Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zasloužil by cenu „podnikatelského břídila“, navíc se trapně vytahuje bohatstvím. Zeman se obul do Bakaly, fórky si ale neodpustil

12.04.2014
Zasloužil by cenu „podnikatelského břídila“, navíc se trapně vytahuje bohatstvím. Zeman se obul do Bakaly, fórky si ale neodpustil

Autor: Hans Štembera

Popisek: Zdeněk Bakala

Prezident Miloš Zeman přednesl projev, bilancující posledních dvacet pět let české ekonomiky. Stalo se tak na konferenci sdružení Czech Top 100 s názvem „Úspěchy a otazníky české ekonomiky v posledním čtvrtstoletí“ a prezident využil této příležitosti k prezentaci svého hodnocení posledních pětadvaceti let. K jeho projevu se vyjádřil Miroslav Kalousek i podnikatel Jančura...

V úvodu Zeman ocenil úspěšné podnikatele, kteří podle něj představují jeho oblíbené „ostrovy pozitivní deviace“. Pro takové podnikatele by podle něj měly být určeny různé ceny typu „podnikatele roku“.

Po vzoru filmových zlatých malin by prý ovšem prezident rád založil i anticenu, která by „oceňovala“ největší podnikatelské břídily. „A v souvislosti s děním kolem firmy New World Resources bych měl i adepta,“ zavtipkoval prezident na účet skupiny kolem podnikatele Zdeňka Bakaly, provozujícího v posledních dnech tolik propírané ostravsko-karvinské doly.

Ropákem roku by byl  i Jakub Krčín z Jelčan

Pak poznamenal, že to říká s vědomím, že on sám bude nejspíš již podruhé oceněn podobnou anticenou, a sice Ropákem roku, ve které je kvůli svému plánu kanálu Dunaj-Odra-Labe považován letos za favorita. Sám prezident k tomu řekl: „Kdyby tu byli ekologičtí aktivisté trochu dříve, mohl tuto cenu dostat i Jakub Krčín z Jelčan za svou soustavu jihočeských rybníků, které dnes zachycují více vody než celá vltavská kaskáda,“ poznamenal.

Následně už Zeman přešel k hodnocení českých podnikatelů. Je prý rád, že přes xenofobně motivované úvahy, jak nás vykoupí zahraniční kapitál, se projevuje pravý opak. Expanze českého kapitálu se podle něj projevuje na jednu stranu tím, že Petr Kellner je schopen koupit společnost Telefónica, a na druhou stranu tím, že z tisíců malých firem se stávají střední a ze středních velké.

Impotentní CzechInvest

Občas se prý sice expanze kapitálu nezdaří - jako když ČEZ musel odepsat pět miliard za akvizici v Albánii, ale celkově náš potenciál v tomto směru roste. Přesto je podle něj co zlepšovat. Zmínil například agenturu CzechInvest, která podle něj za šéfování Martina Jahna podávala obdivuhodné výkony. „Nyní je spíše impotentní,“ zkonstatoval prezident s tím, že je velmi zvláštní, když zástupci instituce, mající zajišťovat investice, nejezdí na prezidentské zahraniční cesty, kterých se účastní desítky podnikatelů.

„Vzdávám čest baťovským, ne koženým podnikatelům,“ pokračoval prezident. Čest prý vzdává zejména podnikatelům, kteří své zisky investují zpět do firem a ne do nákupu luxusního zboží. Zeman vyjádřil názor, že lidé, kteří nedokáží přesvědčit svými schopnostmi, cítí potřebu přesvědčovat aspoň svým majetkem. „Případ šumavského bunkru hovoří za vše,“ zmínil prezident již podruhé podnikatele Zdeňka Bakalu, tentokrát v nepřímé narážce skrz jeho slavnou rezidenci v Modravě.

„Závěrem bych vyjádřil naději, že se i zde jednou prosadí skandinávský model vysokých daní,“ uvedl prezident, neboť právě tak lze podle něj získat dostatek prostředků na smysluplné investice. „Vím, že jsou tu lidé, kteří při tom dostanou hysterický záchvat. Vidím třeba Tomáše Ježka,“ rozhlédl se po sále.

Zemanovy ostrovy pozitivní deviace

Přesto prezident zastává názor, že by tak jako soukromí podnikatelé i stát měl mít odvahu k velkým investičním projektům. „Američané sjednotili národ cestou na Měsíc, což byl čistě ekonomicky zcela absurdní projekt,“ připomněl. Podle Zemana právě to, že po nás něco zůstane, dává životu smysl. A právě takové myšlení podle něj tvoří jeho oblíbené „ostrovy pozitivní deviace“.  

Miloš Zeman poblahopřál ministru financí k „mistrovskému kousku“, který se mu prý povedl při vyjednávání s vlastníkem OKD. Současně prezident kritizoval podnikání Zdeňka Bakaly. Politolog Petr Sokol ParlamentnímListům.cz vysvětlil, co hlava státu sleduje pochvalou Babiše. K věci se vyjádřil i podnikatel Radim Jančura. Podle něj byla chyba privatizovat doly, nicméně majitel má prý právo zavřít svou firmu a zaměstnance vyplatit.

Na fakt, že dohoda ještě není definitivně uzavřena, upozornil už v úterý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj je třeba vyřešit změnu kompenzací pro NWR, pokud by došlo k dalšímu poklesu cen uhlí. Kvůli sporům kolem Paskova a budoucnosti celé OKD se proto hovoří o koaliční krizi.

Co tím Zeman sleduje?

Podle politologa Petra Sokola se zdá, že prezident se postavil na stranu Andreje Babiše a hnutí ANO a využil naskytnuté příležitosti, aby mohl přilít další olej do ohně vůči premiéru Sobotkovi. „Z pohledu  prezidenta je určitě výhodnější, když bude vládní koalice méně stabilní, protože se mu tak otevírá cesta k tomu, aby mohl více využívat své případné prezidentské pravomoci nebo samotný úřad prezidenta. Stavět se na jednu stranu koaličního partnera proti druhému je pro něj určitě dlouhodobě výhodné,“ řekl ParlamentnímListům.cz Sokol.

Kalousek připomněl vtip

Andrej Babiš se k věci nevyjádřil. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek pak v této souvislosti odkázal ParlamentníListy.cz na svůj komentář na Facebooku. „Mládek slíbil Bakalovi 1,1 mld. Kč za jeden rok těžby v Dole Paskov navíc. Babiš slíbil Bakalovi za 2 roky těžby navíc 600 milionů a bije se v prsa, že ušetřil státu 1 mld. Škoda, že Mládek neslíbil dvě miliardy, to by pak Babiš ušetřil miliardy tři. Připomíná mi to starý vtip, kdy žena říká manželovi: Miláčku, ušetřila jsem pět tisíc. Chtěli mi dát deset tisíc pokuty a já to usmlouvala na polovic. Tak jsem si za ty ušetřené peníze koupila tyhle krásné botičky…“ zavtipkoval někdejší ministr financí.

Majitel má právo firmu zavřít, tvrdí Jančura

„Každý by měl pochopit, že když někomu nefunguje firma, tak majitel má právo ji zavřít a dohodnout se se zaměstnanci na odstupném, aby v době, kdy budou hledat novou práci, neživořili. Je přirozené, že firmy vznikají a zanikají. Nikdo nemá právo po Bakalovi chtít, aby firmu provozoval se ztrátou. Bylo ale nefér vytunelovat z firmy miliardy,“ míní majitel a jednatel společnosti Student Agency Radim Jančura.

„Co samozřejmě není v pořádku, je, že vůbec takovýto byznys byl kdysi privatizován. Uhlí jsou suroviny, které by měly být ve státních rukou a stát by z toho něco měl mít. Hnědouhelné i černouhelné doly byly zprivatizovány za čtyři miliardy korun, což bylo extrémně málo. Kdybychom se mohli vrátit do minulosti, bylo by dobré dělat soutěže na dlouhodobé smlouvy, aby měl stát podíl z každé tuny. Tyto suroviny by měly být národní bohatství,“ řekl dále ParlamentnímListům.cz vítěz soutěže Podnikatel roku 2005.

Státní podporu ve výši šesti milionů pro horníky Jančura podle svých slov vítá. „To je asi 400 000 korun na jednoho havíře, takže se budou mít docela dobře. Je potřeba ale říct, že havíři jsou lidé, kteří jsou zvyklí tvrdě pracovat. Proto věřím, že si práci najdou,“ doplnil Jančura.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace