Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další politik, stižený „Nečasovou kletbou“. Kdo také dával milence statisícové odměny?

13.04.2014
Další politik, stižený „Nečasovou kletbou“. Kdo také dával milence statisícové odměny?

Foto: archiv

Popisek: Zdeněk Štětina vládl úřadu Středočeského kraje již za Davida Ratha

Z expremiéra Petra Nečase, který hýčkal svou milenku Nagyovou pohádkovým přilepšením k oficiálnímu platu, si vzal příklad i bývalý ředitel úřadu Středočeského kraje Zdeněk Štětina. I on přihrával své milence statisícové odměny.

Dámy, snažíte se marně sehnat skvěle placené místo? Zapomeňte na pátrání po inzerátech a obcházení výběrových řízení! Nejvýhodnější metodou, jak ho získat, je vyhlédnout si toho pravého milence. Jedním z důkazů úspěšnosti muže je totiž v současnosti i přízeň půvabné ‚bokovky‘. Mezi vlivnými úředníky je navíc stále ještě dostatek takových, kterým k získání její přízně chybí dostatek osobního šarmu, takže si ji velmi ochotně zaplatí. A nejlépe přímo ze státní kasy.

Příkladem šel těmto pánům expremiér Petr Nečas, jenž však v závěru získal pověst břídila. Namísto aby zaujal pozici samce nad věcí, opustil kvůli profláknuté milostné aférce rodinu. Se šéfkou svého kabinetu Janou Nagyovou, hýčkanou velkorysými odměnami a dary, se navíc vzápětí oženil, čímž v očích ‚správných chlapů‘ navždy ztratil glanc. V jeho stopách odvážně vykročil i dnes již bývalý ředitel úřadu Středočeského kraje Zdeněk Štětina, který firmě své milenky Romany Jochové přihrál od úřadu statisícovou zakázku na ostrahu. Navíc dostala zhruba 300 tisíc korun, aniž by bylo jasné, za co vlastně.

Dostala i přidáno

Štětina byl velmi ‚trvanlivý‘ úředník. Na úřadu pracoval již za ‚panování‘Davida Ratha, donedávna byl pravou rukou i vládnoucího hejtmana Josefa Řiháka. Teď mu ale vztah s úřednicí Romanou Jochovou zlomil vaz. Úřad firmě A Royal Service, která jí patří, původně platil za ostrahu 250 tisíc korun měsíčně. Exhejtman Rath totiž odměnu snížil po instalaci nových turniketů. Jenže počátkem loňského roku podepsal Štětina dodatek, navyšující sumu o 72 tisíc korun měsíčně.

Ředitel úřadu Středočeského kraje Zdeněk Štětina s Romanou Jochovou

„Střežitel se zavazuje zabezpečovat vjezd a evidenci osobních automobilů ze Zborovské ulice a provádět namátkové kontroly zaměstnanců a návštěvníků, přicházejících s vlastní identifikační kartou. Z databáze budou objednateli střežitelem předávány pravidelné měsíční reporty, nebo speciální reporty na vyžádání," uvádí se v dodatku, jehož podpisem se Štětina navíc dostal do střetu zájmů. Skutečnost, že je Jochová jeho přítelkyně, totiž vyplývala z jejího facebookového profilu, který ovšem poté, co se problém provalil, obratem smazala.

Poplatek za lásku?

Od roku 2013 začala Jochová přímo pracovat pro krajský úřad na dohodu o pracovní činnosti, takže si za rok přišla navíc na dalších 290 tisíc. Nejdřív jí zadával práci vedoucí oddělení grantů Jan Kratochvíl a odměny potvrzoval šéf Odboru regionálního rozvoje Oldřich Vytiska. Po měsíci se jí však ujal Štětina osobně a hned jí přidal na 25 tisíc měsíčně. Její přímý nadřízený ji za celou dobu viděl jednou, projektoví manažeři jí údajně nechtěli dávat úkoly, protože jim práci spíš ztěžovala. Navíc nikdy nedoložila, že má pro danou práci potřebnou kvalifikaci.

„Bere peníze, ačkoli nikdo nezná její zařazení a nikdo z přítomných dotázaných ji nikdy v žádné kanceláři neviděl vytvářet jakoukoliv činnost,“ uvedl pro Lidové noviny zdroj, který si nepřál být jmenován. „Vedoucí oddělení grantů Jan Kratochvíl uvedl, že se s Romanou Jochovou setkal jen jednou, ačkoliv jí původně měl přidělovat práci… Dále sdělil, že hladina odměňování Jochové je zcela neadekvátní oproti tomu, jaké ohodnocení mají pracovníci oddělení grantů,“ uvádí se ve zprávě z jednání výboru.

Já na bráchu…

Finanční ‚podpora‘ milenky však není jediným problémem, který bude muset Štětina vysvětlovat. Policie totiž vyšetřuje okolnosti ukončení provozu Středočeské turistické informační služby, kde údajně došlo ke ztrátě sedmi milionů korun. Kontrolní výbor se zase zajímá o komentář k vnitřnímu auditu, který ukázal zásadní nedostatky v hospodaření kraje. Pod tlakem kupících se problémů sice Štětina rezignoval na svou funkci, i přes zdrcující kritiku se však o něj krajský úřad postaral. Povede Domov Velvary, který je příspěvkovou organizací Středočeského kraje.

Milenky, rodinní příslušníci, kamarádi, partneři v podnikání, u nichž spolupráce pod heslem ‚ruka ruku myje‘ nabízí příslib dalších skvělých kšeftů či lukrativního kariérního postupu, sponzoři, jejichž velkorysost rozhodně není zadarmo, vyděrači, kteří na konkrétního úředníka něco vědí… takoví lidé mívají u leckterého úředníka dveře dokořán. Jejich konkurenti, předkládající ‚pouze‘ konkrétní nabídky, podložené fakty, se pak v konkurenční bitvě o přízeň úředního šimla hravě ocitají až na druhé koleji. Proč se jimi zabývat, když může něco připlout do vlastní kapsy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace