci se sice nikdy nehlásil, nastavil si ale vlastní režim, který se mu podařilo udržet. V noci psal a četl, přes den spal. Hodně prý přemýšlel, takže se nenudil. Trápilo ho jen odloučení od dcer, které mu porodila Ludwika, a před branami věznice také zůstala jeho tehdejší přítelkyně. Později mu porodila syna Adama, kterému bylo půl roku, když za Jonákem definitivně zapadly mříže. Jonák si prý velmi váží chování jeho matky, jež synovi nekreslila otce v temných barvách a umožňovala mu návštěvy. Několikrát si však posteskl, že řada lidí, které dříve nazýval přáteli, se mu za celá léta ani jednou neozvala. „Nemám kamarády,“ prohlašuje.

 

Jonákova kauza v datech

7. dubna 1994 – nájemný vrah Jiří Tokár zastřelil Ludwiku Jonákovou
28. dubna 1994 – policie zadržela Ivana Jonáka a umístila do vazby
28. dubna 1996 – Jonák opustil vazební věznici a další dva roky strávil na svobodě
leden 1998 – soud ho zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů
28. dubna 1998 –znovu zadržen policií
rok 2000 – pražský městský soud ho odsoudil na 18 let vězení
listopad 2009 – soud zamítl jeho žádost o propuštění po uplynutí dvou třetin trestu a žádost o obnovu procesu
28. duben 2014 – Jonákův trest oficiálně končí

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace