Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Potvrzeno experty: V Praze běsní sériový vrah taxikářů! Je to prý šelma, která cítí krev

17.04.2014
Potvrzeno experty:  V Praze běsní sériový vrah taxikářů! Je to prý šelma, která cítí krev

Foto: repro

Popisek: Psychopatlog Andrej Drbohlav

KRIMI, FOTOGALERIE V Praze řádí sériový vrah, o tom není třeba spekulovat. Tato slova pronesl psychopatolog Andrej Drbohlav v úterním Hyde Parku České televize, když popisoval případ dvou pražských taxikářů zavražděných na okraji Prahy. Vysvětlil, že filmy a seriály často pohled na sériové vrahy zkreslují, připisují jim až příliš vysokou inteligenci. Nezřídka přitom takového vraha usvědčí nějaká základní chyba. Nemálo sériových vrahů však potrestání uniklo, protože nebyli nikdy odhaleni.

„Není potřeba spekulovat, protože z hlediska terminologického to principielně sériový vrah je,“ poznamenal hned v úvodu pořadu odborník. Sériovým vrahem se rozumí pachatel, který spáchá dvě či více vražd, zpravidla na více místech. Mezi činy bývá jakási klidová perioda, která pachateli poskytuje prostor k promyšlení dalších zločinů.

Možná to tam dobře zná

Zatím prý není jasné, zda taxi vrah vraždí podle nějakého klíče. K vraždě prý došlo střelou zezadu, ale oběti nalezené na okraji Prahy se od sebe lišili věkové. Jeden muž nedovršil ani třicet let věku, druhému taxikáři bylo šedesát. Ale nelze vyloučit, že se podobný hrůzný čin bude opakovat.  Tato úvaha je však hodně předběžná.

Fakt, že byly na okraji Prahy - v Uhřiněvsi - nalezeny hned dvě oběti, může naznačovat, že to tam pachatel dobře zná. „Dost možná tam žil, dost možná tam tudy jezdil do práce, pravděpodobně také odtamtud zná snadnou rychlou a bezpečnou cestu taxíkem do centra Prahy, který by mohl být toho času již policií hledán,“ poznamenal expert.

Je třeba také připomenout, že mimo vraždy dvou taxikářů z minulého týdne došlo k další vraždě taxikáře v centru Prahy počátkem února. Drbohlav by ale zatím oba tyto případy nespojoval, na to zatím máme příliš málo informací. Spojitost mezi těmito vraždami ale opět nelze zcela vyloučit. Sérioví vrazi se často zdokonalují, později se vyvarovávají počátečních chyb, přizpůsobují se situaci a také sledují zájem v médiích, který jejich vraždy vyvolávají.

Sériové vrahy můžeme rozlišit také podle toho, zda si spíše odnesou něco z místa činu, aby jim později tento předmět připomněl vzrušení ze samotného činu, anebo se později na místo činu vracejí, aby pozorovali práci policie a pozornost davu.

Na počátku vyšetřování je sestavován i profil pachatele, ale prozatím bude vycházet spíše ze statistických dat, k čemuž může policie využít svého vlastního odborníka nebo přizve soudního znalce, kterému případ později připadne

Jak se z člověka stane sériový vrah?

Sériovým vrahem se zpravidla stane člověk, který k tomu má nějaké genetické předurčení. Výzkumem prý bylo např. zjištěno, že mozek sériových vrahů se liší od mozků normálních lidí. „Pak je řada dalších teorií, jako je teorie těžkých kovů, jako že v dětství byl v oblasti, kde byl vysoký výskyt těžkých kovů, ... což mohlo ovlivnit jeho chování,“ zaznělo ve vysílání.

„Často jde o lidi, kteří si nesou nějaké trauma z dětství, neuspokojivé rodinné prostředí. „Často pocházejí z nižších sociálních tříd, často absolvují základní či střední školy a dál nedojdou a tak podobně,“ uvedl dále Drbohlav. Takového pachatele formuje řada faktorů od raného dětství a vrahem se tak stává pozvolna. Pro zajímavost expert dodal, že nejčastěji sériový vrah vraždí od 27 let a v jednatřiceti sérii uzavírá, ale můžeme se setkat i s jinou věkovou kategorií sériových vrahů.

Sériové vrahy nejčastěji dělíme podle motivů, protože z nich se dá odvodit to, zda by mohli ve své činnosti pokračovat a podobně. Známe např. sériové vrahy „vizionáře“, kteří věří, že jim vraždění bylo uloženo nějakou vyšší silou. Známe ale i další skupiny, jako jsou vrazi z nemocničního prostředí.

„Je třeba říci, že sexuální motiv je mezi motivy zastoupen padesáti procenty, je to zdaleka ten nejčastější motiv,“ prozradil specialista s dovětkem, že vražda pražských taxikářů sexuální motiv neobsahuje.

Jak je to se seriály

Existují i případy, kdy se sérioví vrazi nechali inspirovat seriálem. Filmy a seriály podle Drbohlava sériové vrahy až glorifikují a přisuzují jim vysokou inteligenci. „Sérioví vrazi ... se zpravidla vyskytují v pásmu od 88 do 90 bodů IQ. ... Např. vrazi, kteří převážně vraždí ubodáním mají 88 bodů, ... ubitím 104 bodů. V kriminální historii ale nalezneme pachatele, kteří disponovali velmi velmi vysokým intelektem. ... Ti skutečně velmi chytří sérioví vrazi dělají často naprosto banální chyby, upozornil odborník. Vyhledávají oběti na veřejných místech s množstvím svědků. Často u pachatelů emoce nad rozumem.

Platí však také, že nemálo sériových vrahů nikdy odhaleno nebylo, ačkoli kriminalisté tvrdí, že dokonalou vraždu nelze provést, že pachatel vždy zanechá nějaké stopy. Někteří vrazi dokonce sní o tom, že budou dopadeni, sní o tom. „Přejí si často, aby to bylo s velkým divadlem, aby u toho byly média. A když se jim toho nedostává, tak často provokují, říká Drbohlav. Často také projevují lítost, ne však nad svými obětmi, ale nad tím, co se bude dít s nimi jakožto s vrahy, až budou dopadeni.

Podle psychologa Humhala má na svědomí už tři oběti

V Praze řádí sériový vrah. S jistotou lze říci, jak píše Blesk, na rozdíl od některých ostatních médií, že odpravil už tři taxikáře stejnou malorážní pistolí, což prý potvrdila balistická expertiza. Naposledy zabil dvě osoby najednou. To podle psychologa a soudního znalce Karla Humhala, kterého Blesk oslovil, svědčí o tom, že si stále více troufá.

Především ho prý něco dráždí. Variant je několik, taxikářské řemeslo nebo čas. Všechny oběti byly zabité ve čtvrtek. „Příčin může být několik, ale je to evidentně člověk, který trpí nějakou formou poruchy osobnosti. Je to psychopat. To ale nesouvisí s jeho inteligencí. Může být klidně nadprůměrně inteligentní. Podle indicií má rád pozornost, bere své činy jako mistrovské dílo, které z povzdálí sleduje,“ uvedl Karel Humhal, přičemž uvedl, že zvyšující se počet mrtvých a zohavení těl svědčí o tom, že chce dát najevo sebejistotu a nadřazenost.

Svými oběťmi podle psychologa pohrdá

Tomu podle Humhala nasvědčuje i provedení ohavného činu. „I způsob popravy, střelba do týla. Zřejmě se inspiroval skutečnými popravami z třetího světa, kde se takto nedůstojně popravují trestanci nebo nepohodlní lidé, kterými někdo pohrdá,“ řekl Karel Humhal.

„Takový člověk ale nemusí být nutně v normálním životě dominantní. Pravděpodobně je velmi nenápadný, což se shoduje s vámi presentovaným profilem vraha. Nyní má spíše pocit šelmy, které vyšel lov na kořist, vycítil jako zmíněná šelma maso a ve své činnosti bude pravděpodobně pokračovat,“ uvedl Humhal pro Blesk.cz.

Policie prosí o pomoc

Policie také ve středu zveřejnila fotografie aut, kterými jezdili taxikáři, již byli nalezeni zavraždění v pražské Uhříněvsi. Kriminalisté prosí případné zákazníky, kteří s nimi ten večer cestovali, aby se přihlásili.

Šedesátiletý taxikář podle policie jezdil Škodou Superb. V den vraždy 10. dubna se pohyboval u Národního divadla, odkud odjel do centra. Šestadvacetiletý řidič jezdil autem značky Renault. Ve čtvrtek večer se kolem 22. hodiny pohyboval v okolí náměstí Míru, ulice I. P. Pavlova a Karlova náměstí.

„Kriminalisté touto cestou žádají širokou veřejnost o případná svědectví v případě, že s taxikáři někdo cestoval právě po dvaadvacáté hodině nebo viděl tato vozidla v pohybu minulý týden v nočních hodinách v noci na pátek, nechť se obrátí na bezplatnou tísňovou linku 158 nebo na kteroukoli služebnu Policie ČR,“ poprosila mluvčí policie Hana Jeřábková. Fota obou aut najdete ve fotogalerii.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Redaktor KL

Galerie