Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Další průšvihy, které zbyly po Drábkovi. Kam exministr z Topky šlápl, sedm let tráva neporoste. A jeho Šiška u soudu navíc…

10.04.2014
Další průšvihy, které zbyly po Drábkovi. Kam exministr z Topky šlápl, sedm let tráva neporoste. A jeho Šiška u soudu navíc…

Autor: Wikipedie

Popisek: Jaromír Drábek

Stát často vyplácí dávky pomoci v hmotné nouzi podvodníkům. Jen za poslední dva roky narostly dávky pro chudé o desítky procent. Informuje o tom dnešní MF Dnes s tím, že doplatek na bydlení vzrostl za poslední tři roky 3,5krát. „Zčásti kvůli nárůstu nezaměstnanosti, zčásti však kvůli rozmáhajícímu se byznysu s ubytovnami, kdy se jejich majitelé naučili ve spolupráci s klienty vyšponovat cenu,“ uvádí list.

Problémem podle něj je, že to, zda jsou dávky vypláceny oprávněně, nemá kdo kontrolovat. Generální ředitelství Úřadu práce ČR podle deníku spočítalo, že by v ideálním případě k dosavadním 3791 lidem, kteří mají na starosti sociální dávky, potřebovalo dalších až 1994 úředníků.

Pracovníci úřadů práce tak dle listu stihnou zkontrolovat jen 15 procent žádostí o příspěvek na živobytí a pouhá 1,5 procenta u doplatku na bydlení.

List také s odkazem na výsledky studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, který analyzoval sociální reformu exministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) uvádí, že reforma prakticky zdecimovala sociální práci s nejchudšími lidmi. „Obecní úřady nabyly dojmu, že se jich agenda netýká, referenti (z úřadů práce) dospěli k přesvědčení, že cílem reformy bylo faktické zúžení pomoci lidem v hmotné nouzi na omezenou finanční saturaci prostřednictvím dávek pomoci v hmotné nouzi,“ cituje list autory studie.

Naštěstí všechny své plány nestihl

Generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková tvrdí v rozhovoru pro sobotní MF Dnes, že organizace, kterou vede, je ve velmi smutném stavu, a to především díky bývalému ministrovi práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi. A to prý ještě naštěstí nedotáhl do konce všechny své plány. I tak prý Úřad práce ČR řeší obrovské problémy.

Exministr Drábek prý převedl na úřady práce nové povinnosti, ale již se nestaral o to, zda je k tomu i dostatek pracovníků. „Je to obrovský problém. Ještě před tím, než sloučením vznikl jeden velký Úřad práce ČR, jsme přišli o 2000 lidí. Přitom nám byla přidána agenda, kterou dřív zajišťovaly obce. A v dalších měsících přicházely další agendy - třeba pěstounská péče,“ vzpomíná Bílková.

Strašlivý zmatek

Dalším problémem byl přechod na nový systém výplaty dávek, od něhož se nakonec ustoupilo a úřednici se vraceli ke starému modelu. Jen to prý na přesčasech přišlo na 39 milionů korun. Nemluvě o tom, že exministr chystal ještě jednu reformu, kterou však nestačil dotáhnout do konce.

„Pan ministr Drábek a jeho tým chtěli založit organizaci, která by se starala o majetek ministerstva a všech jeho složek. Měl vzniknout po reorganizaci České správy sociálního zabezpečení. Zaplať pánbůh na to už nedošlo,“ popisuje dál ředitelka.

Díky všem těm změnám a zmatkům prý dnes ani nelze zjistit, zda byly nějaké dávky vyplaceny zbytečně nebo třeba neoprávněně opakovaně. Údaje jsou totiž uloženy v novém systému od náměstka Vladimíra Šišky, který je vypnutý. V této souvislosti je třeba připomenout, že soud s Šiškou začne již v úterý. Žalobce jej viní z podplácení právě v případu nového systému pro výplatu dávek.

Drábkův náměstek Šiška u soudu

Přestaňte si stěžovat a dostanete od nás jinou zakázku za stovky milionů. Takovou nabídku měl přednést náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška. Od úterka soud projednává jeho působení na ministerstvu, konkrétně tendry, které v té době uzavíral.

Jak shrnují Hospodářské noviny, podnikatel Martin Procházka společně se svými společníky z firmy OKsystem již od devadesátých let vytvářeli informační systém pro výplatu sociálních dávek. Po nástupu ministra Jaromíra Drábka ale o zakázku přišli. Od ledna 2012 tři ze čtyř systémů, které jejich firma provozovala, převzala společnost vybraná ministrem Drábkem. A to způsobem, o který se dnes rovněž zajímají kriminalisté.

OKsystem se bránil a stěžoval si u Úřadu pro hospodářskou soutěž. Tím prý náměstka Šišku, který na ministerstvu za výplatní systémy zodpovídal, velmi rozčílili. „Ani mi nepodal ruku a řekl: Na ministerstvu jste skončili,“ vzpomíná Procházka pro Hospodářské noviny na setkání z té doby.

Jenže „Drábkův“ systém výplaty dávek opakovaně kolaboval a ministerstvo muselo urgentně jednat. Oslovilo tedy opět Procházku a jeho společníky, kteří měli s jeho provozováním mnohaleté zkušenosti. Jednalo se o přesun systému sociální podpory do tzv. cloudu, tedy mimo ministerstvo. Na jednání měla poprvé padnout nabídka, že by stamilionovou zakázku mohl dostat OKsystem, ale pouze za předpokladu, že stáhne žalobu u antimonopolního úřadu.

Schůzku s Šiškou si tajně nahráli

Společníci se ale po poradě rozhodli na nabídku nepřistoupit. Naopak - Procházka na další jednání vyrazil ověšen policejní monitorovací technikou a tajně si nahrál schůzku s náměstkem Šiškou. Právě na ní měla podle Hospodářských novin padnout nabídka „jiné stamilionové zakázky“ výměnou za stažení stížnosti. Důsledkem byla známá scéna, kdy si pro Šišku přišli policisté přímo do ministerské kanceláře. Ministr Drábek následně musel odstoupit.  

Antimonopolní úřad dal Procházkovi a jeho společníkům nakonec za pravdu. Tendr na sociální systémy byl zrušen a firma OKsystem dělá pro ministerstvo dále.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace